Nikola: Je mi 18 a mám rakovinu
Dívky jejího věku řeší s kamarádkami první lásky, Nikola zatím jen nehnutě leží. Má rakovinu plic a čeští lékaři jí nedokážou pomoct
Jak se asi cítí rodiče, kterým umírá dcera na rakovinu plic? Nikola Matrasová (18) z Roztok u Prahy dýchá jednou plící, váží 35 kilogramů. Bez dohledu by se nejspíš udusila. Trpí! Bolesti jí pomáhá překonat morfium. Hrůza se násobí, když jsou rodiče přesvědčeni, že by dceři dokázala pomoct péče v zahraničí. Peníze mají, ale kvůli českým předpisům prý dceru nemohli odvézt do Kanady. Tam by jí možná pomohli... Onkologové odhalili v plicích Nikoly karcinom už v prosinci roku 2005. Už několik měsíců před tím si tehdy šestnáctiletá dívka stěžovala na bolest v zádech. Lékaři ji prý bez příslušných vyšetření posílali domu s Paralenem a s vysvětlením, že nejspíš nosí špatně školní aktovku! Teď se snaží o jediné. Zajistit své dceři alternativní léčbu na biologické bázi v některé ze světových nemocnic. Ale pozor! Překážkou, která jim stojí v cestě, nejsou finance, ale prostředí v českém zdravotnictví. Chemoterapie na chemické bázi, prostě nezabírá. "Jsem v kontaktu s klinikou v kanadském Torontu a mám od nich jasně daná pravidla. Když složíme dvě stě tisíc korun a prohlášení lékařů, že možnosti léčby v české republice byly vyčer pány, okamžitě naši holčičku přijmou. Peníze po nikom nechceme. Ty máme. Chceme jenom posvěcení od lékařů," stěžuje si Jiří Matras, otec těžce nemocné dívky. "Ale to nedostaneme. Vše, co totiž není na chemické bázi, je českými zdravotníky považováno za neakceptování vhodné léčby. Ačkoli jsou s ní ve světě vynikající výsledky," rozčiluje se. Nikola skoro nekomunikuje, má momentálně hrozivých 35 kilogramů a je závislá na umělé výživě aplikované přímo do žaludku. Bez injekcí s morfinem by nejspíš zemřela bolestí. Dýchá pouze půlkou plic, a kdyby u ní nebyl stálý dohled, nejspíš by se udusila vlastními hleny. "Bojíme se, že už nemáme moc času. Hrajeme o každý den. Žádali jsme o pomoc pana ministra. Dneska jsme se dozvěděli, že po neděli s námi bude jednat," dodala včera maminka dívky. Oba rodičové jsou přesvědčeni, že na liknavý přístupu lékařů má vliv i to, že Nikola je Romka. "Máme své zkušenosti s tím, jak se k nám lidé chovají, přestože Nikola byla premiantkou a anglicky mluví líp než česky," řekl Jiří Matras, utrápený zoufalým zdravotním stavem své dcery, pro jejíž záchranu by udělal cokoliv.
Děti, které bojují o život Kačenka Langerová (12) Obrovskou vlnu zájmu a solidarity vzbudil i příběh dvanáctileté Kačenky Langerové z Berouna. Dívka s leukémií, které lékaři museli už kvůli zákeřné rakovině amputovat jednu nohu. Teď má jediné přání - aby za ní přijel její otec! Ten, po kterém Kačka tak touží, se ale zatím neozval! Kde teď žije Petr Langer (45), díky němuž přišla Kačenka na svět? "Dluží mi na výživném na děti kolem dvou set tisíc. Proto se schovává. Asi se bojí, že když se objeví, bude mít potíže. S penězi jsem ale už dávno přestala počítat. Jsou nic proti přání mé nemocné holčičky," nechala se už dříve slyšet Kaččina máma. Kačenka zatím bydlí s mámou Janou a pěti sourozenci v azylovém domě Berounka. Zatím, smí tam totiž zůstat už jen několik měsíců. Její příběh vyvolal velkou vlnu solidarity. Jen pro ni tak třeba hráli hokejisté minulý týden a vybírali peníze. Pomoct jí chtějí i čtenáři Blesku, všichni totiž věří, že se tragický osud Kačenky a její rodiny podaří zvrátit!
Barunka Volfová (8 měs.) Na Zlínsku jsme objevili Marianu (1,5), další holčičku jež trpí spinální svalovou atrofií - úbytkem svaloviny. Nemocných dětí je tedy již pět! Nejhůře je na tom ale Barunka Volfová (8 měs.) z Huštěnovic na Slovácku. Holčička prožívá již třetí měsíc v Dětské fakultní nemocnici v Brně. "Musí být napojena na plicní ventilátor a krmím ji pomocí sondy. Nemůže polykat," sdělila maminka Alena (27). K tomu, aby o dítě mohli rodiče pečovat doma, jim chybí vlastní ventilátor. "Snad je to na dobré cestě. Poslali jsme žádost na ministerstvo zdravotnictví. Máme údajně naději," dodala matka. Rodiče budou potřebovat tisíce na pomocný zdravotnický materiál a speciální léky. "Musíme si koupit oxymetr. Měří tep srdce a okysličení krve; a také oxygenerátor. Jsme proto opravdu vděčni za každou korunu, kterou nám dárci pošlou na konto. Moc děkujeme," dodal otec Karel Volf. Účet pro Barunku založil obecní úřad Sazovice, kde matka dříve 10 let žila. I díky našemu článku na něm peníze přibyly. Ze 200 tisíc poskočila částka na půl milionu. Charita Zlín zase pomáhá nemocné Anetce (2). Kromě účtu se snaží peníze získat prostřednictvím internetové dražby obrazů. Ta končí posledního dubna. Charita by do aukce uvítala další díla.