Krásky v nesnázích: Zabíjí je anorexie!
Bulimie a mentální anorexie jsou nemoci světa 21. století. Jsou nelítostné, těžko léčitelné a vybírají si svou krutou daň - smrt!
Kdo není štíhlý, nemá ve světě úspěšných lidí šanci. Takový je svět 21. století! Mladé dívky by za to, aby shodily pár kilo a postavou se co nejvíc přiblížily gazelám na přehlídkových molech, daly všechno na světě. Řada modelek je ale tak štíhlých jen proto, že trpí mentální anorexií nebo bulimií. A ty si na nich čas od času vybírají svou krutou daň - smrt. Světovým modelingem před pár dny otřásla smrt krásné brazilské modelky Any Caroliny Reston (21) trpící mentální anorexií. Při výšce 172 cm vážila před smrtí pouhých 40 kg, což odpovídá věku desetileté dívky. Zemřela na následky selhání ledvin. Pracovala pro agentury Ford, Elite a L'Equipe, ale krátce před smrtí ji organizátoři módní přehlídky místo na přehlídkové molo poslali k lékaři. Bohužel už bylo pozdě. O několik dní později modelka zemřela. Její máma vzkázala světu: "Apeluji na všechny mámy světa, aby dávaly dobrý pozor na své dcery, protože život vašeho dítěte nestojí za žádné peníze!" Začátkem srpna omdlela přímo na molu během módní přehlídky také uruguayská modelka Luisel Ramos a zemřela krátce nato. Mnozí se už tehdy začli ptát, zda modelky skutečně nejsou příliš vyzáblé. Po úmrtí Reston pořadatelé vrcholné španělské módní přehlídky Pasarela Cibelse pro přílišnou vyhublost odmítli třetinu modelek. Rozhodli se totiž, že budou propagovat pouze ženy krásné a zdravé a o totéž prý nyní budou usilovat i organizátoři přehlídek v Miláně. Jedno je jisté: Na molo teď už nesmí žádná modelka, jejíž index tělesné hmotnosti je nižší než 18. V praxi to znamená, že při výšce 175 cm, musí vážit alespoň 56 kilogramů.
Jak jsou na tom modelky z Česka Pavla Sudová Její fotky z nemocniční chodby, jak se sotva drží na nohou, se staly svého času mementem. Miss Sympatie ČR z roku 2004 vážila v dobách, kdy jí při výšce 178 cm hrozila smrt vyhladověním, vážila totiž pouhých 34 kg! Za jeden rok přišla Pavla Sudová (20) skoro o vše, na čem jí záleželo. "Ta nemoc mi vzala všechno. Lásku, přátele, kariéru, sebevědomí. Už je to ale snad za mnou," doufá dnes Pavla. S mentální anorexií bojovala víc než rok a pak se podruhé narodila. "Lékaři mi řekli, že být starší, tak jsem to nepřežila. Srdce by nevydrželo," doznává se. Když se pak znovu dostala na 60 kilo, na chvíli se opět vrátila na přehlídková mola. "Teď už po tom ale netoužím, možná že svoje původní míry už nikdy mít nebudu, ale neřeším to," říká dnes. Její současná váha se pohybuje kolem osmdesáti kilo. Pavla kypí zdravím, hodně sportuje a dokonce si pořídila i nový účes. Je z ní nový člověk. Pracuje v jednom z plzeňských barů a je spokojená. Kateřina Průšová S mentální anorexií měla svého času problém Kateřina Průšová. S nemocí bojovala krátce poté, co se v roce 2003 stala nejkrásnější dívkou Čech. Překonat anorexii stálo modelku mnoho sil a těžší to bylo o to, že se k tomu přidaly i problémy v osobním životě. Když se pak se svým přítelem, podnikatelem Petrem Vlasákem rok po svém zvolení královnou krásy rozešla, začala naopak hodně jíst. Dnes jsou její křivky ideální (také díky operativnímu zvětšení prsů) a díky odborníkům je Kateřinin vztah k jídlu už v pořádku.
Příběh anorektičky Petry "Všechno to začalo před pěti lety, když jsem si začala všímat svých spolužaček na střední škole. Při své výšce 163 cm jsem vážila 59 kg, ale připadalo mi, že vážím metrák," svěřila se Nedělnímu Blesku se svým smutným příběhem a bojem s anorexií jednadvacetiletá Petra. A protože si Petra připadala tlustá, začala si odhlašovat obědy ve školní jídelně. Potom to ale omezila ještě víc a nejedla ani doma. "Přišlo jaro a já se rozhodla zhubnout stůj co stůj do léta do plavek. Snižování porcí mi ale nestačilo, a tak jsem začala užívat i prášky na redukci hmotnosti. Vložila jsem do toho všechny svoje úspory a doporučované dávky jsem ještě překračovala. Asi po roce, kdy si mých "úspěchů" v hubnutí začala všímat i rodina, se mi začaly lámat vlasy a nehty, dokonce mi začaly padat řasy a měla jsem velmi suchou kůži. Rapidně se mi snížil tlak i tep a když mi doktorka řekla, že pokud nepřiberu, budu muset na léčení, jenom jsem se smála. Byly dny, kdy jsem snědla jen jedno jablko. To jsem se s váhou dostala na 46 kg a tehdy jsem ztratila menstruaci. Po nějaké době mi svůj názor sdělil i můj přítel Aleš, kterému bych chtěla moc a moc poděkovat. Teprve díky němu jsem si totiž začala uvědomovat jak tím, co dělám, ubližuju svému okolí a rozhodla jsem se to změnit. A poslední kapkou pro moje vykročením jiným směrem bylo to, když mi při čistění zubů začaly mohutně krvácet dásně. Šla jsem na gynekologii, kde mi řekli, že se mi zmenšila děloha. Léčím se, ale menstruaci zatím nemám. Dítě bych chtěla, dnes už vím, že krásná postava mi nikdy nenahradí dětský smích. Dřív jsem však z představy, že bych přibrala jen deko, měla depresi. Vyhráno ale ještě není. Stále totiž pozoruju sestru, jestli si náhodou nevzala menší porci jídla než já..."
