V Praze demonstrovaly desítky lidí proti ruské intervenci na Krymu

Autor: ČTK, lvi - 
15. 3. 2014
17:46

Proti ruské intervenci na ukrajinském Krymu dnes odpoledne v Praze demonstrovaly desítky lidí. Odpůrci ruského vojenského zásahu došli v průvodu od Karlova mostu na Hradčanské náměstí. U sochy Tomáše Garrigua Masaryka k lidem promluvilo několik politiků, ale i Ukrajinci zranění při demonstracích v Kyjevě, kteří se léčí v českých nemocnicích. Demonstranti také chtěli podpořit mírový pochod, který se dnes uskutečnil na několika místech Ruska. Protestovalo se i v Brně.

Na shromáždění se lidé jako tradičně svolali především prostřednictvím sociálních sítí. Na Hradčanské náměstí podle odhadu ČTK došlo více než 150 lidí, oproti protestům z minulých týdnů mezi nimi bylo více Čechů. Dnešní akci pořádali především české iniciativy Bezkomunistů.cz a Chceme demokratickou Ukrajinu. Ukrajinští organizátoři chystají další protest na nedělních 14:00 před ruské velvyslanectví.

Lidé s sebou k pražskému Hradu přinesli ukrajinské, české nebo americké vlajky. Měli také různé transparenty, například "Za Rusko a Ukrajinu bez Putina". Na pořádek dohlíželo několik policistů.

U sochy Tomáše Garrigua Masaryka lidé zpívali písně Karla Kryla a poslouchali proslovy například signatářky Charty 77 Dany Němcové, místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska nebo místopředsedy ODS Martina Kupky. Řečníci často srovnávali situaci na Krymu s okupací Československa nacistickým Německem, od kterého dnes uplynulo 75 let.

Hudeček vyjádřil Ukrajině podporu

Promluvil také pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09), který dlouhodobě vyjadřuje Ukrajině podporu. "Mám trochu strach, že přijde takhle na pomoc někdo k nám," poznamenal Hudeček.

Na Hradčanském náměstí dále předseda LES Martin Bursík přečetl otevřený dopis předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), který sepsal společně s bývalým ministrem obrany Lubošem Dobrovským, bývalým ministrem Michaelem Kocábem a senátorem Jaromírem Štětinou.

Premiéra v něm vyzvali, aby byly na Rusko uvaleny "v plné šíři" politické a ekonomické sankce nebo aby bylo zastaveno vydávání víz pro Rusy a byly jim zmrazena bankovní konta v Česku. Sobotka jednostranné sankce jen za ČR odmítnul s tím, že chce postupovat v souladu s dalšími státy EU.

Na demonstraci vystoupilo i několik Ukrajinců, kterým po zranění při kyjevských demonstracích česká vláda zaplatila léčbu v pražských nemocnicích. Čechům několikrát poděkovali za pomoc a za podporu.

Brno: Putin je lhář!

Demonstrovalo se dnes také v Brně, kde asi třicítka aktivistů prošla s vlajkami a zpěvem ukrajinské hymny centrem města. Vyvolávali hesla "Stop Putin", "Putin je lhář" a "Ukrajině mír". Podobné akce jsou na dnešní odpoledne naplánovány také v Karlových Varech a Olomouci.

Rusko vyslalo vojáky na ukrajinský Krym na přelomu února a března, akci odsoudila Ukrajina, Evropská unie nebo USA. O připojení Krymu k Rusku mají v neděli obyvatelé poloostrova hlasovat v referendu. Ukrajina s plebiscitem nesouhlasí.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa