„Ještě není ve funkci ani rok a už se stihla postarat o mezinárodní ostudu,“ spílá opozice vedení města radní pro kulturu Haně Třeštíkové (37, Praha sobě). Na její popud totiž v dubnu skončili ve správní radě pražského filmového fondu producent Petr Erben (50), světově uznávaný producent Rick McCallum (68), odešla i ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková (44). „Pan Erben a pan McCallum byli ve střetu zájmů,“ vysvětlila Třeštíková své rozhodnutí. „Tento důvod vnímám jako lež, je to urážka!“ reagoval McCallum pro Blesk.

Nyní proto žádá po radní omluvu s uvedením, že aktivní producent může být členem rady fondu a pro vyloučení střetu zájmu má fond svá pravidla. Pokud tak Třeštíková neučiní, bude soudně požadovat náhradu nemajetkové újmy ve výši 500 tisíc korun. „Vyjádření radní se dotklo producentovy důstojnosti, vážnosti a cti. Rovněž jej významně ohrozilo v profesním životě,“ uvedli McCallumovi právníci. „Pokud u soudu uspěje, odškodnění nebude platit paní Třeštíková, ale všichni Pražané,“ varuje Lubomír Brož (53, ANO).

McCallum (druhý zleva) stál i za snímkem Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů (2005) s Haydenem Christensenem, Ewanem McGregorem či Natalií Portmanovou, který režíroval George Lucas (75).
McCallum (druhý zleva) stál i za snímkem Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů (2005) s Haydenem Christensenem, Ewanem McGregorem či Natalií Portmanovou, který režíroval George Lucas (75).
Autor: INT

Mezinárodní trapas? Určitě!

Podle člena magistrátního výboru pro kulturu a zahraniční vztahy Lubomíra Brože by se měla Třeštíková snažit, aby Praha byla vnímána jako město, které je kulturní a pro zahraniční filmové produkce vytváří zajímavé podmínky. „Místo toho se zbaví respektovaného producenta, který pro Prahu dělá zadarmo, urazí ho a na jeho místo si dosadí kamarády z uskupení Prahy Sobě. To je minimálně ve filmařské branži mezinárodní ostuda,“ řekl Blesku. McCalluma totiž Třeštíková nahradila například i Kamilou Matějkovou (43, Praha sobě), která pracuje jako manažerka komunikace na radnici Prahy 7.

Točil hity, Praha mu dala padáka

„Je ostuda, že moje odstranění proběhlo pod smyšlenou záminkou a že stejně vyhodili celou skupinu talentovaných a oddaných lidí, kteří chtěli pro Prahu jen to nejlepší,“ svěřil Blesku McCallum (68), který má za sebou zkušenosti i ze spolupráce na hitech jako sága Hvězdné války (1999 až 2005) nebo série Mladý Indiana Jones (1992 až 2008). Ve fondu Prague Film Fund působil několik let, dokonce se i vzdal odměn za svou práci. Jeho jméno zaručovalo Praze zájem velkých zahraničních štábů i příjmů. Naposledy se spolu s ostatními zasadil o to, že se tu natáčel velkofilm Spider-Man: Daleko od domova.

Nadační fond Prague Film Fund vznikl za účelem propagace hlavního města v roce 2016. Díky fondu Praha, dlouhodobě oblíbená kulisa úspěšných filmů, může například těžit z reklamy, která sem láká návštěvníky.

Fotogalerie
5 fotografií