Hlavní znaky anorexie - Index tělesné hmotnosti (BMI) je nižší než 17,5 a dotyčný se snaží abnormálně nízkou hmotnost udržet - Nadměrný strach z tloušťky - Porucha menstruačního cyklu - Nedostatek životní vitality - Viditelnost žeber Hlavní znaky bulimie - Hmotnost je většinou v mezích normy - Větší množství zkonzumovaných potravin se bulimičky následně vyzvracejí - Při záchvatu "žravosti" doslova vybílí ledničku, pak však trpí pocitem sebeobviňování a nenávidí se - Během záchvatu jedí vysoce kalorická, tučná nebo sladká jídla - Na první pohled na nich není nic patrné a většinou jde o velmi úspěšné dívky a ženy
Situace v ČR Poruchou příjmu potravy trpí na celém světě miliony dívek, ale dokonce i několik tisíc mužů. Jaká je situace u nás? Podle specialisty na poruchy příjmu potravy- mentální anorexii a bulimii Davida Krcha z Psychiatrické kliniky VFN UK v Praze je ve výskytu těchto nemocí situace v ČR stejná jako kdekoliv jinde ve vyspělém světě - mentální anorexie a bulimie se totiž objevuje pouze v zemích, kde je potravin nadbytek. Celkem jimi trpí asi 6 % rizikové populace, tj. populace mladých dívek a žen. Úmrtnost je kolem půl procenta. Bulimie je ve srovnání s anorexií rozšířenější a také jí rychleji přibývá. Na rozdíl od anorexie ale spíše než k úmrtí vede k vleklým depresím. Kde hledat pomoc Z diagnózy mentální anorexie či bulimie se úplně vyléčí pouze třetina postižených. Léčba je ale o to úspěšnější, čím dříve se s ní začne: Vždycky je však nutným předpokladem k překonání nemoci hlavně to, aby se nemoci chtěl zbavit sám postižený, který musí s lékařem spolupracovat. Mentální anorexie i bulimie si vyžadují specializovanou péči, první informace a rady dnes poskytuje i internet, např. adresa www.idealni.cz.
Fotograf anorektiků: Mám pocit viny Jsou hnusně vychrtlé. Dívky a jeden muž na fotografiích Lukáše Horkého (27), který vystavuje v dětské síni Sluníčko mostecké knihovny. Ženská těla, u nichž se nedá rozpoznat věk. "Modelky" si připadají ovšem krásné - a tlusté zároveň. Všechny mají jedno společné - jsou "modelky" z jednotky intezivní péče psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno. Holky na hranici života a smrti, které touha po štíhlosti dohnala až sem. Proto výstava nese název Mentální anorexie a bulimie - dvě hluboké propasti. "Byla to zakázka jako každá jiná. Měl jsme je nafotit v ateliéru. Jenže to nebyla pravda. Atelierní fotka s osvícením je přikrášlovala. Proto jsem je fotil přímo v reálu," řekl autor výstavy. Připustil, že cítí vinu, že jako jeden z mnoha vyhoví komerčním účelům a fotí vyhublé modelky, tak aby vypadaly úžasně. Ukazuje přitom na fotografii ženy s vyčnívajícími žebry. "Tahle dívka vystudovala vysokou školu. Řečtinu. Je jí třicet a anorexie jí poškodila mozek. Je částečně dementní," komentoval snímek těla s vystouplými žebry Horký. Jediný muž, kterého fotil, touhou po štíhlosti chtěl docílit lítosti okolí. Podle Anny Milerové, výživového poradce ze Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem, která výstavu dozoruje, se dnes věk pacientek s poruchou příjmu potravin snižuje. Není výjimkou, že u anorexie jde o devítileté slečny. Průměrný věk je mezi 13 a 14 lety. Naopak bulimie se týká spíše středního věku. Na deset dívek v obou kategoriích připadá jeden chlapec. Asi 5 % z nemocných umírá, 30 % se vyléčí a 60 až 70 % přechází do chronické podoby. Na vině bývá rodina. "V mnoha případech to bohužel způsobují matky, které nebyly úspěšné a prostřednictvím dcer si chtějí splnit sen stát se hvězdami stříbrného plátna anebo mola," uvedla odbornice na výživu. A jak takovou typickou anorektičku poznáte? Nevidíte ji jíst, o jídle mluví, mnohdy je to sběratelka receptů, byť nemusí, nosí volné oblečení, ovšem nikoliv proto, aby zakryla svoji vychrtlost, ale svoji "tloušťku". Podle Tomáše Ondráška, ředitele mostecké knihovny, kde jsou tyto otřesné snímky vystaveny, je cílem pořadatelů upozornit na nemoc, o níž dosud víme velmi málo. "Kdyby výstava odradila byť jediného člověka od podobného záměru, tak byla úspěšná," řekl. Výstava potrvá do 1. prosince.