7 bodů Putinova mírového plánu: Co plánuje ruský prezident s Ukrajinou?
Vladimir Putin dnes jednal s ukrajinským protějškem Porošenkem a objevily se zvěsti o tom, že domluvili příměří na Ukrajině. Plané. Kreml je totiž záhy popřel a nepokoje pokračují. Ruský prezident však přece jen nastínil, jaký je jeho plán na vyřešení situace na Ukrajině. Prozradil 7 bodů, jak dle něj dosáhnout míru.
Kolem vývoje ukrajinské krize dnes zavládl informační chaos, když úřad ukrajinského prezidenta oznámil, že Porošenko se s ruským protějškem Putinem dohodl na trvalém příměří na východě Ukrajiny.
Rusko zprávu popřelo a oznámilo, že se oba prezidenti při telefonátu pouze shodli na způsobu, jak klidu zbraní dosáhnout. Putin nicméně později vyzval povstalce i vládní jednotky, aby ukončily boje. Plány na to, jak dosáhnout míru, Putin nastínil na zahraniční cestě v Mongolsku. Jako jsou?
1. Separatisté ukončí vojenské operace na území Doněcku a Luhansku.
2. Ukrajinské jednotky se stáhnou a nebudou ostřelovat obytné čtvrti.
3. Umožnit mezinárodní kontrolu dodržování příměří.
4. Ukončit vojenské zásahy proti civilistům a městům na jihovýchodě Ukrajiny.
5. Výměna všech zajatců bez kladení dalších podmínek.
6. Otevřít humanitární koridory v Doněcké a Luhanské oblasti.
7. Obnovení zničené infrastruktury jihovýchodu země.
Putin a Porošenko jednali osobně minulý týden v běloruském Minsku. Jejich setkání ale žádný průlom nepřineslo a spíše ukázalo, že oba politici se dál značně liší v tom, co považují za nejlepší řešení pro východ Ukrajiny, kde bojují proruští separatisté proti ukrajinské vládě. Kyjev a jeho západní spojenci obviňují Rusko, že na straně povstalců stojí i jeho vojáci, Moskva taková tvrzení opakovaně odmítá.
Sankce proti Rusku řešila i Sobotkova vláda
Na konflikt průběžně reagují i další státy. Francie dnes pozastavila předání první slíbené vojenské lodě třídy Mistral, které si objednalo Rusko. Postaral se o to francouzský prezident Hollande. "Prezident dospěl k závěru, že navzdory vyhlídce příměří, které se ještě musí potvrdit a zavést, nejsou nyní podmínky pro to, aby Francie mohla povolit předání první vrtulníkové lodě," uvedla podle Reuters v prohlášení Hollandeova kancelář.
EU pak nyní předala unijním velvyslancům návrhy nových protiruských sankcí, o kterých by měly členské země právě do pátku rozhodnout. Otázku sankcí dnes řešila i česká vláda, která Sobotkovi dala mandát, aby k návrhům "uplatnil připomínky". Chce tak ochránit český strojírenský export. Sobotka také řekl, že dnes má být od Evropské komise připraveno konkrétní paragrafované znění návrhu, takže vyjednávači již během čtvrtečního a pátečního jednání vznesou připomínky. Zda Česko bude sankce vetovat, to ale nesdělil.
Vidíš a já zase nemám rád uřvaný Sasíky, odkuď je tvoje Angela, který ty z prd.ele vytahuješ hlavu.
