Je to láska jako hrom! Prožijte ji v záři Madisonských mostů Nové Spirály
Jak intenzivně lze prožít cizí zamilovanost? Na plné pecky! Pokud usednete do hlediště Nové Spirály a necháte se unášet jedním z nejromantičtějších příběhů Madisonské mosty. Sotva je ve vzájemném vzplanutí vnímají Vanda Hybnerová a Jan Révai.
Možná se vůbec neměli potkat. Možná to pro oba byla poslední šance zažít něco výjimečného. Fotograf Robert Kinciad (Jan Révai) a stárnoucí žena v domácnosti Francesca Johnson (Vanda Hybnerová) se potkávají mezi lány kukuřice a slunečnic, nedaleko slavných zastřešených mostů, zatímco Francescin manžel Richard s potomky Carolyn a Michaelem tráví čas kdesi na farmářském veletrhu. Pro oba bude tohle setkání znamenat víc, než by si kdy troufli doufat. A čeští diváci mohou být přitom. Od 7. listopadu, kdy v aréně Nové Spirály, zbrusu nové divadelní scény metropole, ožívá příběh literární romance Roberta Jamese Wallera (†77) Madisonské mosty. Známý zejména díky snímku z roku 1995 s Meryl Streep a Clintem Eastwoodem v hlavních rolích. Možná u toho dostanete chuť na poctivý zeleninový salát.
Na film, který získal řadu cenných nominací včetně dvou na Zlatých glóbech nebo jedné na Oscarech, ale zapomenete během několika vteřin po začátku představení. Vyprávění znovu ožívá, nové, svěží, humorné i emotivní, dojemné i strhující. Byť je Jan Révai o 15 let mladší, než byl Eastwood, když hrál Kincaida. Byť Vanda Hybnerová je naopak o (naprosto neuvěřitelných) 10 let starší, než Meryl Streep v době vzniku filmu. Možná právě proto dokáže Hybnerová tak skvěle roli prožít, se vším nadhledem, pochopením, zkušeností. „Chtěli bychom tu promluvit o vášni, lásce, o naději, zodpovědnosti a pevných lidských charakterech, a hlavně o ženách, na kterých stojí svět. A také o svobodě, posledních kovbojích, kteří nemají rádi krev, a taky trochu o poezii,“ říká režisérka díla Viktorie Čermáková.
Režisérka zpracovává příběh adaptovaný pro divadlo Kateřinou Jonášovou a Kryštofem Kotíkem, v dramaturgii Kateřiny Jonášové. Prim hrají ale i moderní možnosti scény, tentokrát sloužící vyprávění diskrétně a s pokorou. Minimalistická scénografie dává vyniknout hercům, jejichž výkon si užijete do poslední slabiky. Každá ze 130 minut představení ve vás bude ještě dlouho doznívat. Vše podtrhuje povedená hudební složka, scénické osvětlení, videomapping. Všemu však vládnou výkony představitelů postav, jež se stávají povědomými, pochopitelnými, okouzlujícími.
Vanda Hybnerová v roli uplatňuje jedinečnost, jakou u ní diváci i kritici odhalují léta. Je to herečka, která propůjčuje postavám i jakýsi druhý plán – žádná z nich tak nepůsobí ploše, ale naopak jsou nadité živočišností, aniž by k tomu Hybnerová potřebovala rozmáchlá gesta nebo drtivé monology. Její Francescu si muži zamilují a ženy ji budou chápat. Je průzračná i okouzlující. Silná i křehká. Jako by všechny předešlé role Hybnerové ústily do tohoto okamžiku, kdy v absolutním sóle dává vyniknout složitosti ženské povahy a zároveň lidsky obyčejné zamilovanosti. Není pochyb. Vanda Hybnerová JE Francesca Johnson.
I Jan Révai, coby její protihráč, plní svůj úkol se ctí. Svoji drsnou stránku už ukázal třeba v Extraktorech (2023). V úspěšném seriálu Sex O'Clock (2023, 2024) zase schopnost zahrát i humorné a dramatické polohy, aniž by sklouzl ke karikujícím stereotypům postav. Jeho Robert Kinciad má chlapské charisma, nepůsobí přitom ale jako nabubřelý macho. I jemu tak uvěří divák každou polohu, každou stránku v příběhu. Společně pak mezi oběma aktéry funguje chemie tak, že jí možná až překvapují. Jejich souhra, akord, který vytvářejí, pak dovoluje jen mu propadnout. Nechat se unášet romancí, jíž Waller poprvé (a jako svou prvotinu) vydal v roce 1992.
Nezestárla ani o den. Je stále živá, kdykoli ji může prožít každý, kdo je otevřen lásce a jejím hrám s naším nitrem. I jako (pouhý) divák ji pocítíte, nejspíš vám místy naskočí husí kůže a v očích se objeví slzy. Madisonské mosty v Nové Spirále tu sílu mají. Dokazují, jak moc dobře je, že tato scéna Praze přibyla. Jak dobrý tým se stará o její dramaturgii. Jsou slibným startem nejen divadla, ale série podzimních představení, na která stojí za to zajít. „Mohli jsme kolem sebe proletět jako dva kousky vesmírného prachu,“ říká Kinciad v původním díle. Naštěstí pro diváky se ti dva potkali. A scházejí se dál jen pro ně.
Hodnocení: 90 %
Madisonské mosty
Premiéra: 7. listopadu 2024 • Délka představení včetně přestávky: 130 minut • Režie: Viktorie Čermáková • Dramaturgie: Kateřina Jonášová • Scénografie a kostýmy: Eva Jiřikovská • Videomapping : František Pecháček • Adaptace: Kateřina Jonášová, Kryštof Kotík • Hudba: Petra Horváthová • Koproducent: Živá tvorba • Podle románu Roberta Jamese Wallera • Účinkují: Vanda Hybnerová, Jan Révai.
Film je kouzelný a přehlídka uměleckého umu. A perfektní český dabing Zlaty Adamovské