Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Padl trest za výbuch domu v Koryčanech: Při zásahu tehdy zemřeli hasiči Jaroslav s Markem

Autor: ČTK - 
24. listopadu 2023
13:34

Okresní soud v Kroměříži v pátek uložil Hynku Š. za způsobení předloňského tragického výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku trest odnětí svobody na dva roky s podmíněným odkladem na zkušební dobu 30 měsíců. Při explozi zahynuli dva hasiči.

Muži hrozily za obecné ohrožení z nedbalosti dva roky až osm let vězení. Soudkyně nyní rozsudek odůvodňuje, není tedy pravomocný.

Státní zástupce Jiří Láníček navrhoval obviněnému uložit trest odnětí svobody na 2,5 roku s podmíněným odkladem na zkušební dobu nejméně tří let. Obhajoba s vinou obžalovaného souhlasila. Žádala však zmírnění právní kvalifikace, kdy by Šípkovi hrozily maximálně dva roky za mřížemi, výši uloženého trestu přitom nechávala na soudu.

Jednatřicetiletý Hynek Š. už dříve přiznal, že před neštěstím omylem navrtal plynové potrubí. Svého činu litoval, uvedl, že se snažil explozi zabránit. Masivní výbuch si vyžádal životy dvou zasahujících dobrovolných hasičů. Další dva dobrovolní hasiči utrpěli zranění, zranil se také obviněný. „Moc mě to mrzí,“ zopakoval dnes Šípek.

Majitelkou domu byla manželka obviněného, společně jej opravovali. Podle státního zástupce Jiřího Láníčka si muž při rekonstrukci počínal neopatrně a jádrovou vrtačkou navrtal přívod plynového potrubí pod hlavním uzávěrem plynu. Následkem byl masivní únik plynu a jeho nashromáždění v domě. Přestože se podle žalobce snažil uzavřít hlavní uzávěr plynu a věc oznámil na havarijní linku plynařů, nastal v domě výbuch, který jej zničil. K explozi podle obžaloby přispěla technická závada na elektroinstalaci.

Obžalovaný souhlasil s podanou obžalobou, s právní kvalifikací nikoliv. Po navrtání potrubí ucítil zápach a uslyšel syčení, zavolal proto plynařům. Plyn podle něj unikal zhruba 15 minut. Uvedl, že s řemeslníkem ze sousedního domu uzavřeli hlavní ventil hlavního uzávěru plynu. Tvrdil také, že se pokusil otevřít okno a myslí si, že se mu to povedlo. Manželku poslal na zahradu. Hlavní jistič byl podle něj uvnitř rodinného domu, Hynek Š. tvrdí, že jej vypínal. Po příjezdu hasičů nastal výbuch.

Obžaloba se shodla s obhajobou na tom, že obviněného postup po navrtání potrubí byl příkladný. Žalobce uvedl, že hasičské auto přijelo k domu 32 sekund před explozí. „Reálně měli hasiči na vyhodnocení situace cca 20 sekund,“ řekl Láníček. Předpisy podle něj hasiči neporušili. „Byli průzkumnou jednotkou, tedy oni měli zjistit, co přesně se děje,“ uvedl státní zástupce.

Obhájce obžalovaného Jiří Hladík považuje čin svého klienta za zcela nezaviněný. „Je zřejmé, že hasiči nebyli náležitě informováni o situaci, která tam nastala, a nebyli dostatečně proškoleni,“ řekl advokát. Zpochybnil také, že by výbuch iniciovala závada na elektroinstalaci. Jako možnou příčinu zmínil statickou elektřinu na oděvech hasičů, kteří se na místě pohybovali, což v pátek zcela nevyloučil ani soudní znalec Petr Lepík.

Dům v Masarykově ulici explodoval 15. září 2021. Výbuch jej zcela zničil, značně poškodil i dva sousední rodinné domy. Nyní už jsou opravené. Podle obžaloby činila majetková škoda téměř 2,3 milionu korun. Příbuzní obětí a zraněných, město Koryčany, zdravotní pojišťovny a správa sociálního zabezpečení požadují u soudu jako náhradu za nemajetkovou újmu přibližně 18 milionů korun. Soud poškozené odkázal s jejich nároky na řízení ve věcech občanskoprávních.

Video  Výbuch plynu v Koryčanech zabil dva hasiče.  - HLAVNÍ ZPRÁVY na CNN Prima NEWS
Video se připravuje ...

Jiří Zvěřina ( 24. listopadu 2023 15:18 )

Že ho ta soudkyně rovnou nepochválila...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání