Krejčíře má dostat z vězení v JAR právnická hvězda. Příbuzní se o něj bojí

Autor: ČTK, kal - 
1. 9. 2018
15:55

Čech Radovan Krejčíř vězněný v Jihoafrické republice za únos a pokus o vraždu sestavil tým obhájců zahrnující i některé špičkové právníky v zoufalé snaze dosáhnout návratu do vlasti. V sobotu to uvedl jihoafrický server IOL. V Krejčířově týmu je podle něj například Dali Mpofu, někdejší prominentní člen Afrického národního kongresu, jenž se později přidal ke krajně levicové straně Bojovníci za ekonomickou svobodu (EFF).

Krejčířova rodina a jeho další obhájci podle portálu obviňují vězeňskou správu, že omezila vězni jeho ústavní právo na telefonáty s nimi. Krejčíř tak v posledních týdnech postrádal právní rady, píše IOL. Podle příbuzných se obává o svou bezpečnost.

Do popředí pozornosti médií se Krejčíř znovu dostal minulý měsíc, když poskytl z vězeňské cely za pomoci propašovaného mobilu rozhovor místní rozhlasové stanici. Obvinil v něm jihoafrické činitele, že se vůči němu spikli a že jej vězní za nelidských podmínek. Hned po interview začaly úřady zjišťovat, jak vězeň mohl vejít do styku s okolním světem, a nařídily další bezpečnostní opatření, která jdou i za Krejčířovo postavení vysoce rizikového vězně, připomněl web.

Nejméně čtyři pokusy o únik z vězení

Krejčíř uprchl z České republiky v roce 2005. V JAR žije od roku 2007 a od listopadu 2013 je za mřížemi. V zemi čelí řadě obvinění. Jediný případ, který v JAR zatím dospěl k verdiktu, je pokus o vraždu, únos a obchod s drogami, za což dostal 35 let vězení. Od té doby se podle policie pokusil přinejmenším čtyřikrát o únik z vězení, což se projevilo na opatřeních, která mu v útěku mají zabránit.

Video Krejčíř si vyslechl trest v okovech: 35 let za mřížemi! - eNCA
720p 480p 360p 240p

Krejčířova rodina si podle IOL stěžuje, že se s ním už týdny nemůže spojit. „Neslyšeli jsme ho od (rozhlasového) rozhovoru. Věznice se skutečně vzteká a nedovolila mu dokonce ani volat svým právníkům,“ řekla Krejčířova snacha Marlene.

Rodina: Neviděli jsme ho už čtyři roky

„Neviděli jsme ho už déle než čtyři roky a po tuto dobu nám vždy o víkendech volal z veřejného telefonu. Nevíme, kde se nachází, zda je naživu, zda je zdravý a jak se mu vede. Žádali jsme, aby ho někdo mohl navštívit ve vězení, ale odmítli to. Poslali jsme spoustu e-mailů vězeňské správě s dotazy na něj, ale zůstaly nezodpovězeny,“ dodala. Krejčířová také tvrdila, že od té doby nebyl tchán ani předveden před soud, což zvyšuje rodiny obavy o jeho bezpečnost.

Právník Jeff Mendelson potvrdil, že se také nedokázal spojit s klientem po telefonu. Neuspěly ani pokusy obnovit dřívější Krejčířovy výhody ohledně styků s právníky. Aktivista Golden Miles Bhudu, zasazující se za práva vězňů, se domnívá, že obavy Krejčířových příbuzných jsou zcela na místě. Pohrozil úřadům „mediální kampaní upozorňující veřejnost na neústavní zacházení s Radovanem K.“ O údajně špatné zacházení s vězněm se podle webu zajímal také český velvyslanec.

Podle úřadů se právníci Krejčířovi dovolají

Úřady obvinění odmítly. Tvrdí, že Krejčíř má možnost telefonického kontaktu s právníky. Mluvčí vězeňské správy nicméně nevysvětlil vzkazy mezi Krejčířovým právníkem a šéfem věznice, v nichž ředitel trval na tom, že s Krejčířem lze mluvit pouze osobně ve věznici. „Komunikace nebyla zastavena a probíhá v souladu s pravidly,“ tvrdil mluvčí.

Mezitím Krejčíř a jeho rodina podle IOL pokračují ve zpochybňování jeho léčby ve vězení a usilují o to, aby si zbytek trestu směl odpykat ve vlasti. Na jaře soud rozhodl, že Krejčíř může být vyhoštěn, ale konečné rozhodnutí ponechal na ministru spravedlnosti. Krejčířův právník Eric Mabuza už ministra požádal, aby Krejčíř byl vyhoštěn do Česka.

Právník psal ministrovi kvůli vysokým nákladům

„Již si dále nepřeje se odvolávat, dělat problémy či odmítat žádosti o vydání. Přeje si odpykat patnáctiletý trest, který mu uložily české soudy, jakož i tam čelit dalším obviněním,“ uvedl právník v dopise ministrovi o záměrech svého klienta. Argumentoval také vysokými náklady na další Krejčířův pobyt v JAR, který již daňové poplatníky podle něj stál skoro 200 milionů randů (asi 300 milionů korun).

Právník však dosud žádnou odpověď nedostal. Obhájci se proto chystají brzy obrátit na soud, aby ministra přiměli k rozhodnutí. Pražský vrchní soud letos v březnu Krejčířovi pravomocně potvrdil souhrnný trest 15 let vězení za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a za řadu dalších činů. Česká republika usiluje o jeho vydání z JAR už od roku 2007.

Doporučujeme
verasum ( 5. září 2018 11:59 )

 Jen ať si těch 35 let pěkně odsedí v JAR,tam přece vraždil gtázl i se svojí provedenou rodinkou👎🏿

peotl ( 5. září 2018 11:56 )

divím se, že v Africe by neexistoval zákon zastřelen na útěku

horalysa ( 5. září 2018 11:38 )

Vsadím se, že u nás by ještě kandidoval do senátu. Mezi politiky by se cítil bezvadně. Grázl s grázlem si vždy rozumí.

sores ( 5. září 2018 11:28 )

A u nás bude mít chvíli luxusní vězení a pak se z něj vyplatí!!! Tak to chodí v hnus.ném pro prachy zaprodaném Česku!!!A společnost mlčí,jsme to cigánov bílý

jajanene ( 2. září 2018 02:39 )

Takovýho grázla ať si tam nechají, protože v Česku by to byla otázka pár týdnů a zase by kradl a vraždil.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud