Šílená otrava nenápadnou rostlinou: Fenka byla do 40 minut mrtvá! Nebezpečí hrozí i v Česku
Šílený případ se odehrál ve Velké Británii. Pejsek při procházce snědl vysoce jedovatou rostlinu. Během čtvrthodiny postihl křížence labradora a kolie bolestivý záchvat a křeče, při kterých mu tekla z tlamy krev. Milovaný domácí mazlíček zemřel během pouhých čtyřiceti minut při převozu na veterinární kliniku. Rostlina téhož druhu navíc roste i v Česku. A není jediná, která může vás, vaše děti nebo mazlíčky vážně ohrozit.
Děsivé momenty zažil hlídač čiperné fenky Luly. Při pravidelné procházce u pláže Lyme Regis pes snědl rostlinu Oenanthe crocata, v Británii přezdívanou jako „prsty mrtvého muže”, která je prudce jedovatá. Rostlina roste většinou v blízkosti vodních toků, v tomto případě bezprostředně u břehu řeky Lim. Krátce poté začala opravdová muka. Zvíře dostalo záchvat.
„Lidé byli úžasní, jeden muž vyprázdnil svůj plážový vozík a naložil Lulu. Vyzvedla jsem je u věže a pak jsem ji přenesla do auta. Bylo to strašné, za asi 40 minut po snědení rostliny byla mrtvá,” popsala hrůzné okamžiky pro Daily Mail Flora Bamfordová, blízká přítelkyně majitelky.
Panička Luly byla v době tragického incidentu na pracovním pobytu v Portugalsku, a o všem se tak dozvěděla telefonicky. Na základě fenčina úmrtí se městská rada rozhodla jednat a nařídila okamžité odstranění jedovaté rostliny z okolí. Zároveň důrazně varovala místní pejskaře, kteří oblíbené místo u řeky Lim hojně využívají. V zemi se jedná o jednu z nejjedovatějších rostlin vůbec.
Vysoce jedovaté rostliny u nás
Obavy z otravy podobně jedovatými rostlinami bychom měli mít i my v Česku. Rostliny příbuzné zabijácké Oenanthe crocatě se totiž vyskytují také u nás. Patří mezi ně halucha vodní z čeledi miříkovitých. Kvete především od června do srpna v rybničních oblastech v Polabí a na Moravě. Konzumace rostliny způsobuje koliky a může vést až ke smrti.
Jednou z nejjedovatějších rostlin u nás je však rozpuk jízlivý ze stejné čeledi, který roste ve vlhkých oblastech, jakými jsou břehy toků a mokřadů. Kořeny rostliny jsou zapuštěny přímo ve vodě. Stačí konzumace pouhých dvou gramů kořene a následky jsou fatální. Nejčastějšími obětmi bývají malé děti, kterým může rostlina vonět jako petržel. Otrava se projevuje bolestí v ústech, hrdle, břiše a následným zvracením. V případě, že se vaše dítě, nebo mazlíček, nebo i vy záludnou rostlinou otrávíte, ihned kontaktujte záchranné složky.
Co je pro psy dál jedovaté?
Z obvyklých zahradních rostlin je pak jedovatý například nestařec, begonie voskovka, kosatce, durman, petúnie, bobule asparágusu a konvalinek a z keřů například oleandr a čilimník. V případě požití rostliny zvířetem okamžitě navštivte veterináře a přineste s sebou i kousek rostliny. Lékaři to usnadní identifikaci otravy a následnou léčbu.
Další nebezpečí: Klíšťata
Pamatujte také, že zvířata jsou v přírodě ohrožena nejen jedovatými rostlinami, ale také parazity. Nejčastějším onemocněním přenášeným klíšťaty je lymská borelióza, která se u psů nejčastěji projevuje horečkou, zánětem kloubů, bolestivostí svalů, zduřením lymfatických uzlin, nechutenstvím a letargií. U boreliózy je možné onemocnění předejít každoroční vakcinací psa před sezónou výskytu klíšťat. To, zda pes není infikován, lze prokázat rychlým testem u veterináře.
TOXIKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO Klinika pracovního lékařství VFN a 1. LF UK
AKUTNÍ TELEFONY 224 91 92 93 a 224 91 54 02.
Laické i lékařské dotazy na AKUTNÍ INTOXIKACE lidí a zvířat se řeší po 24 hod denně.
U sélebrit 250 fotek a tady ani jedna z těch rostlin.