Knaepen: Měl rád děti. Až z toho šel strach

Nedělní Blesk pátral v Belgii po minulosti švagra zmizelých sourozenců Vosmanských
Stephan Knaepen (+46) - muž, který má na svědomí osud pohřešovaných sourozenců Dagmar (13) a Honzíka (10) Vosmanských. Jednoznačně o tom svědčí výpovědi o minulosti tohoto Belgičana, které reportéři Blesku zaznamenali od jeho krajanů, lidí, kteří Knaepena dobře znali. Byl to muž dvou tváří, pověstný dr. Jekyll a pan Hyde. Na jedné straně až nápadně blízký přítel dětí svých příbuzných, na straně druhé legionář bez skrupulí přirovnávaný k úchylné zrůdě Dutrouxovi.
Co se stalo s nešťastnými dětmi? Žijí? Odpověď si vzal sebou do hrobu jejich švagr Stephan Knaepen. Trávil s nimi spoustu času, jezdil každoročně na výlety, navštěvoval je, dával jim dárky. Proč tolik zájmu o víceméně cizí děti? Proč se tak nevěnoval vlastním? Když v noci zapálil svůj dům se spící rodinou, napsal v dopise na rozloučenou: »...aby z toho moje děti nenesly žádné následky, nechám je raději zmizet se mnou...«. Proč nezmínil Dagmar a Honzíka?
Muž dvou tváří
Je jasné, že s Knaepenovou psychikou a sexuálními sklony nebylo všechno v pořádku. Pobyt v psychiatrické léčebně, poněkud problematické působení v cizinecké legii i nápadná náklonnost ke švagrové, měnící se z holčičky v mladou slečnu. To jsou jen některé argumenty, které svědčí pro takové tvrzení. "Byl to muž dvou tváří. To, jak se choval k dětem, bylo sice krásné, ale na druhé straně z toho šel trochu strach," řekli nám v belgickém Overpeltu lidé, kteří se s Knaepenem léta znali. Když jsme se před nimi zmínili o podobnosti Knaepenova případu s případem známého belgického pedofila Dutrouxe, byla v jejich chování patrná nervozita. "Stephan by něčeho podobného nebyl schopen, i když...," řekl doslova Knaepenův přítel Peeten Thijs. Právě do jeho rodiny jezdila Dagmar Vosmanská šest let na prázdniny.
Knaepenův přítel promluvil
V Overpeltu u Thijsů trávila Dagmar Vosmanská i letošní léto. Odjela odtud 27. července, tedy tři dny před tím, než na Moravě vyrazili s bratrem Honzíkem na svůj zřejmě poslední výlet se svým švagrem Stephanem Knaepenem. "Jezdila sem strašně ráda. S naší dcerou Karline byly velké kamarádky," řekl Blesku v Overpeltu Peeten Thijs.
Vztah Dagmar k jejímu švagrovi byl podle něj velice hezký. "Dagmar ho zřejmě obdivovala a i on se v ní viděl. Častokrát sem za ní přijel i z Čech, když tu byla na prázdninách. Podle všeho si moc rozuměli," tvrdí Thijs. Knaepenův vztah k neteři byl prý rok od roku bližší. "Neviděl jsem v tom nic sexuálního, jen si víc rozuměli," míní Belgičan. Na otázku, zda to nemohlo být tím, že se Dagmar měnila v mladou slečnu, ne nepodobnou své sestře Miladě, s níž se Knaepen oženil v jejích 17 letech, odpovědět nechtěl. Jak ale dodal, Knaepen by možná byl schopen někomu ublížit, ale Dagmaře a ani malému Honzíkovi nikdy. "Nevím, kde mohou být. Ale pokud by Dagmar chtěla utéct, třeba do ciziny, pokud by jí doma něco hrozilo, zamířila by do Antverp. Letos se jí tam strašně líbilo na výletě. Byla jimi doslova unešena. Ale to je jen moje teorie," řekl Blesku Peeten Thijs. Je s podivem, že ho belgická policie zatím nevyslechla. A to i přesto, že právě on by mohl být jedním z vodítek celého případu.
Záhada dezerce z cizinecké legie
Těžké psychické problémy se u Stephana Knaepena zřejmě poprvé ve větší míře projevily při jeho působení v cizinecké legii. Nebyl tam ale dlouho, jen několik měsíců. Stejně jako celý jeho život je i jeho legionářská kariéra obestřena tajemstvím. Blesku se ale podařilo v Hasseltu, Knaepenově bydlišti, získat zajímavé stopy. "Stephan byl v legii postřelen a pak z ní dezertoval. Těžko říct, čím to mohlo být. Jisté je, že v legii jsou věci, které se neodpouštějí. A jednou z nich jsou třeba různé psychické a sexuální úchylky. Nic bych za to nedal, že právě kvůli nim Stephan legii tak neslavně opustil," řekl Blesku další z Knaepenových známých, který má sám za sebou několik let v cizinecké legii. Naznačil nám ovšem i další zajímavou věc. "Pokud by Stephan provedl něco neodpustitelného, něco, co se trestá, legie by si ho našla všude... A třeba pedofily chlapi z legie přímo nenávidějí," dodal tajemně. Postřelení svého muže nám potvrdila i Milada Knaepenová. "Nic bližšího mi o tom Stephan ale nikdy neřekl. Nechtěl se o tom bavit," řekla Milada.
Deprese ho přivedly na psychiatrii
Několikaměsíční pobyt Stephana Knaepena v psychiatrické léčebně Ziekeren v městečku Sint Truiden měl zřejmě Knaepena dostat z největších problémů. "Pan Knaepen se tady léčil, ale na co, to vám říct nemohu. Je to lékařské tajemství," řekl Blesku v prostorách luxusní léčebny její ředitel Thomas Jankulovski. Když jsme nadhodili, že Knaepen mohl mít pedofilní sklony, z léčebny nás vykázal. Jak se nám ale podařilo zjistit od Knaepenova přítele Peetena Thijse, Stephan trpěl těžkými depresemi. Zda byly způsobeny jen pobytem v legii či nějakou sexuální deviací, ovšem nevěděl. "Zřejmě se z toho ale nedostal úplně. Čas od času na něm bylo patrné, že jeho mysl něco tíží," řekl Thijs.
Sousedé: Pedofil? Je to možné!
V Hasseltu sousedé považují Knaepena za podivína. "Nejezdil sem často. Jen několikrát do roka. Měl tu matku, která zemřela pár dní po jeho smrti," řekli nám lidé z PieterCorbellstraat, kde měl Knaepen dům. Mimochodem jako jediný v celé ulici působí velmi zanedbaným dojmem. Netajili se tím, že mezi nimi nebyl bývalý legionář příliš oblíben. "Kdyby nám někdo řekl, že Knaepen měl pedofilní sklony, řekli bychom - ano, je to možné," tvrdí sousedé.
Zda skutečně Stephan Knaepen zneužil a později zavraždil Dagmar a Honzíka Vosmanských a vše se snažil zamaskovat svojí sebevraždou, či zda sourozenci utekli před sklony svého strýce neznámo kam, zřejmě ukáže až policejní vyšetřování. Jisté je jedno: klíč k záhadnému případu, v němž je Knaepen stále častěji označován za pedofila, je v jeho minulosti.