Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Příměří na Ukrajině má začít za pár hodin: Boje ale neustávají

Autor: ČTK ljš - 
14. února 2015
16:34

Do vyhlášení příměří na Donbasu, třetího za poslední půlrok, zbývají už jen hodiny, ale tvrdé boje o frontová města Debalceve a Mariupol neustávají. Strategická železniční křižovatka Debalceve je v plamenech, celé město je zahaleno do hustého dýmu. Povstalci hrozí, že v bojích neustanou ani po vyhlášení klidu zbraní. Před Mariupolem armáda zatím úspěšně hájí východní přístupy k městu.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes vážnost situace zdůraznil prohlášením, že v případě nezdaru ohlášeného příměří zavede v celé zemi válečný stav. „Je to těžké, ale nezbytné rozhodnutí. Válečný stav bude zaveden nejen v Doněcku a Luhansku, ale po celé zemi,“ upozornil prezident.

Podle povstalců se dohoda o příměří uzavřená ve čtvrtek v běloruském Minsku týká pouze bojů na vnější hranici „lidových republik“, na obklíčené město Debalceve se nevztahuje. Podle ukrajinských vojenských expertů přitom situace v Debalceve může rozhodnout o osudu nedělního příměří. Povstalci žádají, aby se obklíčené vládní jednotky vzdaly a složily zbraně, armáda to odmítá.

Velení doněckých separatistů zároveň ujišťuje signatáře minských dohod, že závazek klidu zbraní bere vážně. Doněčtí vzbouřenci dnes dohodu o příměří znovu potvrdili, jejich luhanští spolubojovníci dokonce oznámili, že zahájili stahování těžké výzbroje z linie fronty. Tento krok mají podle minských dohod učinit nejpozději v pondělí, den po zastavení palby.

Boje dnes zasáhly i Doněck, kde se obětí minometného útoku málem stal šéf doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko. Střepiny zasáhly v centru města mezinárodní hotel a zabily dvě osoby, muže a ženu.

Ještě před incidentem stačil Zacharčenko novinářům říci, že dohoda o příměří uzavřená v běloruském Minsku je velkým vítězstvím povstalců. „Je to vítězství naší diplomacie. Je to zároveň důkaz o politické agónii Ukrajiny,“ řekl šéf samozvané Doněcké lidové republiky. Potvrdil přitom, že doněčtí povstalci dnes o půlnoci místního času zastaví palbu na celé frontové linii.

Doněcké povstalecké vedení oznámilo, že chce co nejdřív svolat novou schůzku takzvané kontaktní skupiny, kterou tvoří zástupci Kyjeva, Moskvy a vzbouřenců. Jednání by se prý mohlo konat v Minsku, kazašské metropoli Astaně nebo dokonce ve městě Novoazovsk na frontové linii východně od Mariupolu.

Svůj výklad minských dohod nabídl dnes novinářům šéf povstaleckého „parlamentu“ Andrej Purgin. Minská ujednání podle něj nezakotvují politickou závislost „lidových republik“ na Kyjevu. „Obsahují úpravu vzájemných vztahů, ale nikoli politickou závislost lidových republik na Ukrajině,“ řekl Purgin. Vzbouřenci zároveň oznámili, že z místních voleb, jejichž uspořádání předpokládají minské dohody, budou předem vyřazeni odpůrci „lidových republik“.

Rusko dnes oznámilo, že sestavilo novou kolonu s humanitární pomocí pro východní Ukrajinu. Kolem 170 nákladních automobilů je připraveno v Rostovské oblasti sousedící s Ukrajinou, do Doněcku a Luhansku mají dorazit v neděli v poledne.

75pedro ( 14. února 2015 22:24 )

Prvně v životě jsem našel odvahu se podívat na Schindlerův seznam, který ještě teď na Nova Cinema běží. Denně budu děkovat Bohu za to, že Rudá armáda vyhladila obrovské množství nacistů a americké bombardéry vyhladily obrovskou část jejich rodin. Proč nejsme poučeni a podporujeme takový dobytek jako je kyjevský režim a proč sakra nevidíme soukromé nacistické armády jako je prapor Pravého sektoru Azov a ještě ho v médiích citujeme?

honza666 ( 14. února 2015 21:42 )

Jasně a co si má přečíst, novorus.info, nebo snad protiproud Hlavně, že dementi vašeho typu všem ostatním radí co číst a přitom si sami přečtou jeden dva ultrakonspirativni plátky a myslí si jak jedině tam píší pravdu. Američani na měsíci určitě nebyli, že ano ?

honza666 ( 14. února 2015 21:38 )

Vy nikomu o mozku raději nepište, nebo se na vás naštve i ta vaše poslední zbývající mozková buňka a bude pokoj.

ingmarie ( 14. února 2015 19:10 )

A to má být jako překvapení, že se Rusové a Prorusové bojí Ukrajinců , kterým chtějí ukrást jejich území.? To má jednoduché řešení , sebrat svých pět švestek a táhnout k bratrům do Ruska. Mezinárodní právo a pořádek platí pro všechny , dokonce i pro Rusy!

zlymikes ( 14. února 2015 18:42 )

Kdybys četl všechno a nehltal jen tzv zprávy naší televize, pak bys pochopil, že ti nenormální lidi se bojí nacionalismu a fašizmu z Ukrajiny. A příměří nenastane, protože právě oni a v zákulisí ten černý v Bílém domě ono příměří nepotřebují.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud