Recenze: Nebe nemá dno je román o boji s rakovinou, který autorka prohrála

Nebe nemá dno je bohužel posledním románem nadějné autorky Hany Andronikové, která podlehla rakovině.
Autor: ljš - 
25. 10. 2017
15:24

Bylo jí pouhých 44 let, když opustila tento svět. Mladá spisovatelka Hana Andronikova tu ale po sobě zanechala sbírku povídek a dva skvělé romány. Její poslední dílo Nebe nemá dno pojednávající (nejen) o jejím boji s rakovinou, které nakonec podlehla, se letos dočkalo druhého vydání.

Hana Andronikova patřila mezi nejtalentovanější české autorky posledních let. Do literárního povědomí vstoupila románem Zvuk slunečních hodin, kterým uchvátila řadu odborníků a získala si své čtenáře.

Svůj druhý a bohužel poslední román vydala až o devět let později. Sama přiznávala, že jde o autobiografii, v níž se snaží vyrovnat se smrtí otce a svou vlastní krutou diagnózou, rakovinou prsu. V intimní zpovědi zachytila svou cestu k šamanům do amazonského pralesa, k indiánům v nevadské poušti a na Blízký východ. Nechybí ani syrový popis návratu domů a přijetí klasické léčby.

Nebe nemá dno ale rozhodně nelze redukovat jen na téma boje s nemocí. V knize jde o mnohem víc, o poznání a přijetí sebe sama.

Nelze také opomenout, že Andronikova ve svém románu uchvátila také nápaditým jazykem plným metafor a zvukomalebných spojení, který se v jednotlivých částech výrazně proměňuje.


Hana Andronikova

Nebe nemá dno

nakladatelství Odeon, 2017

296 stran

Hodnocení: 95 %

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa