Z dovolené v Karibiku se už nikdy nevrátila. Třiadvacetiletá Amy Lynn Bradleyová zmizela z výletní lodi beze stopy a její tělo se nikdy nenašlo. Rodina od začátku nevěří verzi o nehodě a je přesvědčená, že byla unesena a prodána do sexuálního otroctví. Dokument od Netflixu Hledá se Amy Bradleyová (Amy Bradley Is Missing) jejich podezření podložil novými důkazy.
Dokument od Netflixu přinesl překvapivé důkazy o záhadném zmizení z výletní lodi: Dívku prodali jako sexuální otrokyni?
1.Osudná noc na lodi
Březnová plavba v roce 1998 měla být pro rodinu Bradleyových krásnou oslavou. Rodiče, Ron a Iva Bradleyovi, pracovali jako úspěšní pojišťovací agenti a díky výjimečným prodejním výsledkům získali jako bonus rodinný pobyt na lodi Rhapsody of the Seas. Jejich dcera Amy právě dostudovala tělesnou výchovu a těšila se na novou práci. Na palubě lodi trávili teprve třetí večer, když byla Amy naposledy spatřena, jak tančí v nočním klubu s baskytaristou lodní kapely Alisterem „Yellow“ Douglasem. Záběry pořízené lodním kameramanem Chrisem Fenwickem jsou posledním důkazem, že byla naživu.
Kolem 5:30 ráno ji její otec ještě zahlédl, jak sedí na balkoně kajuty. Když se o dvacet minut později znovu podíval, byla pryč. Na místě zůstaly její boty, cigarety i zapalovač. Loď mezitím přistála na Curaçau a přes žádost rodiny nedošlo k žádnému uzavření vylodění. Potenciální únosci tak mohli v klidu odejít.
Oficiální verze se zpočátku přikláněla k tomu, že Amy mohla nešťastnou náhodou spadnout přes zábradlí do moře, případně spáchat sebevraždu. Rodina však tyto teorie od začátku kategoricky odmítala. Amy byla výborná plavkyně, soutěžila už od dětství a pravidelně sportovala. Navíc se těšila na nový začátek, měla nastoupit do práce, plánovala vlastní bydlení a nikdy netrpěla psychickými potížemi. „Měla spoustu plánů. Neměla jediný důvod si ublížit,“ uvedli její rodiče opakovaně v médiích.
2.Podezřelý zaměstnanec a mlčení posádky
Dokument přináší nové souvislosti týkající se zaměstnance lodi Alistera Douglase. Ačkoli se podrobil detektoru lži a oficiálně spolupracoval s vyšetřovateli, v dokumentu působí nervózně a defenzivně, zejména během konfrontace s vlastní dcerou. Nejvíce ale rodinu znepokojil moment, jenž popisuje Amyin bratr Brad. Douglas za ním přišel ráno krátce po zmizení Amy a řekl mu: „Mrzí mě, že se tvoje sestra ztratila.“ Jenže v té době ještě oficiálně nikdo nevěděl, že je Amy pohřešovaná. Pro Brada to byl signál, že Douglas mohl vědět víc, než přiznal.
Znepokojivým detailem je i to, že krátce po zmizení byly z nástěnky na lodi odstraněny všechny fotografie s Amy. Posádka to nikdy nevysvětlila a rodina má za to, že někdo se záměrně snažil zahladit její přítomnost na lodi.
3.Dívka na pláži a nevěstinec
Jeden z klíčových momentů dokumentu je výpověď potápěče Davida Carmichaela, jenž o několik měsíců později viděl na pláži na ostrově Curaçau ženu nápadně podobnou Amy. Seděla mezi dvěma muži, byla vystrašená a měla tetování tasmánského čerta, přesně jako pohřešovaná dívka. Jeden z mužů mu připomínal právě Douglase. Žena se prý pokoušela navázat oční kontakt a signalizovala, že potřebuje pomoc, ale muži ji rychle odvedli pryč. Carmichael výpověď nahlásil až později, když si uvědomil, co mohl vidět.
Podobné svědectví přinesl i bývalý americký námořník Bill Hefner. Deset měsíců po zmizení se s Amy údajně setkal v nevěstinci na Curaçau. Tvrdil, že ho žena oslovila, představila se jako Amy Bradleyová a naléhala, že je držena proti své vůli. Hefner ovšem dlouho váhal, než svůj zážitek oznámil, bál se, že by jeho nadřízení řešili, proč se nacházel v podniku takového typu. Když se později rozhodl vše oznámit vyšetřovatelům, zjistili, že nevěstinec mezitím zcela vyhořel, a nebylo tak možné jeho výpověď ověřit nebo místo prohledat.
4.Otřesná fotografie a falešné naděje
Rodina Bradleyových byla roky v kontaktu s lidmi, kteří tvrdili, že Amy zahlédli na různých místech. V roce 2005 obdrželi anonymně fotografie ženy, která se objevila na erotickém webu pod jménem „Jaz“. Měla podobné rysy a identické tetování. Rodina je přesvědčená, že šlo o Amy. FBI fotografie vyhodnotila, ale žádný oficiální závěr nezveřejnila.
Zhruba ve stejné době byli Bradleyovi podvedeni mužem jménem Frank Jones. Tvrdil, že je bývalý člen speciálních jednotek a že má důvěryhodné informace o tom, kde se Amy nachází a že má připravený tým k její záchraně. Rodina mu uvěřila a vyplatila přibližně 560 tisíc korun na údajné výdaje operace. Později se ukázalo, že si vše vymyslel, žádné informace neměl a žádná záchranná akce se nekonala. Pro rodinu to byla další drtivá rána. Podali na Jonese žalobu a ten byl později za podvod odsouzen.
5.Nový dokument oživuje naději
Dokument Amy Bradley Is Missing, který měl premiéru na Netflixu v červenci 2025, rozděluje veřejnost. Někteří věří, že je jen další senzací, jiní v něm vidí šanci na znovuotevření případu. Rodina doufá, že nové informace přimějí veřejnost znovu se ozvat. „Věřím, že je někde naživu. A že se jednoho dne vrátí,“ prohlásila Iva.
FBI stále nabízí 25 tisíc dolarů (zhruba 590 tisíc korun) za jakoukoli informaci, jež by vedla k nalezení Amy. Případ zůstává otevřený a díky dokumentu se zájem o něj znovu probouzí.
6.Galerie
Jasně, a u nás v domově důchodců bydlí Elvis.