Na zvířátkové příběhy nejste nikdy staří. Myší hlídka vás o tom přesvědčí

3. 9. 2016
14:25

Komiksová Myší hlídka 1: Podzim 1152 vznikla především pro děti od devíti let. I jako dospělí si ale nárůdek hlodavců oblíbíte po několika obrázcích. Středověk ve světě myší šplhá úspěšně k Tolkienovým vizím.

Když vám někdo slíbí „rytířský epos, který si napětím nezadá se špionážním thrillerem“ a přitom v hlavních rolích představí myši, asi budete chvíli váhat. Nedělejte to a rovnou se pusťte do dobrodružství, které připomíná Tolkiena v nejlepší formě.

Začalo to možná dříve, než Ezop odvyprávěl svou první bajku. Lidé se viděli ve zvířatech, poznávali v nich své dobré, ale hlavně stinné stránky. Možná i proto není až takový problém sžít se s trojicí hlavních hrdinů a velmi rychle jejich zvířecí původ jaksi pominout, důležitá je povaha, poslání, odvaha a spravedlnost.

Myší hlídkaMyší hlídka | 

Ve vynikajícím překladu Jana Kantůrka (nic jiného bychom ani nemohli čekat, stačí uvést Zeměplochu) poznáváme Borise, Justýna a Straše, členy Myší hlídky. Nález těla myšího kupce v lese je vlastně jen hrozivým úvodem k odhalení chystané vlastizrady a souboje s… Nechte se překvapit.

Myší hlídka jsou odhodlaní hrdinové ze světa našeho dětství

Když i vydavatel přirovnal komiks Davida Petersena (39) k Tolkienovým knihám, chtěl jsem je bránit vlastním tělem – taková troufalost! Nicméně jsem po pár stránkách došel k tomu, že nezbývá, než souhlasit.

Myši jsou svébytný národ s jasně stanovenými pravidly. Jejich Hlídka je hrdé seskupení bojovníků chránících svůj lid před nepřáteli, predátory a čímkoli, co by narušilo jejich svět. Jak uvádí vydavatel, příběh z podzimu myšího roku 1152 nás přivádí na začátek napínavého vyšetřování. Trojice přátel při plnění běžného úkolu odhalí zrádce. Na vlastní pěst se pustí do pátrání…

Chytlavý scénář vetknutý do detailních kreseb, které jsou stejně tak klasické jako moderní, vyvolává napětí ne nepodobné dobrým literárním příběhům rytířů, špionů nebo detektivů. Myší bojovníci však nejsou prvoplánoví superhrdinové, mají své klady i zápory.

Dětem mohou být přirozeným vzorem, ano – hrdinou se nikdo nenarodí a být hrdinou nemusí nutně znamenat mít obří svaly nebo nadpřirozené schopnosti. Nad tím vším vítězí povaha, přímost, vnitřní rovnováha a oddanost tomu, co pokládáme za správné. A správné je i nechat se oslovit tímto komiksem. Možná i dospělí čtenáři sami začnou svým dětem vyprávět vlastní eposy o myším národě. Rozhodně však budou hltat každou další stránku.

Myší hlídkaMyší hlídka | 


David E. Petersen (1977) je americký komiksový tvůrce, který se nejvíce proslavil svou sérií „Myší hlídka“. Vystudoval výtvarné umění na Michiganské univerzitě. Jeho sága o skupince statečných myší se rozvinula z jednoduché úvahy o tom, že tito hlodavci by mohli mít svébytnou kulturu. Mladý výtvarník ji začal promýšlet a splétat napínavé příběhy.

Komiksy o Myší hlídce obdržely řadu cen v mnoha zemích světa. Dostaly například několikrát Cenu Willa Eisnera a časopisem Wizard byla Myší hlídka vyhodnocena jako nejlepší nezávislá dobrodružná kniha roku 2006. Server IGN.com ji navíc ocenil jako nejlepší nezávislou knihu a byla také bestsellerem podle listu New York Times. Komiksy přitom David Petersen původně nechtěl vydávat masově a většinu z nich věnoval své ženě Julii.

David Petersen

Překlad: Jan Kantůrek

Myší hlídka 1 – Podzim 1152

nakladatelství Comics Centrum, 2016, 204 stran

Hodnocení: 100 %

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa