Pátek 30. říjen 2020
Svátek slaví Tadeáš, zítra Štěpánka
Zataženo, déšť 11°C

Dětský seriál Mašinka Tomáš „překopali“ v OSN. Přibyl Číňan i ženské hrdinky

Autor: ČTK, bud - 
4. září 2018
07:45

Oblíbený dětský kreslený seriál Mašinka Tomáš se po několika desítkách let dočkal výrazné proměny, stal se genderově vyváženějším a multikulturnějším. Parní lokomotivy, které jsou hrdinkami pořadu, rovněž poprvé opustily fiktivní domovský ostrov Sodor. Cestují po světě a objevují nové země a kultury - Čínu, Indii a Austrálii. Informují o tom britská média.

Seriál se podle nich také dočkal nové znělky, je v něm více humoru a fantazie, například snové sekvence. Novou verzi začala britská televize Channel 5 vysílat v pondělí.

Hlavní skupina vláčků má kromě Tomáše nově tři mužské a tři ženské postavy. K dětem dobře známým stálicím Percymu, Gordonovi, Jamesi (Jakubovi) a Emily přibyly lokomotivy Nia a Rebecca. Seriál má také nové mezinárodní hrdiny - například Indku Ašimu, Australana Shanea a Číňana Jung Paa.

Kritici: Sexistický a rasistický kus

Seriál jeho kritikové dlouhodobě označovali za sexistický a rasistický. Někteří rodiče si rovněž stěžovali, že dává dětem špatný příklad - mašinky se podle nich k sobě špatně chovají a navzájem si závidí. Na změnách seriálu se podílela OSN v rámci svého programu trvale udržitelného rozvoje. I novinky ale už mají své kritiky, tvůrci seriálu se podle nich příliš sklání před politickou korektností.

Knižní postavu Mašinky Tomáše vytvořil pro svého dvouletého syna britský duchovní Wilbert Awdry. První knihu o parní lokomotivě s lidskou tváří napsal v roce 1942, aby rozptýlil nemocného potomka. Podle knižní předlohy pak vznikl animovaný seriál. Dnes tato značka vynese ročně miliardu liber a seriál s hrdiny Awdryho knih sledují děti ve 185 zemích, včetně Česka.

Shigela ( 4. září 2018 08:18 )

 Ten seriál je divný hlavně tím, že mašinky touží být užitečné a tvrdě pracovat a vůbec žádná nepobírá dávky. Jinak se chovají jako normální děti ve školce, všechny se chtějí zalíbit paní učitelce, tedy tlustému prednostovi.

europa ( 4. září 2018 08:06 )

Jako kdyby nestačilo, že to cpou do reklam. Samej negr, kdo se má na to koukat. Tady jsme snad v Čechách, sem to nepatří. Hnus fialovej. Velebnosti, jdu blejt...

andorea ( 4. září 2018 08:01 )

Sexistické a rasistické mašinky ...to nevymyslíš...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud