Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Dcera starostky, 14letá Míša, zmizela v zemi nikoho, v Pustině, kde zlo bublá pod povrchem! Nový seriál HBO vás uchvátí

Autor: Ivan D. Hladík - 
24. října 2016
19:20

Že se seriál stanice HBO Pustina stane televizní událostí sezóny, vyslovil poprvé umělecký ředitel karlovarského festivalu Karel Och. Přestože tvrzení působí odvážně, v mnohém má pravdu. Stoprocentně v tom, že Pustina se vymyká všemu, na co jsou v české seriálové tvorbě diváci zvyklí.

Pustina začne svou osmidílnou cestu na obrazovkách 30. října na HBO (a HBO GO), bude se vracet v týdenním odstupu. Jaká ale bude? V předstihu vám přinášíme informace o seriálu, který bourá konvence co se české tvorby týká a rozhodně je něčím, co stojí za vidění. Počítejte však s tím, že vás zavalí jako deka! Poprvé se mohli Pustinou nechat pohltit diváci na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu (TIFF), uvedeno tam bylo všech osm dílů. U nás pak letos v létě v předpremiéře na MFF Karlovy Vary (MFFKV). Bez ohledu na šafránově vzácné výtky k seriálu je jisté, že vzniklo něco pozoruhodného.

Od prvních vteřin je divák zavalený dekou ponurého místa bez naděje. Za tónů soundtracku plně podřízeného příběhu a přitom dokonale akcentujícího děj se otevírá Pustina, vesnice ležící kdesi v severních Čechách. Lesem běží malý chlapec. Starostka obce Sikorová řeší s policistou zmizení. Tětiva divákových nervů se napíná, protože ví, že se něco stane. Jenže to až později, zmizení s běžícím chlapcem nemá nic společného. Ocitáme se ve chvíli, kdy starostka vesnice Hana Sikorová svolává věrné do zbraně proti velké těžební společnosti. Ta má zájem o zásoby uhlí pod vesnicí a nabízí obyvatelům za prodej svých domů lákavé odstupné, což v místě, kde není práce, působí jako katalyzátor vztahů a povah. V nejméně vhodnou chvíli zmizí i Hanina čtrnáctiletá dcera Míša. Co se jí stalo? A co bude se všemi těmi lidmi?

Video  Seriál Pustina se vymyká všemu, nač jsou diváci u českých seriálů zvyklí. Premiéru má 30. října 2016.  - HBO
Video se připravuje ...

Vlastně ani nevíte, jestli sledujete detektivku, drama nebo thriller a je to úplně jedno. Precizně vystavěná Pustina vtahuje do temnoty osudů a příběhů postav jako hrozivé, němé tornádo. Režiséři Ivan Zachariáš (45, hlavní režie) a Alice Nellis (45) splétají nitky a obrazy mikrosvěta Pustiny do tak intenzivního pocitu strachu, že neodtrhnete oči. Jako byste doslova na vlastní kůži cítili hrozící nebezpečí. Ale odkud? „Chtěl jsem, aby náš seriál vypadal spíše jako celovečerní film. Něco jen okopírovat by mě vskutku netěšilo,“ prozradil Zachariáš.

Pustina je územím nikoho, nikde, na okraji nicoty… Je místem velmi specifickým a zároveň velmi abstraktním. Prostředí má rozhodně vliv na naše jednání a způsob přemýšlení, ale stále cítím, že se v něm ukrývá nějaká naděje, záblesk světla, cesta ven… Kdo ví?!“ říká představitelka hlavní ženské role Zuzana Stivínová.

Seriál Pustina se vymyká všemu, nač jsou diváci u českých seriálů zvyklí. Premiéru má 30. října 2016. Seriál Pustina se vymyká všemu, nač jsou diváci u českých seriálů zvyklí. Premiéru má 30. října 2016. | HBO

V Pustině bublá zlo pod povrchem. Každému se může přihodit cokoli, každý tady skrývá nějakou vinu nebo tajemství, o vyhrocení vlastního osudu si doslova koledují. To napětí doslova prýští z každého obrazu. Teď už se něco stane! Ale právě to, že tvůrci nepředkládají poslušni nějakému žánru jasné nápovědy a pointy, dělá z Pustiny to, čím je. Unikát. V dokonalém souladu jde zmíněná hudební složka (skladatel David Boulter ze slavné britské kapely Tinderticks), obrazové pojetí (kamera Štěpán Kučera a Matěj Cibulka), výprava, masky i kostýmy. Omšelé nádobí, prach, denně používané věci, kovové plastiky – každý jeden detail navozuje pocit syrovosti a reality, ačkoliv Pustina existuje pouze na obrazovce. O její pravosti však při sledování seriálu nepochybujeme. A stejně tak o jejích obyvatelích.

„Je odvážná, ale ne pozérská,“ řekla o Pustině herečka Eliška Křenková, která hraje dceru Hany Sikorové. „Pustina si nehraje na něco víc, než je. Je přesná, upřímná, žádné kudrlinky a přikrášlování. Jako čistý průstřel srdcem. A to vás jako diváka úplně dostane a z toho zdánlivého mála se stane obrovské bohatství.“

Seriál Pustina se vymyká všemu, nač jsou diváci u českých seriálů zvyklí. Premiéru má 30. října 2016. Seriál Pustina se vymyká všemu, nač jsou diváci u českých seriálů zvyklí. Premiéru má 30. října 2016. | HBO

Obsazení se také nedá nic vytknout. Tradičně skvělá Zuzana Stivínová (43) nebo třeba Petra Špalková (41) jen stvrzují svůj um. Pozornost si zaslouží Jaroslav Dušek (55) coby Karel, manžel hlavní hrdinky. V seriálu trpí psychickou nemocí a jeho podivínství, jinakost podpořená nemocí, je ztvárněno perfektně. I Eva Holubová (57) vystoupila ze svého běžného rámce, nepitvoří se, vrací se k tomu nejlepšímu, co u ní diváci mohou vidět.

Co v obsazení stojí za pozornost jsou nejen výkony dospělých herců, Miroslava Vladyky (57), Leoše Nohy (48) a dalších, ale také mladé generace. Talentu Jana Ciny (28), Elišky Křenkové (26) nebo Štěpána Benoniho (32) už jsme si mohli všimnout jinde. V Pustině ale září i ti nejmladší. Za všechny stojí za to zmínit v roli Filipa Paskowského (Pásek) Oskara Hese (17).

Seriál Pustina se vymyká všemu, nač jsou diváci u českých seriálů zvyklí. Premiéru má 30. října 2016. Seriál Pustina se vymyká všemu, nač jsou diváci u českých seriálů zvyklí. Premiéru má 30. října 2016. | HBO

Coby jeden ze synů vynikající tanečnice Marcely Karleszové (53) a geniálního choreografa Richarda Hese (†50) nejspíš dostal talent do vínku. Přes svůj nízký věk hraje i on přesvědčivě, civilně, s lehkostí zkušených herců. Dokáže přesvědčit výrazem, nepotřebuje přehnaná gesta a rozsáhlý text, aby dodal postavě na živočišnosti. „Když člověk v mladém věku prožije nešťastný moment či zážitek, který si s sebou (ať chce, či ne) odnese do budoucna, tak se mu tyto pocity vrací… A tak je v dané herecké situaci pro člověka lehčí hrát. Proto má příprava na roli nebyla obzvláště náročná a probíhala v klidu,“ řekl o své přípravě na roli Páska Hes.

Na závěr nezbývá, než souhlasit se slovy Alice Nellis. Tentokrát se přání a pocit režiséra prolnul s vjemem diváka, což je další z unikátních poloh Pustiny. „Pustina je temná, ale zároveň i poetická. Je jako dívat se do stinné bystřiny nesoucí svá vlastní tajemství, a tím i skrytou krásu a přitažlivost,“ věří Nellis. „Je to příběh plný napětí, ale hlavním pocitem, který si jako divák odnesete, je, myslím si, vděk, že vaše situace není tak složitá, temná a krutá jako toto.“


Pustina (TV seriál) 

Drama / Mysteriózní

Česko, 2016, 8x60 min.

Premiéra: 30. října, HBO

Režie: Ivan Zachariáš, Alice Nellis  

Scénář: Štěpán Hulík  

Kamera: Štěpán Kučera, Matěj Cibulka  

Hudba: David Boulter  

Hrají: Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Oskar Hes, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Miroslav Vladyka, Oldřich Vlach, Martin Sitta, Petra Špalková, Zdena Hadrbolcová, Jitka Sedláčková aj.

Hodnocení: 90 %

Zobrazit celou diskusi