Čapkova grafika na aukci předčila všechna očekávání: Prodala se za za stovky tisíc

Josef Čapek na archivní fotografii
Autor: ČTK - 
10. 3. 2019
16:41

Grafika Josefa Čapka s názvem Ženské torzo III se na sobotní aukci v Praze prodala za 360.000 korun. Její vyvolávací cena přitom byla 10.000 korun. Dosažený výsledek je podle Márie Gálové, ředitelky pražské pobočky Dorothea, která aukci pořádala, novým autorským rekordem v oblasti grafiky. Na více než dvojnásobek vyvolávací ceny se také dostal obraz Venuše od designéra a malíře Ladislava Sutnara, která se prodala za 730.000 korun.

Sutnar se narodil v Plzni v roce 1897, po emigraci v roce 1939 působil v USA, a protože spolupracoval s protikomunistickým exilem, totalitní režim jej vymazal z českých dějin. Je považován za jednu z nejvýznamnějších postav české meziválečné moderny a průkopníka vizuální komunikace v reklamě. Patří k významným osobnostem amerického a světového užitého umění a designu. Zemřel v USA v roce 1976. Kolekce pláten s námětem Venuší ve stylu joy-art, jak je sám autor charakterizoval, vznikla v 60. a 70. letech v USA. Jejich jediným motivem je žena - Venuše jako symbol moderní doby.

Úspěch v sobotu zaznamenala také více než dvoumetrová socha Modrovláska z roku 2005 od výrazné osobnosti českého sochařství Olbrama Zoubka. Její cena vyskočila z vyvolávacích 280.000 na 600.000 korun. Za obraz Slovenská krajina od jednoho z průkopníků slovenského moderního umění Martina Benky nový majitel zaplatil 840.000 korun. Dílo z období kolem poloviny 30. let 20. století má podle Gálové výtvarným pojetím blízko k důležitým autorovým obrazům - Cestou k salašu a Na pole - vystaveným ve Slovenské národní galerii.

Čapkova grafika, respektive její konečná cena byla největším překvapením sobotní aukce. Dražilo se celkem šest grafických listů, které pocházejí z Alba deseti grafických listů Josefa Čapka vydaného v roce 1918 s předmluvou umělcova bratra Karla. Tehdy to bylo vůbec první samostatné ohlédnutí za tvorbou Josefa Čapka, které shrnovalo jeho dosavadní práci na poli grafiky.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa