Recenze: Bastard Masaryk – kterak jedna poznámka ke knížce vedla

Recenze: Bastard Masaryk – kterak jedna poznámka ke knížce vedla.  (Autor: Euromedia)
Autor: Etienne Bláha - 
19. ledna 2016
13:11

Velkolepá teorie o tom, že první československá hlava státu Tomáš Garrigue Masaryk byl levobočkem císaře Františka Josefa I., má další knihu. Počin Davida Glocknera Císařův prezident tuto teorii však dokládá jedinou notickou v poznámkách rakouského vladaře. Zbytek knihy zklame.

Kdyby si v polovině 19. století císař pán do notýsku nezapsal „Kropaczek erl. (Kropáčková vyřízeno)“, nevznikla by tato kniha. Tak přesně vypadá důkazní nouze téměř 300stránkového spisu. Zbytek se zakládá na náhodných podobnostech a úspěších, za které z nějakého důvodu může domnělý otec František Josef I.

Nelogické věci typu „Všichni synové císaře museli na vojnu, Masarykovi ale zařídil modrou knížku“ nenápadně Glockner zašoupne dozadu, podobně jako ostatní spekulace zakládající se na autorových věšteckých schopnostech odhadnout obsah rozhovorů, které proběhly před 150 lety.

Ani z toho ale není možné uklohnit tolik stránek, proto je přidáno mnoho vaty z historie panovnického rodu a perliček z období 19. století. Samotný název knihy se tak stává velice zavádějícím.

Autorův vybíravý přístup k faktům a jejich jednostranná interpretace silně znevěrohodňuje celou knihu, která přitom zajímavé informace nabízí – bohužel ne o tématu. Jakýkoliv student historie by s takovou prací byl vyhozen, někdo s tím vydává knihy.


David Glockner

Císařův prezident

Knižní klub, 2015

295 stran

Hodnocení 20 %

vseznaleksenior ( 14. dubna 2016 20:13 )

Neni to tak docela pravda...On mel jednu rovinu filosofickou jakom filosof, druhou politickou jako statnik...VzdYt i Werich rikal jak tezka je sluzby Policie, kdyz pusky strili za roh..

ejvm1712 ( 21. ledna 2016 07:17 )

Kašlu na Masaryka! Ať to byl syn kohokoliv byl to zlý a bezcitný člověk. Dal střílet do dělníků za Velké mostecké stávky. Za jeho presidentování lidé umírali hlady a byla nezaměstnanost. Žil si požitkářsky v Lánech a jezdil si na koni,místo toho aby šel mezi lidi,aby viděl v jaké bídě žijí. Měl spousty milenek a nemanželských dětí. Jehomanželka se z toho pomátla a poslední roky života prožila v blázinci. Všechny jeho děti(pocházející z manželství)měli podivné nenormální chování. Škody,že již nežijí ti,kteří zažili jeho dobu. Proklínali ho celý život! Nevím,proč se z něho po revoluci dělá modla,ideál a vzor.

majojo ( 19. ledna 2016 17:02 )

 Taky jsem slyšdela o Masarykově nemanželském původu, ale informaci mi poskytl renomovaný historik, jemuž se dá věřit. Ten říkal, že Masaryk byl nemanželským synem továrníka a statkáře, jehož mssnželský synm se stal prvním rakouským ministerským předsedou. Proto prý finanční vyrovnání mezi rakouskou a českou republikou proběhlo tak bezkonfliktně. Bráchové se dohodli.Mimochpodem co znamrná to tvrzení, že všichni císařovi synové museli na vojnu? František Josef měl snad jen jediného, Rudolfa. (tedy kromě levobočků, ale to snad byly jenom holky).

ivoadler ( 19. ledna 2016 13:23 )

Už neví, jak by téma Masaryk dál vytěžili. Co ještě zkusit osobu Jana Masaryka? Jo, ta už je taky vybrakovaná.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud