Pondělí 27. května 2024
Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém
Oblačno, bouřka 23°C

Mrtvé hvězdy znovu na jevišti: Whitney, Jackson, Callasová... Dojde i na Gotta?

Autor: Ivan D. Hladík - 
12. října 2020
19:54

Nechutné nebo geniální? Davy šílí, tóny první skladby přivádějí diváky do varu a ti se začínají vlnit... Na jevišti se objevuje Whitney Houstonová (†48)! Co na tom, že zemřela před osmi lety?! Dnešní svět showbyznysu už si dokáže poradit i se smrtí. Milované hvězdy se vracejí, zpívají, baví a... vydělávají!

Měl to být jarní trhák, nakonec se však diváci kvůli koronavirovým opatřením pražského megakoncertu v Kongresovém centru nedočkali. Show s názvem Whitney Houston Hologram World Tour 2020 s plánovaným datem konání 26. března měla však být zároveň jen zastávkou v celé šňůře koncertů, kterými zpěvačka v jiných koutech světa vyprodala sály. Na tom by nebylo nic divného, kdyby nebyla už osm let po smrti. A vlastně už to přestává být divné i tak. Zřejmě si na vystoupení hologramů, tedy formy zaznamenaného obrazu, která umožňuje zachytit a znovu zobrazit jeho trojrozměrnou strukturu, budeme muset zvyknout.

A to i přes hlasy odpůrců, kteří vykřikují hesla jako: „Nechte mrtvé spát!“ nebo „Nechceme se dívat na zombie!“ Podle hudebního skladatele a producenta Tomáše Kympla (45) se vlastně není co divit davům příznivců těchto koncertů. „Je to logické, vystoupení umělců za jejich života nestihli nebo prostě chtějí zažít tu strhující atmosféru a možnost sdílet zážitek s ostatními. Je to stejné, jako dívat se na film třeba o Kleopatře nebo Karlovi IV. – ty už také těžko uvidíme živě,“ věří Kympl. „Takové představení je prostě show, kdy divák přistupuje na pravidla pořadatele a ten vynakládá nemalé úsilí a prostředky na to, aby působila co nejvíce autenticky,“ řekl Blesku.

Říkali mu Černý Ježíš. Tupac Shakur zemřel v noci 7. září 1996 v Las Vegas. Postřelen byl při odchodu ze zápasu Mikea Tysona (54). Kdo ikonu rapperské scény zastřelil se nezjistilo. Říkali mu Černý Ježíš. Tupac Shakur zemřel v noci 7. září 1996 v Las Vegas. Postřelen byl při odchodu ze zápasu Mikea Tysona (54). Kdo ikonu rapperské scény zastřelil se nezjistilo. | Blesk – Tonda Tran, Profimedia, reprovideo YouTube

Rappera oživil táta Avatara

Průkopníkem, jedním z prvních takto vzkříšených umělců, jenž šokoval davy, byl rapper Tupac Shakur (†25), zastřelený v září 1996. 16 let po své smrti se objevil na pódiu festivalu Coachella a diváci šíleli! „Tak co je, k***a, Coachello?!“ zahájil své číslo, přestože festival vznikl až tři roky po jeho smrti. Pětiminutové vystoupení drsňáka po boku Dr. Dre (55) a Snoop Dogga (48) obletělo svět, dojalo zejména posledním záběrem, v němž se Shakur za zvuku doznívající skladby rozplyne do hvězdné záře. To ale ještě nešlo o hologram jako takový, ale o iluzi, jíž využívali už mágové v 18. století, takzvaného Pepperova ducha. Ten zjednodušeně spočívá v zrcadlení objektů prostřednictvím světla dopadajícího na nakloněnou skleněnou či plastovou desku.

Práce na Tupacově výstupu trvaly řadu měsíců, podílela se něm společnost Digital Domain oscarového režiséra Jamese Camerona (66), který diváky fascinoval filmy jako Titanic (1997) či Avatar (2009). Archivní záběry rappera doplnila počítačová grafika do věrného obrazu. To byl však jen začátek cesty, kterou pak ovládla společnost Base Hologram. Ta už stihla vrátit na pódia zpěváka Roye Orbisona (†55), interpreta slavné skladby Oh, Pretty Woman, nebo jednu z nejslavnějších operních pěvkyň 20. století Mariu Callasovou (†53). Hvězdou hudebních cen Billboard Music Awards se také v roce 2014 stal popový král Michael Jackson (†50), jemuž v téže době vyšlo posmrtné album Xscape.

Podívejte se na ukázky vystoupení hologramů:

Video  Davy šílí, tóny první skladby přivádí diváky do varu a ti se začínají vlnit... Na jevišti se objevuje Whitney Houston (†48)! Co na tom, že zemřela před osmi lety?! A stejně jako ona vystoupily i další hvězdy. • VIDEO  - Reprovideo YouTube, Base Hologram
Video se připravuje ...

Jackson na scénu!

