Drama v rozhlase: Za větru vysílal ze stanu, výkon zpěvačky ohrožoval pes

Autor: base, ČTK - 
17. května 2018
15:15

Československo se před 95 lety, v pátek 18. května 1923, stalo po Británii druhou evropskou zemí s pravidelným vysíláním rozhlasu. To začalo přesně ve 20 hodin a 15 minut a jeho počátky byly velice svízelné. První provizorní studio bylo zřízeno ve skautském stanu poblíž vysílací stanice ve Kbelích u Prahy, chyběly zkušenosti i finanční prostředky.

Program prvního vysílacího dne zajišťovali členové orchestru bia Sanssouci - houslista Josef Hašek, kornetista Emil Čermák a cellista František Voženílek, který zahrál Sicilianu z Mascagniho opery Sedlák kavalír.

Sólisty doprovázel na klavír profesor Karel Sergej Duda, bývalý profesor carské konzervatoře v Kyjevě. V programu vystoupila také operní pěvkyně Růžena Topinková, která přednesla Malátovy písně. Pořad uváděl technik Vlach, který nejdříve nahlásil jednotlivá hudební čísla a nakonec se s posluchači rozloučil pozdravem „na slyšenou“.

Počasí prvnímu vysílání vůbec nepřálo. Prudce pršelo a vál silný vítr, a tak všichni zúčastnění trnuli hrůzou, že vítr stanové studio odnese a znemožní vysílání. Navíc při vystoupení pěvkyně podlezl stěnu stanu jakýsi pes, aby se ukryl před nepohodou, a doprovodil ji svým štěkotem. Naštěstí mikrofon nebyl tak citlivý, aby jeho projev zachytil. Přesto si všichni oddychli, když byl pes chycen a ze stanu odveden.

Video Radioamatér Pavel Kačérek zachytil na své vysílačce nouzové volání SOS - Blesk - Kateřina Moravcová

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud