Recenze: Sherlock střižený fantasy se jmenuje Jackaby, seznamte se

Jackaby je prvotinou amerického autora Williama Rittera. V USA už vyšel druhý díl s názvem Beastly Bones.  (Autor: nakladatelství Host)
Autor: Zuzana Štíchová - 
4. ledna 2016
11:10

Tři dílky detektivky, jeden dílek fantasy - takovou skládačku připravil pro čtenáře ve své prvotině americký spisovatel William Ritter. Ze všeho nejvíc připomíná příběh Jackabyho Sherlocka Holmese. Ale spíše než klasického detektiva Sira Arthura Conana Doylea se Jackaby podobá tomu novodobému filmovému nebo seriálovému Sherlockovi.

I když moderně zpracován odehrává se příběh koncem 19. století v USA. V městečku New Fiddleham vyšetřuje policie sérii vražd. A zatímco policie vede standardní vyšetřování, které brzy ustrne na mrtvém bodě, Jackaby si všímá paranormálních jevů, které vidí jen on. I proto nepůsobí příliš důvěryhodně pro své okolí a už vůbec ne pro policii, kde má pouze jediného příznivce, mladého detektiva Charlieho Canea.

Do této situace přijíždí poprvé do Ameriky mladá Abigail Rooková. Angličanka, která odešla od rodičů, aby zažila dobrodružství se s krátkou zastávkou na archeologických vykopávkách na Ukrajině nebo v Německu, doplavila až do Nového světa, kde ale nemůže sehnat práci. Nezbývá jí tak nic jiného, než i přes všechny dobře míněné rady místních občanů, kývnout na práci u soukromého očka R. F. Jackabyho.

Ani ona nemá po prvním setkání o své potenciální práci valné představy, postupně ale zjistí, že i když v domě, kde detektiv bydlí i pracuje, kde se promenáduje duch majitelky domu Jenny a žije Abigailin předchůdce proměněný v kachnu, práce detektivovy asistentky ji od prvního dne baví. Je pro ni hledaným dobrodružstvím, které ji ale málem už po několika dnech stojí život.

"Čas míjel v nepravidelných záblescích, jak jsem se probouzela a zase ztrácela vědomí. V jednu chvíli jsem byla na zemi v chladném lese a v další jsem ležela na stole ve vstupní místnosti Jackabyho domu. Jenny se nade mnou skláněla a tvářila se vlídně a konejšivě. Ta stejná přízračná tvář, kvůli které jsem předevčírem převrhla křeslo, mi teď přinášela úlevu a dávala mi pocit, že je všechno v pořádku. V dalším okamžiku byla Jenny pryč..."

William Ritter učí na střední škole ve Springfieldu, USA.William Ritter učí na střední škole ve Springfieldu, USA. | Twitter / William Ritter

Celý děj je vměstnán do několika málo dnů. Slabým místem knihy je možná malá snaha autora zakrýt vraha, takže si poměrně brzy tipnete, kdo za vším zlem stojí. Velmi příjemným osvěžením jsou ale téměř pohádkové bytosti, ve které Jackaby věří, i když málokterou spatřil na vlastní oči. Jeho nadpřirozené teorie a víra v dobře skrytý svět jej ale vždy dříve či později dovedou na tu správnou stopu.

Jackaby je prvotinou vystudovaného učitele Williama Rittera. Na podzim vyšlo v USA pokračování příběhu pod názem Beastly Bones, v Česku "Jackaby 2" zatím na překlad čeká. Vydá ho stejně jako tuto knihu brněnský Host.


William Ritter

Jackaby

nakladatelství Host

280 stran

hodnocení: 90 %

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud