Vůdce ukrajinských povstalců byl těžce zraněn! Odveta za sestřelení malajsijského letadla?

Autor: ČTK, tp - 
13. srpna 2014
19:23

Vůdce doněckých povstaleckých jednotek Igor Girkin-Strelkov byl těžce zraněn. Stav "ministra obrany" samozvané Doněcké lidové republiky je vážný, říkají sami separatisté. Celá oblast Doněcku tak přišla o svého nejvyššího velitele, který pravděpodobně také stál za sestřelením majsijského letadla nad Ukrajinou.

Strelkova považují ruská i ukrajinská média za klíčovou postavu proruského povstání v Doněcké a Luhanské oblasti. Čtyřiačtyřicetiletý ruský důstojník měl původně svůj hlavní štáb ve východoukrajinském Slavjansku. Po jeho červencovém pádu se Strelkov přesunul do Doněcka, kde řídil obranné operace povstalců proti postupujícím jednotkám ukrajinské armády.

Strelkov má za sebou bohatou vojenskou kariéru, účastnil se údajně obou válek v Čečensku, zapojil se do bojů v Podněstří na straně proruských separatistů a v 90. letech působil v ruském oddílu dobrovolníků během války v Bosně. Několik let se živil jako novinář, vzděláním je údajně historik. Jeho blízký druh a spolubojovník Alexandr Borodaj donedávna působil ve funkci předsedy doněcké povstalecké vlády.

Žádné další informace o Strelkovově osudu povstalecké zdroje nepřinesly. Není ani známo, kde se povstalecký vůdce v době svého zranění nacházel. Podle ukrajinských médií ale i dnes v Doněcku pokračovaly tvrdé boje, jednotky ukrajinské armády postupně zesilují sevření obklíčeného města. Mluvčí armádní operace proti povstalcům Andrij Lysenko dnes na tiskové konferenci v Kyjevě oznámil, že oddíly separatistů pociťují katastrofální nedostatek paliva a potravin.

Vzbouřenci se podle něj v Doněcku úporně brání, opevňují svá postavení a ostřelují postupující armádní jednotky z tanků a raketometů. Ofenzíva ukrajinských jednotek se podle Lysenka odehrává v okrajových čtvrtích Doněcka. Smyčka kolem města se postupně utahuje, všechny komunikace, které povstalci využívali k zásobování a doplňování stavů, jsou pod kontrolou armády.

Díky uzavření silnice mezi Luhanskem a Doněckem se vojenským jednotkám daří blokovat silné oddíly separatistů ve městech Šachtarsk, Snižne a Torez. Tvrdě se podle Lysenka bojuje kolem mezinárodního letiště v Luhansku. Jen během dneška separatisté dvakrát ostřelovali letiště z raketometů Grad. V obklíčení jsou povstalci i ve městech Alčevsk a Stachanov, která leží západně od Luhanska.

Video Ukrajina - Reuters

turan ( 15. srpna 2014 06:06 )

efkou!Každý verí tomu komu chce!Ruská propaganda je pre komančov a UA propaganda je pre západ!Takže nečítam žiadne linky!Moj názor je :eštebák Putin po pripojení Krymu,povzbudil Doneckých a Luhanských Rusov,za pomoci Ruských záškodníkov na rozvrat UA!Zaujímavé bolo že kým nepadol Krym do Ruských rúk bol tam klid!Či chce tie oblasti pripojiť k Rusku,alebo len rozvrátiť UA hospodárstvo vie len KGB-áčik!Doteraz Ukrajinci nemali Rusov radi/od s.Lenina ich vraždili a posielali na sibír/a odteraz ich nebudú mať radi ani toľko!

setroseuros ( 14. srpna 2014 19:55 )

vypada ze neumi do peti napocitat

turan ( 14. srpna 2014 18:15 )

Určite nie taký ako ty-Putinove h...o!

itartas ( 14. srpna 2014 14:55 )

turan...co ty jsi zač? Jaký máš rozměr lebky?

itartas ( 14. srpna 2014 14:54 )

hanzo...nezaspala, jenom čeká na instrukce ze zámoří!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud