Luboš při předjíždění skončil pod autem: Vítek s Radkou mu zachránili život, jsou Gentlemany silnic

Autor: ČTK - 
14. listopadu 2017
15:38

Titul Gentleman silnic v úterý v Jihlavě převzali lékař Vít Kaňkovský a zdravotní sestra Radka Špringerová, kteří společně s dalšími dvěma lidmi zasahovali u vážné nehody mladého motocyklisty v Třešti na Jihlavsku. Ocenění jim předali zástupci Policie ČR a České pojišťovny. Titul Gentleman silnic se uděluje od roku 2004, včetně nynějších oceněných ho získalo 133 lidí.

Nehoda se stala 10. června na okraji Třeště. Čtyřiadvacetiletý motocyklista Luboš Janovský předjížděl v mírné zatáčce autobus a srazil se s protijedoucím automobilem. „Bylo to špatné rozhodnutí ve špatnou chvíli,“ řekl Janovský novinářům. Při nárazu přišel o levou nohu.

Lékař i sestra přijeli k nehodě náhodou. Při zásahu museli improvizovat. Kaňkovský jako ortoped řeší následky úrazů řadu let, s tak vážnou nehodou prý se však zatím nesetkal a nevěřil, že mladý muž, k jehož nehodě náhodně přijel, vůbec přežije. „Měli jsme k dispozici jen jednu lékárničku a holé ruce,“ vzpomínal dnes Kaňkovský na zákrok, při kterém musel pěstí tlačit poškozené tepny, z nichž stříkala krev. „Asi to hodně bolelo, ale byla to jediná možnost,“ řekl lékař, jenž svou pomoc považuje za přirozenou.

K nehodě přijela shodou okolností i zdravotní sestra Špringerová vracející se z práce v jihlavské nemocnici. „Rána hodně krvácela, použili jsme ručníky, které přinesla paní z nedalekého domu,“ řekla mladá žena, která rovněž pokládá předání ceny za ocenění normálnosti. U nehody zasahovali kromě záchranářů a hasičů také manželé z Pardubic, jimž bude ocenění Gentleman silnic předáno ve středu.

Janovský, kterému se několik dnů před nehodou narodila dcera, strávil měsíc v brněnské nemocnici, čeká ho ještě jedna operace. Poté dostane protézu a je odhodlaný poctivě cvičit. „Chci svým zachráncům vyjádřit obrovský dík, budu jim vděčný do konce života,“ řekl mladík a předal společně s manželkou oběma oceněným sošky andělů.

Projekt Gentleman silnic je společnou aktivitou České pojišťovny a Policie ČR. Vznikl s cílem motivovat řidiče k tomu, aby si na silnici pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. „Měl by být inspirací pro řidiče, aby se dokázali zachovat podobně, jako to dokázali dnešní ocenění,“ uvedla Ivana Buriánková z České pojišťovny.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud