Výjimečný film s Janem Třískou (†80) Radúz a Mahulena se vrací v obnovené podobě

Výjimečný snímek s Janem Třískou (†80) Radúz a Mahulena se vrací v obnovené podobě.
Autor: red - 
31. 10. 2017
18:19

Romantická pohádka o Radúzovi a Mahuleně ožila na plátně roku 1970 v dramatickém zpracování Julia Zeyera a hudbě Josefa Suka. Režíroval ji Petr Weigl, který pro film zpracoval také Rusalku či Romea a Julii. Mytický příběh dvou milenců se nyní vrací v restaurované verzi.

Na počátku Zeyerovy hry o Radúzovi a Mahuleně stojí dvojí inspirace, prvním pramenem je okouzlení nespoutanou slovenskou přírodou s jejími dramatickými bájemi, druhou inspirací pak byla jeho dramatická ctižádost. Toužil vytvořit v české řeči takové dílo, které by získalo světový ohlas. Filmové pojetí režiséra a scenáristy Petra Weigla pak dotvořilo Radúze a Mahulenu v ojediněle působící celek. Diváci Československé televize jej poprvé viděli v premiéře 1. ledna 1971. Snímek v hlavní roli s Janem Třískou a Magdou Vášáryovou je dalším, který se po Kamenném mostu Tomáše Vorla a unikátním snímku Place de la Concorde podařilo zrestaurovat do rozlišení 4k.

Podívejte se na ukázku restaurované verze:

Video Výjimečný snímek s Janem Třískou (†80) Radúz a Mahulena se vrací v obnovené podobě. - Česká televize

„Snímek Radúz a Mahulena je již třetím filmem, který byl digitálně restaurován metodikou DRA. Technologie nám umožnily restaurovat filmové dílo tak, aby se vzhled obrazu i zvuková složka co nejvíce přiblížily snímku v době jeho vzniku před šestačtyřiceti lety,“ popisuje digitální restaurátor z Akademie múzických umění Marek Jícha. Pohádku restaurovala Akademie múzických umění v Praze v rámci výzkumného programu NAKI (Národní kulturní identity) společně s Českou televizí.

Výjimečný snímek s Janem Třískou (†80) Radúz a Mahulena se vrací v obnovené podobě.Výjimečný snímek s Janem Třískou (†80) Radúz a Mahulena se vrací v obnovené podobě. | Česká televize

„Ta mimo jiné zapůjčila AMU filmové negativy a provedla více než sto padesát hodin trvající barevné korekce. Zhruba čtyři sta hodin nám pak zabralo elektronické čištění naskenovaného materiálu,“ vysvětluje vedoucí obrazové a zvukové techniky České televize Jaroslav Sládek. Mimo jiné bude digitálně restaurovaný příběh Radúz a Mahulena uveden v Hradci Králové v kině Bio Central v úterý 13. listopadu od 17:30.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

dandova ( 1. listopadu 2017 08:25 )

Fantastický film.

al.bunda ( 1. listopadu 2017 05:07 )

Se na to nedá dívat ale páč v tom hrají dva havloidi tak je to prý "výjimečný" film

dietr ( 31. října 2017 18:48 )

Na tuhle hrůzu jsem se tehdy koukal, asi nebylo v telce nic jiného, nebo jsem čekal, až skončí ten truchlivý děj a začne něco veselého. Ale to jsem se tenkrát strašně přepočítal. Brrrrrrrrr!

zada ( 31. října 2017 18:48 )

Kdyby se pan Tříska po 89r. vrátil a žil a pracoval tady pro kulturu, tak ho ocením, ale kamarád Havla, který skoro celý život trávil v u amíků, a drápal se do Holyw., mě fakt nic neříká.Takových jako on odešlo z republiky víc. Naše země a naši lidi mu nestáli za to, aby se vrátil, myslel jen na sebe. A jsou krásnější filmy a Tříska v nich nehraje .

Zobrazit celou diskusi
Další videa