Na Liberecku začal hon na divočáky: Policie nasadila odstřelovače! Kvůli africkému moru
Policie ČR spustila masivní zásah proti přemnoženým divočákům na Liberecku a Jablonecku. Důvodem je šířící se africký mor prasat, který představuje vážné riziko pro oblast. Policie nasazuje své elitní odstřelovače, aby se s problémem vypořádali, a varuje občany před vstupem do rizikových zón.
Elitní policejní střelci byli nasazeni, aby pomohli zvládnout přemnoženou černou zvěř na Liberecku, kde se objevil africký mor prasat, nebezpečná nemoc s devastujícím dopadem na divokou zvěř. Akce, která začala v pondělí 4. listopadu, je zaměřena na lokality Rádlo na Jablonecku a Vratislavice na Liberecku a bude probíhat až do poloviny prosince.
Ve vymezeném území je nařízeno omezení pohybu osob a neuposlechnutí pokynů policie by mohlo mít fatální následky. „S ohledem na mimořádnou situaci, která nastala v oblasti Liberecka, která vyžaduje dočasné omezení pohybu v této lokalitě, je nezbytné, aby ve stanovených časových intervalech byl přístup na dané území regulován,“ uvedl Petr Koutný, ředitel Ředitelství služby pořádkové policie PP ČR. Podobně se vyjádřil i primátor Jablonce Miloš Vele, který veřejnost vyzval, aby v blízkosti honiteb nepouštěla psy na volno a chránila své děti.
V rámci přípravy na odstřel probíhalo několik měsíců intenzivní monitorování pomocí dronů s termovizí, foto pastí, a dokonce i policejních vrtulníků. Zásah elitních střelců, který má za cíl zamezit šíření nákazy, byl podle odborníků klíčový už při eradikaci moru na Zlínsku v roce 2017. „Vzhledem k tomu, že v současnosti mohou proti přemnožené černé zvěři zasahovat jen myslivci, což jsou ale často dobrovolníci s omezenými časovými možnostmi, požádal jsem vládu, aby schválila využití zkušeností a schopností policistů,“ vysvětlil ministr zemědělství Marek Výborný a dodal, že podobné kroky už v minulosti zachránily situaci. Divoká prasata totiž začala migrovat a riziko šíření nákazy do dalších oblastí by bez těchto opatření výrazně vzrostlo.
Všichni ulovení divočáci budou testováni na africký mor, přičemž myslivecké sdružení rozhodne, zda ulovené kusy ponechá, nebo je pošle k likvidaci. Počet případů afrického moru prasat u divočáků od začátku roku vzrostl na 27, celkově bylo od objevení nákazy v roce 2022 potvrzeno již 84 případů.
Sprááávně...."černá" je už léta přemnožena, je o strach jít do lesa, všude zryto a zničeno. Říci něco myslivcům, tak mají výmluvy, nestíhají, nebo prostě už divočina nechutná. A co se říkalo, že jsou divočáci plaší, to už dávno neplatí....