Povstalci propustili jednoho zajatce: Kvůli cukrovce!

Autor: ČTK, ljš - 
27. dubna 2014
19:36

Proruští ozbrojenci ve Slavjansku dnes večer propustili švédského člena mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jejíž účastníky od pátku zadržují. Důvodem byla jeho nemoc. Český voják však zůstává v jejich rukou.

Mluvčí samozvaného slavjanského starosty Vjačeslava Ponomarjova Stella Choroševová podle agentury Reuters uvedla, že Švéd byl propuštěn ze zdravotních důvodů. "Trpí mírnou formou cukrovky, proto jsme se rozhodli nechat ho jít," řekla Choroševová s tím, že nikdo další prozatím osvobozen nebude.

Separatisté během dne uspořádali tiskovou konferenci v budově městského úřadu ve Slavjansku, na kterou přizvali asi šest desítek novinářů. Před ně pak předvedli osm západních pozorovatelů OBSE. Zadržovaní byli v civilních oděvech a působili dojmem, že jsou v dobrém zdravotním stavu.

"Jsme důstojníci OBSE s diplomatickým statusem," prohlásil jménem skupiny její šéf, německý plukovník Axel Schneider. "Naše přítomnost ve Slavjansku je bezpochyby politickým nástrojem pro ty, kdo v regionu rozhodují. Využijí ji při vyjednávání,"dodal.

Schneider dále novinářům řekl, že mu nikdo neublížil a že členové skupiny nebyli fyzicky vystaveni špatnému zacházení. Zdůraznil, že skupina přijela do Slavjansku beze zbraní a striktně dodržovala svůj mandát podle pravidel OBSE. Dodal, že nejsou válečnými zajatci, ale "hosty" slavjanského starosty.

Samozvaný starosta Ponomarjov ještě před tiskovou konferencí dal najevo optimismus: věří, že se podaří najít řešení situace kolem týmu OBSE.

Ponomarjov prohlásil, že navázal telefonický kontakt s vyjednávači OBSE. Za základní variantu východiska označil výměnu zadržených představitelů OBSE za separatisty vězněné ukrajinským režimem.

"Vojáci (inspektoři OBSE) jsou rukojmími situace, ale myslím, že všechno bude v pořádku. Dosáhneme nějaké dohody," citovala Ponomarjova agentura Reuters.

Ponomarjov tvrdí, že u zadržených byly nalezeny dokumenty nasvědčující tomu, že vyvíjeli výzvědnou činnost. "Když nalezneme mapy, ve kterých jsou údaje o našich strážních stanovištích, vyvolává to dojem, že jde o lidi vykonávající určitou špionážní misi," prohlásil.

OBSE v pátek uvedla, že zadrženi byli vojenští pozorovatelé ze zvláštního týmu pro kontrolu odzbrojení podle Vídeňského dokumentu z roku 2011. Na Ukrajině současně působí také mise civilních pozorovatelů.

Německé ministerstvo obrany dnes podle DPA ke zmíněné misi uvedlo, že inspekci OBSE schválilo. "Nešlo tedy o nějaké bilaterální opatření, ale o misi na pozvání Ukrajiny, kterou OBSE odsouhlasila," uvedl mluvčí ministerstva. Dodal, že inspekce začala v březnu a že Německo je v pořadí čtvrtou zemí, která od té doby kontrole velí.

Cílem je podle Berlína vybudování důvěry a zajištění otevřenosti. "Proto je nutné vysílat neutrální pozorovatele pod záštitou OBSE i do krizových oblastí," dodalo ministerstvo obrany.

Zadrženou skupinu tvoří podle OBSE tři němečtí vojáci a německý překladatel a vojenští zástupci z Česka, Polska, Švédska a Dánska. Český voják má hodnost podplukovníka a v armádě působí v odboru kontroly odzbrojení, informovalo ČTK české ministerstvo obrany. Ozbrojenci podle německých zdrojů zajali také pět ukrajinských vojáků, kteří mezinárodní tým doprovázeli, a jejich řidiče.

Dnes odpoledne se v médiích s odvoláním na ukrajinského ministra zahraničí Andrije Deščycji objevila zpráva, že do Kyjeva odcestoval generální tajemník OBSE Lamberto Zannier. OBSE tuto informaci ale dementovala.

jana999 ( 29. dubna 2014 09:56 )

no umím si představit, že se jim nechtělo kvůli jednomu troubovi extra vyvářet, ani chlastat nemůže, byla s ním nuda tak ho propustili, s těma ostatníma si můžou aspoň popít. Pamatuji si jak jsme v 68, dřepěli strachy co je s našimi otci na milovickém letišti a oni se tam hajzlíci z rusákama ožrali, dokonce tam s nimi byli i naši slavní umělci a společně zpívali běž domu ivane. \otec si to nahrával na magneták

jana999 ( 29. dubna 2014 09:50 )

ty jsi ale hloupoučká, měla bys trochu zajet do světa, proč by mělo rusko krachovat, surovinové zdroje pomalu vysychají, když si je kvůli nám nebudou vysávat, tak je jednou prodají ještě dráž, umíš si vůbec představit, jak velký je rusko? To nikoho nepotřebuje, kdo má suroviny si to co potřebuje vyrobí, půdu tam mají taky úrodnou. My už holubičko bankrot jsme, my jedeme na dluh a už nemáme nic a jsme jen závislí

jana999 ( 29. dubna 2014 09:40 )

a má po dietách, ti ostatní se napakujou

eliska963852 ( 28. dubna 2014 19:21 )

A proč, má pravdu, my máme Slováky rádi, kromě dementů na diskusích.

czrus ( 28. dubna 2014 17:46 )

Zisti v inych spravach ! ale Russove vopravdu ne zavirali plin , a i tet nezavzeli ! ale to nejde dal 2.2 miliarda dolara dluch tomu , nebo tam v CZ STE VOZRALI posle piva ! Plinski cevi budu hnet spinavy budu zniceny kompresory co honi plin ! to nejde en tak zastavit ! ale tet Ukraina presla vsechni hranice a este uzavzela vodu na Krym hde lidi posadili rizu , a voda neni , a este nadavaji !~ zekli ze daji k sudu , takovy volovve ja este ne videl , v zivote svom !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud