Úterý 15. října 2024
Svátek slaví Tereza, zítra Havel
Oblačno 12°C

Nominace na Magnesii Literu odtajněny: Naději na prestižní ocenění mají stálice i nováčci

Tiskové konference spolku Litera k nominaci výročních knižních cen Magnesia Litera se 6. března 2018 v Praze zúčastnili nominovaní autoři (dole zleva) František Tichý, Anna Křivánková, Ondřej Horák, Marek Švehla a (nahoře zleva) Jana Šrámková, Anna Prstková a Petra Soukupová.
Tiskové konference spolku Litera k nominaci výročních knižních cen Magnesia Litera se 6. března 2018 v Praze zúčastnili nominovaní autoři (dole zleva) František Tichý, Anna Křivánková, Ondřej Horák, Marek Švehla a (nahoře zleva) Jana Šrámková, Anna Prstková a Petra Soukupová.  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK - 
6. března 2018
15:36

Ocenění v rámci 17. ročníku knižních cen Magnesia Litera může stejně jako loni získat 27 knih a šest blogů. Pořadatelé cen letos zaznamenali rekordních 382 přihlášených knih ze 139 nakladatelství či jiných subjektů. Mezi nimi jsou například prvotina Anny Bolavé Ke dnu nebo Transport za věčnost Františka Tichého aspirující na Literu za knihu pro děti a mládež. V každé z osmi kategorií jsou tři nominace, jen původní domácí próza má nominací šest. Novináře o tom informoval předseda pořádajícího spolku Litera Pavel Mandys.

Vyhlašování výsledků letošního ročníku se uskuteční 4. dubna. „Nominace jsou soubojem různých názorů a rozhodnutí,“ uvedl předseda poroty Petr Fischer.

Nejpočetněji byla obeslána Litera za prózu se 77 tituly, k největšímu nárůstu došlo v kategorii Litera za knihu pro děti a mládež, oproti loňským 38 titulům jich bylo letos přihlášeno 64.

Mezi nominovanými je také biografie od Marka Švehly Magor a jeho doba aspirující na Literu pro objev roku. O vztahu autora k ústřední postavě jeho knihy svědčí fakt, že ho nazývá Ivanem Martinem Jirousem a neříká mu – Magor. „Byl to záměr, snažil jsem si udržet od hlavní figury co největší odstup. Proto jsem zvolil oslovení Jirous, i když tam jiné lidi uvádím křestním jménem,“ řekl ČTK Švehla.

Do Litery se loni vrátila cena za publicistiku. V soutěži byla již dříve, pořadatelé pak od jejího udílení ustoupili. V letošních nominacích jsou Planeta Nippon (Anna Křivánková, Antonín Tesař, Karel Veselý), Antialkorán aneb nejasný svět T. H. (Patrik Ouředník) a Opuštěná společnost (Erik Tabery).

V nejpočetněji obsazené kategorii Litera za prózu je také kniha Ondřeje Horáka Nebožtík, která je vtipně napsanou obludnou diagnózou mladého umělce, pozéra sbírajícího lajky na sociálních sítích, který nedokáže vystoupit z mikrosvěta vlastního ega.

Porotci dále vybírali nominované knihy na Literu za poezii, literaturu faktu, nakladatelský čin a překladovou knihu. Po zveřejnění nominací odvysílá ČT od 26. března trailery všech nominovaných knih. Nominovaní autoři představí své knihy na čtyřech veřejných autorských čteních v Knihovně Václava Havla.

Šest nejlepších blogů loňského roku vybrala tříčlenná porota složená ze spisovatelky Kateřiny Tučkové, básníka Milana Ohniska a literárního kritika Josefa Chuchmy.

Vedle vítězů jednotlivých kategorií vyhlásí i knihu roku, kterou se loni stal román Bianky Bellové Jezero. Cenami chtějí organizátoři více propagovat kvalitní českou beletrii. Vítězové 17. ročníku budou vyhlášeni na Nové scéně Národního divadla 4. dubna v přímém přenosu České televize. Po vyhlášení výsledků se většinou prodeje oceněných knih výrazně zvýší. Například román Jezero atakoval podle nakladatelství Host hranici 10.000 prodaných výtisků.

K výroční knižní ceně Magnesia Litera letos pořadatelé přidali výběr knih českých autorů reprezentujících celých sto let od vzniku Československa. Sestavili ho literární historikové a je dostupný na webu soutěže. Odborníci a veřejnost nyní mohou vybrat tři nejlepší knihy za uplynulých sto let, pořadatelé je oznámí při vyhlašování výsledků letošního ročníku.


Nominace na cenu Magnesia Litera 2018:

Litera za prózu:

Anna Bolavá: Ke dnu (Odeon)

Lucie Faulerová: Lapači prachu (Torst)

Ondřej Horák: Nebožtík (Akropolis)

Ivana Myšková: Bílá zvířata jsou velmi často hluchá (Host)

Josef Pánek: Láska v době globálních klimatických změn (Argo)

Petra Soukupová: Nejlepší pro všechny (Host)

 

Moleskine Litera za poezii:

Milan Děžinský: Obcházení ostrova (Host)

Ondřej Hanus: Volné verše (Host)

Michal Jareš: Začátek eposu (Trigon)

 

Litera za knihu pro děti a mládež:

Petra Soukupová: Kdo zabil Snížka? (Host)

Jana Šrámková: Bratři v poli (Běžíliška)

František Tichý: Transport za věčnost (Baobab)

 

Litera za naučnou literaturu:

Ondřej Beránek, Pavlína Cermanová, Jakub Hrubý (eds.): Jedno slunce na nebi, jeden vládce na zemi (Academia)

Lucie Skřivánková, Rostislav Švácha a kolektiv: Paneláci 1, 2 (Uměleckoprůmyslové muzeum)

Miroslav Verner: Abúsír. V srdci pyramidových polí (Academia)

 

Litera za nakladatelský čin:

Divadlo věčné moudrosti a teosofická alchymie Heinricha Khunratha (Trigon)

Ivan Blatný: Jde pražské dítě domů z bia… (Druhé město)

Liber Viaticus Jana ze Středy (Academia/Národní muzeum)

 

Litera za překladovou knihu:

Jonathan Franzen: Purity (z angličtiny přeložila Lucie Mikolajková, Kniha Zlín)

Asaf Gavron: Osada na pahorku (z hebrejštiny přeložila Magdaléna Křížová, Pistorius & Olšanská)

Máirtín Ó Cadhain: Hřbitovní hlína (z irštiny přeložil Radvan Markus, Argo)

 

Litera za publicistiku:

Anna Křivánková, Antonín Tesař, Karel Veselý: Planeta Nippon (Crew)

Patrik Ouředník: Antialkorán aneb nejasný svět T. H. (Volvox Globator)

Erik Tabery: Opuštěná společnost (Paseka)

 

DILIA Litera pro objev roku:

Anna Prstková: 49°27 ́45.249 ́ ́N, 17°58 ́36.107 ́ ́E (Klub rodáků Kutné Hory/JT’s)

Marek Švehla: Magor a jeho doba (Torst)

Vladimíra Valová: Do vnitrozemí (Host)

 

Magnesia Blog roku:

Felix Culpa: Tisíckráte

Divoká: Divoké deniky

Jaroslav Erik Frič: Pasáže

Radkin Honzák na Aktuálně.cz

Karel Škrabal: Nedělní chvilka poezie

Do Thu Trang: Asijatka

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi