Turisté si v Kutné Hoře „hráli“ s kostmi kvůli selfíčkům: Kostnice zakáže focení

Autor: ČTK - 
10. 10. 2019
11:29

V kutnohorské kostnici a nedaleké katedrále Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele bude od ledna platit zákaz fotografování. Důvodem je zachování piety v obou památkách. Návštěvníci si pořizují nevhodná selfie a neváhají kvůli zajímavým fotkám i manipulovat s kostmi, informovala ČTK Radka Krejčí ze sedlecké farnosti.

Kostnicí projde ročně až půl milionu turistů, z nichž ne všichni podle Krejčí respektují význam a historický kontext památky. „Na místě odpočinku až 60.000 zemřelých vznikají hanlivé fotografie, nevhodné selfie portréty a návštěvníci často neváhají s kostmi i manipulovat jen proto, aby vznikla zajímavá fotografie. Negativním dopadem masového turismu a chování některých návštěvníků je i publikace těchto nevhodných fotografií a videí na různých sociálních sítích,“ uvedla Krejčí.

V obou sedleckých památkách tak bude možné fotografovat pouze s povolením, o které bude nutné zažádat alespoň tři dny dopředu, v případě médií alespoň tři týdny před fotografováním či natáčením.

Kostnice je jednou z nejnavštěvovanějších kutnohorských památek. Někdejší hřbitovní kaple ze 14. století je zaplněna lidskými kostmi, které do nynější podoby srovnal řezbář František Rint. Kostnice nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí, po celou dobu oprav je přístupná návštěvníkům.

Sedlecká farnost přesunula prodej vstupenek do nových prostor v infocentru. Toto opatření ulevilo přilehlému hřbitovu od front. Už několik let také farnost zaměstnává pracovníka, který má za úkol dohlížet na chování turistů v prostorách dolní kaple i na hřbitově.

Video Záběry z brněnské kostnice - Gabriela Peringerová

PPP150W ( 10. října 2019 12:52 )

V článku není uvedeno o jaké turisty jde. Mohou být i zahraniční. A národ nezatracujte. Blbové se najdou všude. Důležité je, že se přijala opatření, která tomuto zneucťování ostatků zabrání.

jardawork ( 10. října 2019 12:33 )

Názorná ukázka toho jaký jsme národ - blahopřeji nám. Jinak - jaký národ takoví politici (napříč všemi politickými stranami a hnutími).

horalysa ( 10. října 2019 12:08 )

Lidská debilita nezná hranice. Selfíčka si fotí naprosti magoři, kteří neustále pochybují o své kráse a za každou cenu chtějí být něčím výjimečným.
Naštěstí jsem si už slušné fotky v kostnici v Kutné Hoře vyfotil. Dokonce bez jediného selfíčka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud