Nečesaný po studené sprše zná další detaily: Kdy ho znovu poženou k soudu

Autor: ljš - 
17. dubna 2018
16:58

To byla rychlost! Soudce královéhradeckého soudu Miroslav Mjartan rozhodně neztrácí čas. Poté, co mu Vrchní soud v Praze vrátil případ Lukáše Nečesaného, nařídil obratem nové jednání.

Zatímco o rozhodnutí Vrchního soudu se Nečesaný a jeho obhájci dozvěděli od novinářů, o tom, kdy se znovu posadí na lavici obžalovaných, byl královéhradeckým soudem informován včas dopisem. Jednání se uskuteční už za měsíc, 14. května v půl deváté ráno ve stejné místnosti, kde si loni 20. listopadu vůbec poprvé vyslechl verdikt "nevinen".

Líčení bylo nařízeno tak rychle a pouze na jeden den zřejmě z důvodu, že není potřeba předvolávat nové svědky ani znovu projednávat důkazy. V tom spočívaly některé z námitek, které ve svém odvolání uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová, Vrchní soud jí to však vytkl. Podle něj totiž stačí, že se přečetly příslušné protokoly. "Přítomná státní zástupkyně se po dotazu předsedy senátu proti tomuto postupu nijak neohradila a nenavrhla čtení dalších protokolů. Za této situace má odvolací soud za to, že je poněkud nefér, aby poté, kdy meritorní rozhodnutí neodpovídá představám odvolatele, byla namítaná domnělá procesní chyba na samém počátku hlavního líčení. Pokud se státnímu zástupci postup soudu nelíbil, měl to dát najevo hned, přímo v jednací síni. Ostatně proto je tam jeho přítomnost nutná," vzkázal jí.

Soudci Vchního soudu Jiřímu Lněničkovi se ale nelíbí, že se krajský soud až příliš držel právního názoru Nejvyššího soudu, který Nečesaného už dvakrát osvobodil. Podle něj by měl respektovat právní názor NS v otázce výše trestu či právní kvalifikace, nikoli v otázce hodnocení důkazů. "Soud v novém řízení znovu zhodnotí provedené důkazy, aniž by se nechal omezovat nezávazným právním názorem NS, a poté ve věci znovu rozhodne," uvedl Lněnička v usnesení, které vydal v neveřejném jednání.

Nečesaný je obviněn, že 21. února 2013 napadl v hořickém kadeřnictví před koncem pracovní doby Ludmilu B., opakovaně ji udeřil do hlavy a ukradl jí doklady a přes 10.000 Kč. Vážně zraněnou našel její syn, život jí zachránili lékaři hradecké nemocnice. Nečesaný obvinění opakovaně odmítl. Několikrát byl však odsouzen ke 13 letům vězení, z nichž už si odseděl více než dva roky.

Fotogalerie Snímky hrůzy po napadení kadeřnice 68 fotografií

Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud