Lidská troska málem vraždila
Čtrnáct centimetrů měřila čepel kuchyňského nože, kterým 6. června Jiří Pešl (56) téměř zabil Jaroslava Zdražila (53).
Malé město Odry na Novojičínsku to šokovalo – oba muže tady všichni znají, i když každého z jiných důvodů.
Zdražil je jednatelem Oderské městské společnosti, která hospodaří s byty, a důchodce Pešl patří k místnímu koloritu pro svoji obecně známou náklonnost k alkoholu. Ten podle všeho byl i na počátku sporu obou mužů, po němž toho mladšího z nich od smrti dělilo jen málo.
Všechno se seběhlo na terase restaurace U Zdeňků
Jaroslav Zdražil si tam se třemi kolegy z práce zašli posedět. Kolik toho vypili, policie nezjišťovala a ani to není podstatné. Bavili se jen mezi sebou a chtěli, aby to tak zůstalo. Jiří Pešl na terase restaurace seděl také. Ještě s jedním chlapíkem, s nímž pravidelně, každý den, podnikal túry po hospodách a nálevnách. Přesně tak ho zdejší lidé znají.
"Buď ho najdete u Milušky na autobusovém nádraží, nebo v zelenině u Vietnamců, tam se nalévá i kořalka, nebo by mohl být v Hraniční hospodě, víc toho tady ani není," prozradila sousedka z panelového domu na sídlišti Míru, kde Pešl žije v třípokojovém bytě.
Rozbuškou byl spor o byt
Právě ten hraje v celé historii velmi podstatnou roli. Jiří Pešl totiž prošvihl tři termíny, ve kterých si ho mohl koupit. Podle Martiny Paprskářové, vedoucí fi - nančního odboru městského úřadu, to bylo poprvé někdy v roce 1998 za režijních 100 000 korun, pak za cenu stanovenou znalcem (asi 350 000 korun) a nakonec už za cenu, danou celkovou revitalizací domu i bytu.
"Včetně zateplení a nových oken to bylo o něco víc než sedm set tisíc," řekla Paprskářová Nedělnímu Blesku. Pešl ale tvrdí, že se proti němu všichni spikli. "Chtějí mě z bytu dostat, pořád mi zvyšovali nájem, dokonce se můj byt podle nich zvětšoval – narůstaly mi obytné metry," téměř křičel v obývacím pokoji u sebe doma, kam reportéry Nedělního Blesku pozval.
Od rána v lihu
Setkání se Zdražilem a jeho kolegy popsal Pešl se značnými obtížemi. Přestože bylo jen něco po poledni, alkohol z něj čpěl jako ze sudu.
"Šel jsem kolem jejich stolu, když jsem dostal zprávu na mobil. Špatně vidím, a tak jsem si ho dal dál od sebe a oni mysleli, že je fotím. Sprostě mi nadávali a uráželi mě," říká to, co už vypověděl na policii. Chtěl si k uzavřené společnosti přisednout, aby si prý vysvětlili všechno po pořádku. "Ale oni mi zas nadávali a že stejně skončím pod mostem. Zdražil mi dokonce řekl, že jsem z ku... syn a uhodil mě."
A pak se prý Pešlovi zatmělo před očima a už se na nic nepamatuje. Vědomí se mu vrátilo až v policejním voze, odkud viděl, jak Zdražila nakládají do sanitky. Policejní protokol je stručný. "...po předchozí slovní rozepři nečekaně a bezdůvodně jednou bodl poškozeného do levého boku, čímž mu způsobil bodnou ránu do břišní dutiny vlevo, v hloubce asi 14 cm, s masivním krvácením dovnitř, zasažením močového měchýře a tlustého střeva." Smrt byla hodně blízko... Všichni se spikli Pešl, který v Odrách proslul i tím, že ho v alkoholické psychóze hasiči sundávali z komína zdejší fabriky (pak se jim odvděčil skokem pod jejich vůz s tím, že chce být přejet), chodí dál po ulicích a hospodách. "Nebyly splněny podmínky uvalení vazby," sdělil tiskový mluvčí novojičínské policie Zbyněk Tomšík. "Znalec z oboru psychiatrie v nejbližších dnech rozhodne, zda je Jiří Pešl nebezpečný svému okolí, a podle toho budeme postupovat."
Pešl je dál přesvědčený, že jsou všichni proti němu. Podvedlo ho i zdraví, má chronický zánět slinivky, vředy v pokročilém stadiu na dvanácterníku i žaludku a podrobil se operaci prostaty kvůli rakovině. Podle názoru mnoha lidí je z něj chodící troska. "My jsme mu chtěli pomoci, mohl se s manželkou přemístit do jiného bytu, 2+1, co se prodávat nebude," krčí rameny Eva Zezulková, zástupkyně Jaroslava Zdražila, který je stále v nemocnici. "Jeho paní chtěla, on ne. A tak je ten jeho byt už prodaný. I s ním."