Čtvrtek 21. října 2021
Svátek slaví Brigita, zítra Sabina
Oblačno, déšť 15°C

7 bodů Putinova mírového plánu: Co plánuje ruský prezident s Ukrajinou?

Autor: mb, simao, ČTK - 
3. září 2014
19:08

Vladimir Putin dnes jednal s ukrajinským protějškem Porošenkem a objevily se zvěsti o tom, že domluvili příměří na Ukrajině. Plané. Kreml je totiž záhy popřel a nepokoje pokračují. Ruský prezident však přece jen nastínil, jaký je jeho plán na vyřešení situace na Ukrajině. Prozradil 7 bodů, jak dle něj dosáhnout míru.

Kolem vývoje ukrajinské krize dnes zavládl informační chaos, když úřad ukrajinského prezidenta oznámil, že Porošenko se s ruským protějškem Putinem dohodl na trvalém příměří na východě Ukrajiny.

Rusko zprávu popřelo a oznámilo, že se oba prezidenti při telefonátu pouze shodli na způsobu, jak klidu zbraní dosáhnout. Putin nicméně později vyzval povstalce i vládní jednotky, aby ukončily boje. Plány na to, jak dosáhnout míru, Putin nastínil na zahraniční cestě v Mongolsku. Jako jsou?

1. Separatisté ukončí vojenské operace na území Doněcku a Luhansku.

2. Ukrajinské jednotky se stáhnou a nebudou ostřelovat obytné čtvrti.

3. Umožnit mezinárodní kontrolu dodržování příměří.

4. Ukončit vojenské zásahy proti civilistům a městům na jihovýchodě Ukrajiny.

5. Výměna všech zajatců bez kladení dalších podmínek.

6. Otevřít humanitární koridory v Doněcké a Luhanské oblasti.

7. Obnovení zničené infrastruktury jihovýchodu země.

Putin a Porošenko jednali osobně minulý týden v běloruském Minsku. Jejich setkání ale žádný průlom nepřineslo a spíše ukázalo, že oba politici se dál značně liší v tom, co považují za nejlepší řešení pro východ Ukrajiny, kde bojují proruští separatisté proti ukrajinské vládě. Kyjev a jeho západní spojenci obviňují Rusko, že na straně povstalců stojí i jeho vojáci, Moskva taková tvrzení opakovaně odmítá.

Sankce proti Rusku řešila i Sobotkova vláda

Na konflikt průběžně reagují i další státy. Francie dnes pozastavila předání první slíbené vojenské lodě třídy Mistral, které si objednalo Rusko. Postaral se o to francouzský prezident Hollande. "Prezident dospěl k závěru, že navzdory vyhlídce příměří, které se ještě musí potvrdit a zavést, nejsou nyní podmínky pro to, aby Francie mohla povolit předání první vrtulníkové lodě," uvedla podle Reuters v prohlášení Hollandeova kancelář.

EU pak nyní předala unijním velvyslancům návrhy nových protiruských sankcí, o kterých by měly členské země právě do pátku rozhodnout. Otázku sankcí dnes řešila i česká vláda, která Sobotkovi dala mandát, aby k návrhům "uplatnil připomínky". Chce tak ochránit český strojírenský export. Sobotka také řekl, že dnes má být od Evropské komise připraveno konkrétní paragrafované znění návrhu, takže vyjednávači již během čtvrtečního a pátečního jednání vznesou připomínky. Zda Česko bude sankce vetovat, to ale nesdělil.

gabreta ( 4. září 2014 22:57 )

Vidíš a já zase nemám rád uřvaný Sasíky, odkuď je tvoje Angela, který ty z prd.ele vytahuješ hlavu.

anka ( 4. září 2014 20:05 )

Putin,ktery vetsinu sveho zivota zil z penez kgb -si akorat tak sobe i rusku zkazil reputaci po celem svete -

kobyla1 ( 4. září 2014 18:15 )

Takže Amíci ukradli letadla, aby si zase mohli zbourat nějakej barák Už ani prostí Američané nevěří, že to udělala Al-Kaida - ale musí držet hubu, aby přes ní nedostali - jo, to je ta americká svoboda, demokracie a fašismus v jednom

franta.onan ( 4. září 2014 12:36 )

Starej se o svýho fotra, to musí být dobrej pablb, když vychoval takovou zoufalou krávu. A vím moc dobře, co jsi zač, ty vymaštěná trubko s rádoby moudrými příspěvky

elza11 ( 4. září 2014 11:07 )

Obvinění povstalců východu a Ruska ze sestřelení letadla MH17 se ukázalo jako lživé. Důkazy nasvědčují, že útok byl s nejvyšší pravěpodobností veden ze vzduchu, z ukrajinského letadla SU-25, které nese střelu vzduch-vzduch i kanon. Dle trosek a tvaru proražení trupu /dvojí tvar propražení cárovitý a pravidelné okrouhlé otvory/ se ukazuje, že prvotní útok byl veden střelou vzduch-vzduch a při pádu bylo malajské letadlo doraženo leteckým kanonem ráže 30 mm. Tuto výzbroj má ukrajinské letadlo SU25, které tou dobou sledovalo civilní letadlo. Kyjev po incidentu tvrdil, že žádný letový provoz v oblasti neměl. Uvedené informace byl publikované již začátkem srpna v new Strait Times. Podobně popsal trosky i pozorovatel OBSE v kanadském vysílání CBC 29.7. Byl na místě hned vzápětí do sestřelení letadla.

Zobrazit celou diskusi
Další videa