38 let a 30 miliard dolarů - to jsou Star Wars v číslech

Autor: ČTK - 
12. 12. 2015
08:20

Vesmírná sága Star Wars neboli Hvězdné války nabídla poprvé před téměř 40 lety užaslým filmovým fanouškům do té doby nevídané akční souboje kosmických lodí, světelné meče či nejrůznější vesmírné rasy. Sci-fi pohádku o věčném souboji dobra a zla mají diváci spojenou především s americkým režisérem, scenáristou a producentem Georgem Lucasem, který se podílel na předchozích šesti dílech. Nový díl ságy s názvem Star Wars: Síla se probouzí pod režisérskou taktovkou J. J. Abramse bude mít světovou premiéru 14. prosince, v českých kinech se poprvé objeví 17. prosince.

Po celém světě vydělaly Hvězdné války podle odhadu dosud přes 30 miliard dolarů. Z toho zhruba 85 procent připadá na prodej postaviček, triček, komiksů, počítačových her, hrnečků a dalších věcí, na kterých se objevily motivy ze Star Wars. V kinech pak dosavadních šest dílů ságy utržilo celosvětově přes 4,4 miliardy dolarů.

Obrovský úspěch zaznamenal u diváků už první díl (dnes čtvrté pokračování ságy s podtitulem Nová naděje), který měl premiéru v roce 1977. Tři roky po prvním dílu přišlo pokračování nazvané Impérium vrací úder (dnes pátý díl). Číslování vypadá na první pohled trochu nesmyslně, jako třetí v pořadí totiž diváci viděli šestý díl a vyvrcholení ságy, Návrat Jediho(1983). Když Georg Lucas s Hvězdnými válkami začínal, měl prý v hlavě připravenou devítidílnou ságu, kvůli náročnosti triků ale začal natáčet od prostředku.

Na první tři díly příběhu z předaleké galaxie si ale diváci museli počkat přes 15 let. Už v roce 1997 se na plátna vrátila původní trilogie s vylepšenými triky a scénami navíc. O dva roky později byla hotova Epizoda I – Skrytá hrozba, kterou celá sága začíná. Kritika a skalní fanoušci ji ale nepřijali s nadšením, a jen o trochu lepšího přijetí se v roce 2002 dostalo Epizodě II - Klony útočí. Za nejpovedenější z nových dílů je pak považována Epizoda III – Pomsta Sithů, která měla premiéru v roce 2005.

Po premiéře Pomsty Sithů považoval Lucas ságu uzavřenou a řekl, že "natočil jeden příběh, který začal a skončil". Situace se změnila v roce 2012, kdy společnost Walt Disney & Co koupila produkční firmu Lucasfilm, čímž získala práva na natočení dalších dílů Hvězdných válek. Lucas tím umožnil, aby se ke Star Wars dostala nová generace filmařů. Zájem točit pokračování ságy již neměl. "Jediné, co bych z toho měl, je, že bych natočil film a pak by mě všichni jenom zkritizovali," řekl Lucas v nedávném rozhovoru.

Režie se ujal J. J. Abrams, který patří k nejvlivnějším producentům a režisérům v Hollywoodu. Stojí za televizním seriálem Ztraceni a pro konkurenční studio Paramount natočil dva filmy inspirované televizním seriálem Star Trek.

Snímek Star Wars: Síla se probouzí je prezentován jako návrat ke kořenům původní ságy a odehrává se zhruba 30 let po událostech filmu Epizoda VI: Návrat Jediho. Velká herecká jména v novém díle zůstala – na plátna kin se vrátily hvězdy ze série Harrison Ford, Carrie Fisherová a Mark Hamill. Novými tvářemi jsou herci Andy Serkis, známý ztvárněním postavy hobita Gluma v trilogiích Pán prstenů a Hobit, Oscar Isaac, který se nedávno proslavil hlavní rolí ve filmu V nitru Llewyna Davise, a dokonce i slavný švédský herec Max von Sydow.

Filmový portál Deadline.com odhadl, že hned prosincové premiéry snímku Star Wars: Síla se probouzí přinesou tvůrcům rekordní tržby kolem 615 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč). Natočení snímku přitom vyšlo na zhruba 200 milionů dolarů (4,8 miliardy Kč).

Po Star Wars: Síla se probouzí se již počítá s osmou epizodou, která je plánována na rok 2017 a jejímž tvůrcem má být Rian Johnson. Hovoří se už také o tom, že devátý díl vědeckofantastické ságy Hvězdné války natočí Colin Trevorrow, zatím se ale neví kdy.

Doporučujeme
rodrigues ( 12. prosince 2015 18:12 )

Smekám před prací pana Lucase, jak scénáristické, režijní, tak i protivící se zaběhlému hollywoodskému byznisu. Šel svou cestou a dokázal předčít i ty nejtroufalejší sny. Už se na váš nejnovější počin těším Pane režisére.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa