Tvar modré se prodal za 54 milionů: Dražba Kupkova obrazu byla úspěšná

Autor: bud, ČTK - 
15. listopadu 2016
07:24

Obraz Františka Kupky z roku 1924 Tvar modré se v newyorské pobočce aukční síně Sotheby's vydražil za více než 2,17 milionu dolarů (54,6 milionu Kč). Vyplývá to z informací zveřejněných na internetových stránkách Sotheby's. Kupka byl dražen v rámci aukce impresionistů a klasické moderny.

Cena je včetně poplatku kupujícího. Předaukční odhad počítal s cenou 1,5 až dva miliony dolarů, bez provize a dalších poplatků.

Podle serveru Artplus.cz je Kupkův vydražený obraz jednou z několika variant, které na dané téma vytvořil, a spadá do souboru obrazů, které v roce 1951 zakoupil od Kupky galerista Louis Carré.

V listopadu 1998 se obraz dostal do soukromé americké kolekce. Obraz se objevil na čtrnácti výstavách v Evropě, USA i Asii a je celostránkově reprodukován v několika důležitých Kupkových monografiích. Jinou verzi Tvaru modré pocházející ze sbírky Jindřicha Waldese vydražila aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery na jaře 2012 za 57,4 milionu korun.

europa ( 15. listopadu 2016 08:24 )

Škoda peněz.

Zobrazit celou diskusi