Unikátní pohled z letadla pod palbou ozbrojenců: Odhalil zákopy na Krymu!

Unikátní záběr z ukrajinského letadla, na které stříleli ozbrojenci
Unikátní záběr z ukrajinského letadla, na které stříleli ozbrojenci  (Autor: Reuters)
Autor: simao, ČTK - 
10. března 2014
05:15

Malé průzkumné letadlo ukrajinské pohraniční stráže se dostalo o víkendu pod palbu ozbrojenců, považovaných některými za krymskou domobranu s ruskou výzbrojí, jinými rovnou za Rusy. Anonymní střelci se schovávali v zákopech a když kolem nich stroj proletěl, spustili střelbu! Ukrajinci však nyní tohle unikátní video zveřejnili. 

Na severu Krymu došlo o víkendu k několika incidentům, při kterých se střílelo. Nejprve hlídka "sil sebeobrany", jak Putin a další Rusové označují anonymní vojáky s ruskou výzbrojí, vypálila výstražné výstřely do vzduchu - to aby zahnala jak toulavé psy tým 50 neozbrojených pozorovatelů OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) se dvěma Čechy. Ti se snažili na Krymu zahájit svou monitorovací misi, ale neúspěšně. 

Na cíl však zamířili vojáci na jiném místě krymsko-ukrajinské hranice. To když hlídka začala pálit ostrými po letadle ukrajinské pohraniční služby, které následně začalo hořet.

Tříčlenné posádce v letounu rakouské značky Diamond se podařilo uniknout bez zranění. Část jejich pozorovacího letu ve výšce asi jednoho kilometru pak uveřejnila agentura Reuters. Za útočníky byli označeni blíže neupřesnění "ozbrojenci".

Video  Záběry z letadla ukrajinské pohraniční stráže, na které stříleli!  - Reuters
Video se připravuje ...

Rusko přitom nadále tvrdí, že na Krymu nemá víc vojáků, než na kolika se domluvila v minulosti s ukrajinskou vládou především v souvislosti s pronájmem námořní základny v Sevastopolu. Jenže ukrajinští pohraničníci tvrdí, že přes hranice na Krym míří i nadále ruské posily. Podle Ukrajinců je na Krymu již kolem 30 tisíc ruských vojáků. Na začátku minulého týdne to bylo podle odhadů 16 tisíc!

Ruská armáda pak prý postupně rozšiřuje blokádu Krymu a hlavních přístupů na poloostrov. Dokonce prý podminovala část hranice u obce Čonhar, která však již leží na ukrajinském území. A podminována pak byla i velká přehrada u města Rjumšyne. Z videa ukrajinských pohraničníků je také patrné, že ozbrojenci budují na hranicích zákopy - situace na Krymu tak čím dál tím více připomíná válečné přípravy.

Ultimáta pro ukrajinské jednotky

Podle místopředsedy krymské vlády Rustama Těmirgalijeva se už také Krym připravuje na uzavření severního železničního spojení s ukrajinskou pevninou. Rusové přitom spřádají plány na postavení mostu přes Kerčský průliv, což by spojilo Krym a ruský Krasnodarský kraj. Zatím zde funguje čilá trajektová doprava. Podle expertů však stavba nepůjde tak rychle. Dávají jí zhruba tři roky. Nebo se ruský prezident Putin rozhodne pro podstatně intenzivnější projekt?

Pod silným tlakem pak zůstávají ukrajinské jednotky, které jsou stále na Krymu. Dostávají i řadu ultimát, aby se vzdaly. "Vyvíjejí na nás psychologický nátlak. Není to první ultimátum," řekl telefonicky agentuře Reuters podplukovník Alexander Lomaka z raketového pluku v Jevpatoriji s tím, že ruské síly mu nedovolí, aby základnu opustil. "Nebojujeme s nimi, ale nehodláme vydat svoje zbraně vojákům Ruské federace," dodal.

Putin jednal s Merkel a Cameronem: Neshodli se

Ruské jednotky však již Krym de facto vojensky ovládají. A v krymských městech demonstrují stoupenci připojení k Rusku, kteří věří v blahobyt a rozkvět pod Putinovým dohledem. Kyjev však dal o víkendu opět najevo, že ruským územním nárokům neustoupí ani "o centimetr". Proruské demonstrace se však rozšířily i dál na ukrajinský východ s převážně ruskojazyčným obyvatelstvem - v Doněcku projevilo sympatie Rusku až 10 tisíc lidí.

V Luhanské oblasti na samém východě Ukrajiny se skupina proruských radikálů probila do kanceláří gubernátora a pod pohrůžkou násilí ho přinutila sepsat rezignaci.

Návrhy na politické řešení krize předložil už minulý týden Rusku ministr zahraničí USA John Kerry, jeho partner Sergej Lavrov slíbil, že je v Kremlu bude tlumočit. Prezident Putin o víkendu o krizi hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkel a britským premiérem Davidem Cameronem. Na hodnocení výbušné situace se ale neshodli.

kkkastr ( 14. března 2014 17:00 )

největším bezpečnostním rizikem Země je hňupo americkej lezdo***ista-santixkauz

kkkastr ( 14. března 2014 16:29 )

Ale ty teroristy si vycvyčíli ti tvoji hodní amíci blbečku

kkkastr ( 14. března 2014 16:28 )

největším bezpečnostním rizikem Země je americkej lezdo***ista-santixkauz

namoroman ( 11. března 2014 05:49 )

Ty to máš tedy v hlavě vymaštěné

japos22 ( 10. března 2014 20:44 )

Tys ten problém na Ukrajině, zdá se pochopil

Zobrazit celou diskusi