Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

Recenze: Druhotina mladého autora Zvěsti přináší čerstvý vánek do české literatury

Recenze: Druhotina mladého autora Zvěsti přináší čerstvý vánek do české literatury
Recenze: Druhotina mladého autora Zvěsti přináší čerstvý vánek do české literatury  (Autor: nakladatelství Yoli)
Autor: dce - 
21. června 2021
09:00

Česká literární scéna začívá v posledních letech záplavu nových mladých spisovatelů různých kvalit. Trh nabízí neuvěřitelné množství debutů - i od těch světový autorů - a jen těžko se mezi nimi člověk může zorientovat. Aleš Novotný a jeho druhotina s názvem Zvěsti patří jednoznačně mezi to nejlepší, co si vybrat. Kapka detektivky, kapka mystery i sociálního románu zabalená do žánru knih pro mládež nadchne i dospělé čtenáře.

Loni město Loukotě obklopené vinicemi šokovala smrt středoškoláka Erika, jeho pád do lomu policie stále nevyřešila a pachatele, který by za smrtí mladíka stál, nenašla. Jenže život jde dál - ve skupině teenagerů má každý nějaký ten důvod k tomu neukázat okolnímu světu své pravé já. Drama, které prožívají ale rozhodně není jako patetické problémy puberťáků z amerických seriálů. Když ve městě dojde k další tragédii je nálada ještě vyostřenější než předtím.

Aleš Novotný už předloni ve své prvotině Pamatuj na smrt dokázal, že náročná témata zvládá dostat na papír levou zadní. Příběh s motivy detektivky a psychologického thrilleru splétá s umem profesionála. A to ostatně i v novince Zvěsti.

Tón i atmosféra nové knihy jsou velice podobné té předchozí a i zde se řeší vražda, násilí a další „těžké“ motivy. Zvěsti už ale mají mnohem propracovanější zápletku, kterou netvoří už pouze dvě hlavní postavy, ale je jich celá řada. A každá z nich má svůj závažný příběh. Na teenagery jednají poměrně dospěle, to se ale Novotnému dá snadno odpustit. Není těžké se ztotožnit s traumaty, které si v sobě postavy nesou - šikana, LGBT témata a coming out, úmrtí v rodině, rozvod, alkoholismus, domácí násilí... Navíc v tak křehkém a náročném věku v jakém postavy jsou.

Novotný vytvořil knihu, která se dá jednoduše nacpat do krabičky young adult s prvky krimi, je v ní ale mnohem víc - doslova Pandořina schránka emocí a myšlenek. Když ve vás kniha dokáže něco takového vyvolat, jednoznačně to svědčí o jejích kvalitách.


Aleš Novotný

Zvěsti

nakladatelství Yoli, 2021

376 stran

Hodnocení: 90 %

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa