Jako za Jirky Paroubka: V Charkově létala vajíčka na Klička! Krym má svou deklaraci nezávislosti

Také na ukrajinského politika Vitalije Klička, podobně jako v minulosti na Jiřího Paroubka, házeli lidé vejce
Autor: simao, ČTK - 
11. 3. 2014
15:06

Krym si dnes odhlasoval deklaraci nezávislosti a dál chce k Rusku, neklid však panuje i na východě Ukrajiny. Ve městech jako Doněck nebo Charkov se schází proruští demonstranti. Když přitom na východ země dorazil lídr UDAR a prozápadní politik Vitalij Kličko, házeli po něm vajíčka! Za skandování "Rusko nás spasí". V to samé přitom doufají i na Krymu, kde si dnes schválili deklaraci nezávislosti.

Házení vajíček, jaké pamatujeme z mítinků ČSSD z dob Jiřího Paroubka, je mezinárodním sportem. Potvrdily to aktuální události z Ukrajiny, kde to vře nejen na Krymu, ale i ve velkoměstech u hranic s Ruskem.

Také v posledních dnech se scházeli v Doněcku, Charkově a dalších městech proruští i prozápadní demonstranti. Když druhou skupinu přijel podpořit prezidentský kandidát a šéf UDAR Vitalij Kličko, nestačil se divit.

Na legendárního boxera si Charkovští připravili vejce! Cestou na mítink věnovaný evropské integraci zastavili Kličkovu delegaci proruští radikálové a s výkřiky "Hanba!" a "Rusko nás spasí" začali s vaječnou palbou. Pokračovali pak i během mítinku samotného.

Nutno ale dodat, že chudák Jiří Paroubek to schytal v roce 2009 podstatně silněji. Během Kličkova projevu tak zaujal především člen z jeho ochranky, který se snažil vejce zachytávat deštníkem.

V případě Paroubkových mítinků šlo o útoky nespokojenců, ale často i recesistů. To na Ukrajině je situace jiná. Hraje se velký zápas o budoucnost a jednotu země. A srocují se pořádně rozvášněné a nabroušené davy. Řada východních Ukrajinců o příklon k EU vůbec nestojí, vzhlíží prosebně sěrem k Putinovu Rusku a možná lehce závistivě na Krym, který již vyhlásil nezávislost na Ukrajině.

Během nepokojů však mnohem častěji střídají vajíčka dělobuchy. A tak zatímco se v hlavním městě Kyjevě po dramatických bojích na barikádách situace uklidnila, na východě země dál teče krev.

Velké demonstrace za účasti desítek tisíc lidí se přitom pod hlavičkou kremelské strany Jednotné Rusko konaly i v Rusku Rusku - za "sebeurčení Krymu" a "ukrajinsko-ruskou družbu" přišli lidé demonstrovat v Čeljabinsku, Permu, Čitě, Vologdě či Astrachani. Ruská média předpokládají, že podobné akce se budou konat po celý týden až do nedělního krymského referenda o připojení ukrajinského poloostrova k Rusku.

Krym si odhlasoval deklaraci o nezávislosti

Ukrajinský parlament ale dnes - pod hrozbou rozpuštění - vyzval sněm autonomního Krymu ke zrušení nedělního referenda o připojení poloostrova k Rusku. Krymští poslanci na to reagovali po svém. Přijali deklaraci o nezávislosti! "Výraz 'autonomie' se vypouští, zůstává Krymská republika," řekl předseda sněmu Vladimir Konstantinov a dodal, že poslanci přijali deklaraci proto, aby začlenění do Ruska bylo "naprosto legitimní". Pro nezávislost autonomní republiky hlasovalo 78 z 81 krymských zákonodárců, uvedla agentura AFP.

Krymský poloostrov je přitom bedlivě strážen ruskými ozbrojenými jednotkami a domobranou. Ta by se měla po zamýšleném připojení k Rusku stát součástí ruské armády.

Vypnutá ukrajinská televize

Dochází však i k dalším opatřením. Krymské úřady např. uzavřely letecký prostor nad poloostrovem pro běžné lety a na letišti v Simferopolu smí přistávat již jen letadla z Moskvy. Nařídily také s odhledem na "národní bezpečnost, svrchovanost a územní celistvost" vypnout do 18:00 SEČ vysílání pětice ruských televizí na Ukrajině, polovička operátorů už pokynu uposlechla. Ještě dříve krymské úřady zrušily vysílání ukrajinských televizí na poloostrově.

Krymští předáci předpovídají, že připojení k Rusku, ke kterému Krym patřil do roku 1954, v neděli schválí více než čtyři pětiny voličů. Deklarace naznačuje, že po nedělním referendu se autonomní republika stane zcela nezávislým státem, který následně do Ruska vstoupí na základě mezistátní smlouvy. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

kkkastr ( 14. března 2014 16:27 )

největším bezpečnostním rizikem Země je americkej lezdo***ista-santixkauz

zabibol ( 12. března 2014 17:31 )

Všude v těchto městech na východě Ukrajiny je již navezen dostatek ruských provokatérů. Je naprosto jisté, že budou použiti jako záminka ke vstupu rusáků do těchto měst. Bohužel má Ukrajina rozpínavého a uzurpátorského souseda Rusko. Pokud se tento mor nezastaví, dopadneme stejně jako s Hitlerem. Ruský imperátor Putin si je vědom, že na východní Ukrajině se našla obrovská ložiska břidlicového plynu. Ví také, že Ukrajina bez této oblasti, kde se mimochodem nachází mohutná uhelná pánev bude vyřízená.

vrtajzub ( 12. března 2014 12:33 )

santixkauz - ty bud rád že si občan ČR - v Rusku už by ti dávno amputovali tvojho pedofilného ***a, dobre si ťa pamätám z článku o malej dcére Dariny Rolinc, ako si radil Rytmusovi ako to má s tou malou robiť ty sviňa mizerná svinská pedofílna, neboj aj na teba príde rad !

beda888 ( 12. března 2014 10:32 )

Už léta fotím a když jsem se pořádně podíval z pohledu fotografa na tu pravou polovinu (Paroubka), tak mě zaujal jeho výraz v očích. Je to zmar, zklamání, smutek, odevzdání a všechny negace, kromě vzteku. Podívejte se ještě jednou na tu fotku z jiného úhlu pohledu. Krásně zachycené. P.S. v žádném případě nejsem příznivec jeho osoby nebo strany, jde mi jen o pohled na fotku

turan ( 12. března 2014 07:02 )

My máme tvojho štebáka Putina na cikuľke!

Zobrazit celou diskusi
Další videa