Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

Zemřel režisér večerníčků České televize Alexander Zapletal

Večerníček
Večerníček  (Autor: Archiv Blesku)
Autor: ČTK - 
29. října 2015
12:03

Ve věku 81 let zemřel po dlouhé těžké nemoci 28. října v Hamburku režisér a producent Alexander Zapletal. Tvůrce žijící od roku 1968 v Německu režíroval mimo jiné úspěšné večerníčky České televize (ČT) Hup a Hop a Vodník Česílko. ČTK o tom dnes informoval jeho bratr Petar Zapletal. Datum a místo posledního rozloučení rodina zatím neoznámila.

Alexander Zapletal se narodil 18. října 1934 v Ostravě. Od roku 1952 do roku 1956 navštěvoval katedru dramaturgie a divadelní vědy pražské DAMU, kterou však nedokončil. V roce 1959 začal pracovat v oddělení dětského vysílání ČT. V září 1968 opustil nelegálně Československo a začal v tehdejším západním Německu působit jako samostatný producent, autor a režisér animovaných filmů.

V posledních letech přednášel ve školách v Berlíně a Hamburku, a protože se jeho žena v téže době stala autorkou kuchařek, asistoval jí při seminářích na kulinární témata. Jako režisér se například v roce 1999 v Německu podílel na 20 pokračováních animovaných příběhů Formeláci se vrací.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa