Síla se znovu probudila: Do českých kin vstoupila sedmá epizoda Star Wars

Autor: ula - 
17. prosince 2015
15:52

Když v 70. letech natočil George Lucas film s názvem Star Wars (Hvězdné války), nikdo z herců a štábu ještě netušil, že se podílel na fenoménu, který ovlivní několik generací. 17. prosince brzy ráno vstoupil do kin nový díl této mega úspěšné ságy s podtitulem Epizoda VII.: Síla se probouzí. Distributor a majitelé českých kin se shodují na tom, že takovou hysterii ještě nezažili. Lístky mizely světelnou rychlostí a některá kina mají až do konce roku vyprodáno. Budou skalní fanoušci odcházet z kina spokojení?

George Lucas natočil po prvních Star Wars ještě dalších pět filmů, na poslední tři si dopřál dokonce několik let oddechu, dokud technologie nepostoupila tak, jak si představoval. Kritika nové filmy v podstatě smetla, ale pořád to byly Star Wars, na které se fanoušci hnali do kina, i když nebyli tolik spokojeni. 

Lucas se pak rozhodl, že se ožení, odejde na odpočinek a prodal za slušnou sumu výdělečnou značku Star Wars společnosti Disney. Ačkoliv byl tento krok mnoha lidem trnem v oku, Disney se rozhodl, že nás bude novými filmy zásobovat každý rok. Režisérské křeslo bylo svěřeno J. J. Abramsovi, který natočil úspěšná pokračování konkurenční ságy Star Trek. Zraky všech fanoušků se k němu úzkostlivě upínaly po celou dobu natáčení. Ustál Abrams tlak a podařilo se mu natočit dobrý film, potažmo dobré Star Wars?

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii…

Příběh se odehrává 30 let po událostech Návratu Jediho. Někdejší vítězství Rebelské aliance odvál čas, nyní je tu Nový řád, pozůstatek Impéria, který bojuje proti Odboji. Setkáváme se s pilotem Odboje Dameronem Poem (Chris Isaac), který je vyslán na tajnou misi, která by mohla přinést ve válce zvrat. Do hry vstupuje sběračka šrotu z planety Jakku Rey (Daisy Ridley), dezertér Nového řádu Finn (John Boyega) a tajemný záporák Kylo Ren (Adam Driver). Osudy hrdinů se začínají proplétat, objevují se osudové vazby protkané legendárními Star Wars hláškami a nechybí ani staré známé postavy, dočkáme se i zajímavých zvratů. 

Fanouškovské slzy dojetí

Pokud jste fanoušek Star Wars, buďte si jisti, že už při prvních tónech známé fanfáry autora Johna Williamse vám vyhrknou slzy do očí. Pak se připravte na zběsilou jízdu plnou nostalgie, dechberoucích záběrů a svižných dialogů. Hlavně to poslední je třeba zdůraznit, nové trilogii pod taktovkou George Lucase byly vyčítány právě klišovité a těžkopádné řeči, které budily posměch. Nyní se hláškuje jak o život, je to vtipné, ale zároveň to dává smysl a dialogy posunují děj tam, kam mají.

Kopie původních Star Wars?

Režisér Abrams je fanoušek a věděl, jaká tíha na něm visí. I zřejmě proto se rozhodl neexperimentovat a natočit v podstatě kopii příběhu prvních Star Was – Nové naděje. Nenajdete tu nic převratného, znalci si budou libovat v odkazech na původní filmy, které jsou skoro v každém záběru. Celý film tak vyznívá skutečně tak, že jej natočil fanoušek pro fanoušky. Zda je to tak správně, je na vás.

Stará i nová garda pospolu

Zcela mimořádně se Abramsovi podařilo vybrat novou ústřední trojici. Nenajdete tu žádné toporné herecké výkony, a i když herci hrají ve sci-fi, odvádí skvělou práci. Nejvíce se ztotožníte s Finnem Johna Boyegy, kterému scénář přisoudil největší počet vtipných hlášek. S Ray Daisy Ridley budete pomalu odhalovat její životní příběh, přičemž každé její gesto a rozhodnutí je uvěřitelné. Mladí herci tak fungují po boku těch, kteří se objevili v předchozích filmech. Carrie Fisher je stále tou princeznou Leiou, i když má pár vrásek navíc a Harrison Ford, který Hana Sola nenáviděl, si návrat ke své nejslavnější roli užívá. Herecky spolu všichni fungují na jedničku.

Co bude dál?

Dvě hodiny v kině vám uplynou skutečně rychle. Konec zůstává otevřený, protože se na nás chystají další filmy pod značkou Star Wars, takže je jasné, že osudy hlavních postav se ještě rozvinou. To už ale nebude s režisérem Abramsem. Uvidíme, zda si nové Star Wars udrží vysokou laťku, kterou nastavil snímek Síla se probouzí.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud