Čechy vyhnaly bagry a divné zákony

16. září 2006
17:00

Konec turistického ráje ve slunném Chorvatsku? Z idylky letních dovolených zbyl jen prach, křik a rozčarování

Všude je spousta prachu, bagry rámusí, přijíždí policisté, je slyšet křik lidí a do toho se z ocelové oblohy spouští déšť. Demolice v turistickém ráji pokračuje. Proč? Prý tady stojí domy v nelegální oblasti příliš blízko moře. Tak to nyní vypadá v oblasti Rogoznice u Šibeniku u Jaderského moře v Chorvatsku Hromadné bourání postihlo kromě místních i stálé návštěvníky dvojdomu, který patří chorvatskému majiteli Ivanu Šimacovi. Jde o pár Čechů, Jiřího Luczyho a jeho přítelkyni Michaelu Vaňkovou, kteří dom Rogoznice jzedí už řadu let. "Víte, je to tady mnohem lepší než někde v hotelu s cestovní kanceláří. Jsme tady jako jedna rodina. Dole na pláži jsme se vždycky všichni z okolí posadili a třeba se zpívalo se." Zdejší apartmány navštěvovala výhradně soukromá klientela a kromě Čechů to byli i Němci, Maďaři či Poláci. Bourání dvou luxusních staveb, jejichž cenu i s pozemkem odhadl Jiří Luczy na jeden až dva milióny euro (asi 28,5 až 57 miliónů korun), provázejí pohnuté emoce. Pro jejich majitele je to velká rána, protože často přišli o několik domů už dříve. Na vině byly nejasné zákony… Pan Šimac, který má původem českou manželku Miloslavu, při příchodu policie dokonce vytrhl strážníkovi zbraň a vyhrožoval, že se zabije! "K další paní zase přišla policie, ať do pěti minut opustí dům, jinak jí hrozí nebezpečí. Protože se ho rozhodla chránit vlastním tělem, museli ji za ruce a nohy policisté odtáhnout," popisuje srdceryvný incident pan Luczy, který se rozhodl s Michaelou zůstat na místě jako poslední. Teď bezradně chodí kolem místa, které měl rád a které mu nyní mizí přímo před očima. Synové pana Šimace se pokoušejí zachránit, ještě co se dá, a druhou, větší a zatím stojící část domu, za pomoci sousedů a přátel vystěhovávají. "Někteří z chorvatských sousedů se rozhodli, že si svůj dům raději zbourají sami, než aby čekali na státní bourací četu. Navíc stát by po nich pak chtěl ještě kolem 200 tisíc kun za náklady," rozhlíží se po okolních troskách Luczy. Proč se to všechno děje? Má zde vyrůst luxusní přístaviště pro jachty boháčů. "Víme to mimo jiné i od domácích," prozrazuje Michaela. Situace je nepřehledná. V minulosti místní podnikatelé s nadšením přikývli, když jim vláda nabídla stavět bez povolení. Turistický boom byl na začátku. Jenže teď je všechno jinak. Nynější vláda prohlásila domy za černé stavby... Uvažují Češi o hromadné stížnosti? "Zatím ne, a proč? Za to, že nám zkazili dovolenou? My se teď prostě sebereme a pojedeme domů. Ovšem co budou dělat ti lidi tady, to nevím," dodává Luczy.


Co na to říká česká realitka? "Mnozí prodejci v Chorvatsku skutečně nabízejí nemovitosti, které nevyhovují novým předpisům. Takové nabídky se ale snaží odhalit už náš spolupracovník přímo na místě," uvedl Jan Rejda z realitní kanceláře Rellox. Ke klientům by se tak takové nabídky neměly dostat, pokud ano, realitka je ochotná klientům v nouzi pomoci při jednání s místními úřady. Nejčastějšími nešvary bývají chybějící stavební povolení na část nemovitosti. "Vzhledem k tomu, že při koupi nemovitosti v Chorvatsku je třeba založit s.r.o., není o ně takový zájem, jako třeba o Itálii. Navíc s.r.o. musí být udržováno při životě, což se dá sice zařídit, ale samozřejmě, že za poplatek," dodal Rejda.
Proč Chorvatům demolují domy? Když v roce 1995 skončila válka v bývalé Jugoslávii, zle postižena zůstala i část chorvatského pobřeží. Tehdejší chorvatská vláda, aby zabránila hromadnému odchodu obyvatelstva, umožnila zájemcům během pěti let stavět na pobřeží soukromé i komerční stavby bez stavebního povolení, s tím, že budovy budou legalizovány postupně později. Během krátkého období se zalidnily i ty lokality, které byly dříve opuštěné. Samozřejmě převažovaly objekty pro turistický ruch, mezi cestovateli z celé Evropy bylo půvabné pobřeží chorvatského Jadranu velmi oblíbené. Později ovšem přišel problém. Do čela země nastoupila nová vláda a dosud vydané certifikáty o legálnosti staveb prohlásila za neplatné. Přesto stále vybírala poplatky za elektřinu, vodu, plyn a dále se hromadně stavělo. Poslední naději vzalo nařízení z roku 2004, v němž se přímo hovoří: Stavby postavené od moře blíže než 70 metrů budou zdemolovány!

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání