František na ARO odpojil bratrance od přístrojů: Viděl blikat světýlka, řekla psycholožka

František R. údajně odpojil bratrance od dávek léků. (Ilustrační foto)
Autor: ČTK, lm - 
2. 5. 2018
14:55

Bylo to omyl, nebo chladnokrevný pokus o vraždu? Ústecký soud začal rozplétat neobvyklý případ, k němuž došlo v Masarykově nemocnici. Osmatřicetiletý František R. podle obžaloby při návštěvě zraněného příbuzného vypnul přístroje zajišťující základní životní funkce pacienta, a přímo tak ohrozil život svého bratrance. Za pokus o vraždu mu hrozí až dvacet let vězení.

Soud s Františkem R. započal ve středu a obžalovaný při stání odmítl vypovídat. V přípravném řízení se doznal k tomu, že při návštěvě svého bratrance v nemocnici zmáčknul tlačítko u jednoho z přístrojů a poté utekl. Ještě předtím si vyfotil třicetiletého příbuzného upoutaného na lůžko po dopravní nehodě.

Státní zástupce v obžalobě řekl, že František R. jednal nejméně v nepřímém úmyslu. "Vypnul tlačítko start/stop lineárního dávkovače noradrenalinu - injektomatu, uzavřel tlačku infuzního setu dávkující roztok minerálních látek, které společně s umělou ventilací udržovaly základní životní funkce poškozeného, poté příslušný box (na jednotce ARO) urychleně opustil," uvedl žalobce.

Stav pacienta se poté začal prudce zhoršovat, poškozenému hrozila zástava krevního oběhu s následným těžkým až smrtelným hypoxickým poškozením mozku. Pacient přežil podle obžaloby díky rychlému zásahu zdravotnického personálu.

Událost oznámil policii primář oddělení s podezřením na cizí zásah. František R. a další žena byli poslední návštěvou u pacienta. Obhájce obžalovaného trvá na výslechu právě této ženy, která žije dlouhodobě na Slovensku. Soud má vyslechnout také lékaře, který zakročil po odpojení přístrojů.

Psycholožka dnes uvedla, že intelektové schopnosti obžalovaného jsou slabé a odpovídají výraznému podprůměru až lehké mozkové retardaci, je nezodpovědný a nevěrohodný. "Sám nám uvedl několik verzí skutku," řekla. K činu ho podle psycholožky mohla vést infantilní zvědavost. "Viděl blikat různá světýlka, tak se rozhodl je zmáčknout, pak se začalo něco dít, dostal strach a utekl. Rozhodl se nevhodně, ale nemyslím si, že by byl schopen domyslet, jaké bude mít jeho jednání důsledky," řekla.

Duševní poruchu nezjistil ani psychiatr. Výrazná je podle něj u obžalovaného právě infantilita, jeho jednání se podobá chování dítěte. Podle znalců není František R. společnosti nebezpečný, vyšetřován je na svobodě. Znalci nezjistili, že by obžalovaný měl k bratranci negativní vztah. Soud bude pokračovat ve čtvrtek výslechem třetího znalce. Poté bude hlavní líčení odročeno.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud