Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

»Nesmíme zapomenout!« věří uznávaný skladatel a válečným veteránům posílá nový song

Autor: Ivan D. Hladík - 
11. listopadu 2020
11:11

Silné příběhy a osudy československých legionářů bojujících ve světové válce i mnohem mladší události. Ty inspirovaly skladatele Tomáše Kympla (45) k vydání skladby, jejíž volné přetváření a šíření nechává na všech, kdo tak budou chtít vzdát hold veteránům.

Zbrusu novou skladbu Je čas si lidé mohou poslechnout poprvé symbolicky v Den válečných veteránů 11. 11. 2020 v 11.00 hodin na webových stránkách Ministerstva obrany, příslušném YouTube kanálu a sociálních sítích. Společně ji na svět přivedli Ministerstvo obrany ČR, Vlčí máky, spolek, který pomáhá těm, kdo zasvětili život službě vlasti a společnosti, a skladatel Tomáš Kympl, oceňovaný český umělec, mimo jiné držitel dvou nejvyšších ocenění v britské mezinárodní soutěži The UK Songwriting Contest.

»Nesmíme zapomenout!« věří uznávaný skladatel Tomáš Kympl (45) a válečným veteránům posílá nový song Je čas, k jehož napsání jej inspirovaly silné příběhy a osudy československých legionářů.»Nesmíme zapomenout!« věří uznávaný skladatel Tomáš Kympl (45) a válečným veteránům posílá nový song Je čas, k jehož napsání jej inspirovaly silné příběhy a osudy československých legionářů. | Blesk – Tonda Tran

Hudební mikropříběh o síle přátelství, vlastenectví a odvaze pak posílají posluchačům, aby jej sami mohli přezpívat, vytvářet k němu svá videa a dál skladbu sdílet. „Chceme tak připomenout význam a osudy všech mužů a žen, kteří ve vojenských akcích, vzdáleni od svých rodin, obětovali svůj čas, zdraví a mnohdy i to nejcennější, abychom my mohli žít své životy bez obav z válečných hrůz,“ řekl Blesku Kympl.

Poslechněte si skladbu Je čas:

Video »Nesmíme zapomenout!« věří uznávaný skladatel Tomáš Kympl (45) a válečným veteránům posílá nový song Je čas, k jehož napsání jej inspirovaly silné příběhy a osudy československých legionářů. • VIDEO - Tomáš Kympl, Ministerstvo obrany ČR, Vojenský ústřední archiv (Viera Žižková)

Skladba je volně ke stažení na adrese https://bit.ly/JeCas

Inspirací pro vznik skladby je silný příběh československých legionářů bojujících ve světové válce. „Jejím smyslem připomenutí společenského významu armády, jejího zásadního vlivu při vzniku a obraně svobodného státu, ale také poděkování za její pomoc v krizových momentech českého národa v minulosti i dnes,“ pokračuje Kympl. Blesku pak prozradil, že k práci na unikátním nekomerčním projektu ho přivedl i osobní rodinný příběh.

„Můj děda narukoval do armády se svým kamarádem. Toho pak vzali nacisté do zajetí, a on, aby unikl brutálním výslechům a aby uchránil vojenská tajemství, rozhodl se ukončit svůj život vlastní rukou. Také druhý děda, otec mojí maminky, během války zemřel rukou nacistů,“ řekl Kympl. Nejen jim, ale všem vojákům, legionářům a především válečným veteránům chce svou písní vzdát hold. „Jejím názvem pak připomínám, že ‚Je čas‘ rozpomenout se i na naši národní hrdost,“ dodal. Skladbu, která nese až „krylovsky“ písničkářské prvky, pak posílá i čtenářům Blesku. Song samotný je záměrně nekomplikovaný, připravený žít dál vlastním životem. Autor jeho premiérovou verzi i sám nazpíval. Autentické fotografie pro dotvoření jeho vizuální podoby poskytli autorovi Ministerstvo obrany ČR a za Vojenský ústřední archiv Viera Žižková.

Další videa
Články odjinud