Skupina extravagantních tanečníků, záře světel, výbuchy ohně, dokonalá choreografie – stejně jako za Jacksonova života. Tak vypadal možná největší okamžik předávání cen v MGM Grand Garden Arena v Las Vegas v květnu 2014. Výstup hologramu zesnulé popové ikony Michaela Jacksona ale tehdy musel schválit soud, na který se obrátili zástupci několika technologických společností s protestem týkajícím se etiky. „Michael před smrtí takto nevypadal. Možná v 90. letech,“ komentoval záznam jeden ze zpěvákových fanoušků. „Radši bych zaplatil vstupenky na koncert hologramu Michaela, než na většinu současných hvězd,“ dodal další. Pravdou zůstává, že technologie nikdy není tak skutečná, jako živý představitel. Ani to však pořadatelé příliš neřeší. „Vlastně ani nemohou,“ uvedl Kympl. „Ten živý umělec už je zkrátka pryč a pokud má jeho odkaz dál žít, všichni počítají s tím, že sebelepší hologram už bude jen obraz. Ale bude tady, to je na tom to lákavé.“

Whitney Houstonová byla letos uvedena do Rock & Rollové síně slávy a znovu plní hlediště koncertních hal. Lidé si rádi zatančí a zazpívají spolu s ní oblíbené hity, s nimiž bourala hitparády. A to i přes nedokonalosti jejího hologramového dvojčete. Whitney Houstonová byla letos uvedena do Rock & Rollové síně slávy a znovu plní hlediště koncertních hal. Lidé si rádi zatančí a zazpívají spolu s ní oblíbené hity, s nimiž bourala hitparády. A to i přes nedokonalosti jejího hologramového dvojčete. | Blesk – Tonda Tran, Profimedia, reprovideo YouTube

Whitney bez Whitney

Stejně jako neodpovídající podobu Jacksona (s ohledem na podobu v době úmrtí) lidé společnosti Base Hologram vyčítají, že „vystupující“ Whitney je jejich milované hvězdě podobná jen vzdáleně. „Ani to bych jim nevyčítal,“ pokračuje Kympl. „Při jakékoli jevištní show scénograf , kostyméři,  maskéři i režisér počítá s tím, že publikum scénu vnímá a vidí z určité vzdálenosti. Není to film, kde sebemenší detail musí být dokonalý, protože je vidět. Jevištní práce se přirozeně liší, protože tam jde o vnímání celku.“

Choreografie a režie představení s počítačovou verzí hvězdy se ujala Fatima Robinsonová (49), která se skutečnou zpěvačkou spolupracovala už v roce 1993 na videoklipu hitu I’m Every Woman. „Chtěla jsem se podílet na hologramové show Whitney, protože jsem ji milovala za jejího života,“ řekla Robinsonová. „A chtěla jsem znovu všem zpřístupnit pocit její přítomnosti. Její hudba se dotkla každé generace... Tak jsme vzali trochu filmové magie a přidali ji do našeho živého vystoupení,“ dodala, než 25. února v britském Sheffieldu turné začínalo. Chybět v něm nemohla ani zásadní skladba I Will Always Love You ze snímku Osobní strážce (1992). Na projektu pak úzce spolupracovala a posvětila jej švagrová umělkyně Patricia Houstonová, která je zároveň i hlavní správkyní dědictví.

Maria Callas koncertovala na University of Connecticut ve Storrs v listopadu 2018, přestože největší operní sopranistka 20. století zemřela v roce 1977. „Ta technologie má potenciál zcela změnit koncertní průmysl,“ shodli se laici i odborníci, když výstup s 60 hudebníky zhlédli. Maria Callas koncertovala na University of Connecticut ve Storrs v listopadu 2018, přestože největší operní sopranistka 20. století zemřela v roce 1977. „Ta technologie má potenciál zcela změnit koncertní průmysl,“ shodli se laici i odborníci, když výstup s 60 hudebníky zhlédli. | Blesk – Tonda Tran, Profimedia, reprovideo YouTube

„Whitney byla talentem, který přesahuje slova, a její vliv a umění přesahovaly všechny hranice,“ uvedl v prohlášení Brian Becker, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Base Entertainment a Base Hologram. „To, co zde vytváříme, je nový typ divadelního koncertního zážitku. Když Whitney vystupovala, v jejím projevu byla neskutečná kombinace charisma a emocí – to přineseme divákům, a je mi ctí, že mohu projektem přispět k jejímu odkazu,“ dodal k hvězdě, která tragicky zemřela v hotelu v Beverly Hills v roce 2012. Během své kariéry stihla získat šest cen Grammy, jednu Emmy, 22 dalších amerických hudebních cen a 16 hudebních cen Billboard.

„Její písně lidé milovali i u nás. Proto rádi propadnou alespoň na chvíli iluzi, že jejich hvězda je stále s nimi,“ řekl Kympl. „Je to svým způsobem fascinující, vždyť i tuzemští fanoušci by jistě znovu rádi zažili koncert Karla Gotta (†80), Valdemara Matušky (†76) nebo třeba Emmy Destinové (†51). To není neúcta, ale naopak obdiv k práci umělců, jejichž dílo za ně promlouvá i po smrti. A já věřím, že se i jejich znovuoživení dočkáme,“ dodal.

Co je vlastně hologram?

Možná si vybavíte posílání hologramových zpráv v sérii filmů Star Wars, kde se pomocí paprsků "zhmotní" osoba, která zprávu sděluje. Tato fantaskní vize má k pravdě hodně blízko. Odborně je hologram specifická forma záznamu obrazu, která umožňuje zachytit jeho trojrozměrnou strukturu na dvourozměrné médium a rekonstruovat takto zachycený trojrozměrný obraz zpět našim očím. Přestože společnosti přesné využití technologie tají, v praxi to například vypadá tak, že výkonný videoprojektor s vysokým rozlišením (zavěšený ve výšce) promítá 3D obraz. Ten na pódiu zachytává moderní projekční polymerová fólie Musion Eyeliner nakloněná v úhlu 45º. Tak je hologramový zpěvák promítán do reálného prostředí.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi