Filmová senzace: Češi berou Oscara za studentský film Dcera po 30 letech

Animovaný film Dcera po 30 letech získal pro Česko studentského Oscara
13. 9. 2019
00:00

Český animovaný film Dcera získal prestižní ocenění americké Akademie filmového umění a věd, zvané studentský Oscar. Režisérka a studentka pražské FAMU Daria Kaščejevová (Daria Kashcheeva) tak navázala na úspěch Jana Svěráka s filmem Ropáci, který Americká filmová akademie ocenila v roce 1989.

Seznam vítězů akademie ve čtvrtek zveřejnila na svém webu

Film vyhrál v mezinárodní sekci filmových škol v kategorii animace, když ve finále porazil spolunominované německé a francouzské snímky. Vznikl za podpory Státního fondu kinematografie.

„Je to historicky třetí český zářez v této soutěži, kterou založila americká Akademie filmového umění a věd. Tedy stejná instituce, která pořádá i klasické Oscary,“ uvedla Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie.

„Prestižní ocenění pro film Dcera je velký úspěch pro českou kinematografii a povzbuzení pro další mladé filmaře. Nemělo by zapadnout, že do semifinále se dostal i další český a Fondem podpořený film Pouštět draka,“ dodala Helena Bezděk Fraňková. Státní fond kinematografie podpořil film Dcera v rámci cyklu Trojhlas částkou 390 tisíc korun.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa