Čtvrtek 9. prosince 2021
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Oblačno -1°C

Na Ukrajině začaly volby: Favoritem je blok prezidenta Porošenka!

Autor: ČTK - 
26. října 2014
09:45

Na Ukrajině se dnes ráno otevřely volební místnosti, v nichž voliči rozhodnou o obsazení budoucího parlamentu. Favoritem voleb je prezidentský Blok Petra Porošenka, jemuž předvolební průzkumy přisuzovaly čtvrtinu až třetinu hlasů. V povstaleckých zónách na Donbasu se hlasovat nebude.

Vybírat nový parlament mohou i Ukrajinci v zahraničí, kteří mají po celém světě k dispozici podle Interfaxu-Ukrajina celkem 112 volebních místností. Jako první začali hlasovat Ukrajinci v Austrálii. Možnost volit mají po předložení pasu také Ukrajinci žijící či pobývající v Rusku, kde je podle TASS celkem šest hlasovacích místností.

Ty jsou v Moskvě, Petrohradě, Jekatěrinburgu, Nižném Novgorodě, Novosibirsku a Rostově na Donu. Ukrajinská diplomacie uvedla, že hlasování na ukrajinských ambasádách a zastupitelstvích je prozatím bez jakýchkoli vážných komplikacích.

Volební systém na Ukrajině je smíšený, polovina ze 450 poslanců bude zvolena poměrným systémem ze stranických seznamů, zbytek v jednomandátových obvodech většinovým systémem.

Ve skutečnosti bude ale většinovým systémem zvoleno místo 225 zřejmě jen 199 poslanců, protože na anektovaném Krymu a v oblastech ovládaných separatisty se hlasovat nebude. Celkem tak bude podle odhadu ústřední volební komise zvoleno jen 424 poslanců.

O vstup do sněmovny se uchází 29 politických stran, šanci na překonání pětiprocentní hranice mají především strany proevropské orientace. Volební urny se uzavřou v sedm hodin večer SEČ, bezprostředně poté mají být oznámeny odhady na základě prvních voličských průzkumů.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa