Cyklus obrazů tvoří 20 velkých pláten, která Mucha maloval od roku 1910 dalších 18 let a věnoval je Praze. Od roku 2010 je epopej kulturní památkou. Obrazy jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města (GHM).

„Hlavním faktorem je, že je to nejrychlejší řešení. Moravský Krumlov dlouhodobě deklaruje, že už příští léto by mohly být obrazy vystaveny. Pro mne hraje nejvýznamnější roli čas,“ řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Zda se bude epopej do Moravského Krumlova stěhovat, zatím ale není rozhodnuto. Výbor je pouze poradním orgánem zastupitelů. Příkaz ke stěhování mohou dát GHM i pražští radní. „Nicméně já budu chtít, aby rozhodlo zastupitelstvo. Na zářijové jednání to ale určitě předložit již nestihneme,“ řekla Třeštíková.

Výbor doporučení odhlasoval poměrem šest ku pěti, kdy s doporučením nesouhlasili zástupci ODS a ANO, s nimiž hlasoval také předseda výboru pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). Ten možné stěhování kritizuje dlouhodobě. „Stále si myslím, že by epopej neměla opustit hranice města. Na zámku v Krumlově se bude rekonstruovat a stavět a obrazy tam podle mne nebudou v bezpečí, jedná se o kulturní majetek v hodnotě 3,5 miliardy korun,“ řekl Wolf. Podle něj by navíc stěhování mohlo ovlivnit výsledek soudu, zda plátna patří městu, nebo rodině Muchových.

Natrvalo v Praze

Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09) má z rozhodnutí radost. „Veškerá naše jednání s Prahou vždy hovořila pouze o zápůjčce. Ctíme přání Alfonse Muchy, který své dílo věnoval Praze, a samozřejmě počítáme s tím, že jakmile bude mít Praha odpovídající prostory, epopej se tam přemístí a zůstane tam natrvalo,“ uvedl. Na květnovém zasedání výboru řekl uvedl, že město zámek v roce 2016 koupilo, chce jej rekonstruovat a požádalo o dotaci. Opraveny již jsou výstavní prostory, kde by epopej byla.

Pražský magistrát místo pro umístění Slovanské epopeje stále hledá. V současné době prověřuje prostory, které patří městu. Diskuse se vedla také o zámku na Zbraslavi a Praha 2 přišla s nápadem vystavit ji v budově nádraží Vyšehrad. Město v minulosti plánovalo výstavbu samostatného pavilonu pro obrazy, a to na Letné za ministerstvem vnitra nebo na Těšnově. Naposledy Praha plánovala přestavět Lapidárium na Výstavišti.

Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy. V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek, kde dříve sídlilo mimo jiné železniční učiliště, chátral.

Fotogalerie
6 fotografií