Lucinka se narodila postižená: Kvůli chvatu loktem na břicho? Rodičů se zastal soud

Autor: ČTK ljš - 
26. října 2017
15:00

Odvolací krajský soud zrušil rozsudek olomouckého okresního soudu, který zamítl žalobu rodičů postižené dívky na olomouckou fakultní nemocnici. Rodiče po nemocnici žádají 16,9 milionu korun kvůli údajně špatně vedenému porodu, který má za následek těžké postižení jejich dcery. Podle krajského soudu je potřeba doplnit posudky. Spor řeší soudy pět let, v Olomouckém kraji jde o jeden z největších soudních případů kvůli údajně zanedbané zdravotní péči. Nemocnice pochybení odmítá.

Podle odvolacího soudu provedl okresní soud rozsáhlé dokazování, nevypořádal se ale s posudkem týkajícím se časového průběhu porodu. Zabývat se bude muset především záznamem děložní kontrakce, který je pro posouzení okolností případu zásadní. „To, že nebyl předložen záznam kontrakcí, hodnotíme jako chybu,“ uvedla předsedkyně senátu Karla Musilová. Okresní soud se tak nevypořádal se vším, co krajský soud považuje za podstatné. „Je potřeba doplnit stávají znalecké posudky, není vyloučen revizní znalecký posudek,“ doplnila soudkyně.

Otec Lucinky Vlastimil Blaťák rozsudek přivítal. Podle něj si konečně někdo dává věci do souvislostí. „Jsem šťastný nejen za sebe, ale hlavně proto, že doufám, že by z toho mohl být průlomový rozsudek v českém porodnictví. Že by se zamezilo věcem, které se dějí a které se schovávají tak, že se nepíšou do lékařské dokumentace nebo se schovávají za nějakou lékařskou latinu a nikdo tomu nerozumí. Jsem rád, že to jde dál,“ řekl novinářům Blaťák.

Spor se vede o to, zda lékaři postupovali při porodu správně, nebo zda použili zakázanou metodu, takzvanou Kristellerovu expresi, při které porodník tlačí loktem na břicho rodičky. Nemocnice to odmítla a za pravdu jí dali i znalci a následně soud. Podle otce dítěte však metodu použili, což mělo za následek prasknutí dělohy a přidušení dítěte. Podle okresního soudu vzniklo postižení dítěte v souvislosti s porodem, ale nebyla prokázána příčinná souvislost s poskytnutou lékařskou péčí. Péče byla lege artis, tedy v souladu s pravidly, uvedl dříve okresní soud.

Na případ, který měl za následek narození postiženého dítěte, měly vliv i další okolnosti. Žena nejprve rodila přirozenou cestou, a to i za pomoci vakuového zvonu, dítě však bylo kvůli těhotenské cukrovce matky příliš velké. Holčička se narodila s váhou 4,5 kilogramu, její hmotnost byla přitom při posledním ultrazvukovém vyšetření odhadnuta o více než kilo nižší. Podle žalobců zdravotníci nepřistoupili včas k císařskému řezu.

Holčička se narodila s poškozeným mozkem. Dívka stále leží, má trvalé zápaly plic a neumí polykat. Situace je pro rodinu finančně náročná. Poukazují i na příliš dlouhou dobu trvání sporu. Na postavení rodičů, kteří se starají o těžce postižené děti, upozornil otec dívky Vlastimil Blaťák loni o prázdninách netradiční cyklopoutí z Olomouce do Říma, kde byl i na audienci u papeže Františka.

VIDEO: Jaká rizika hrozí dětem, které na svět přišly císařským řezem? 

Video  Jaká rizika hrozí dětem, které na svět přišly císařským řezem? 
Video se připravuje ...

hahapch ( 26. října 2017 17:30 )

stále chtějí aby ženy rodily v porodnicích a ne doma a přitom když jsou v porodnici tak zažívají hotové peklo jak bolesti tak nezájem, porodník se ukáže jen když už je pomalu pozdě a je v ohrožení života jak rodička nebo dítě, jinak je jen porodní asistentka a ta hledí na rodičku jak se trápí v bolestech několik hodin, císařský řez je jen až v nouzi - nemocnice šetří a lékaři jsou shnilí něco dělat tak čekají až už je nejhůř bud se porodí nebo budou muset máknout, volí zakázané metody a je jim jedno co z toho může být hlavně že je dítě venku a má pohov kafíčko, nedivím se že mnoho žen chce rodit raději doma

hahapch ( 26. října 2017 17:06 )

Pokud nechce hradit nemocnice tak lékař co to zavinil a použil zakázanou metodu, jeho zmrvenou prací je postižené dítě na celý život tak at hradí vše ze svého, lékaři by si měli uvědomit že skákání na břicho, tlačení loktem, tahání klešti je vždy velké riziko a nemá - nesmí se dělat, u svého člena z rodiny by to určitě neudělal a raději zvolit císařský řez, aspoň bude dítě živé a nebude postižené!!!

ricky ( 26. října 2017 16:59 )

 Rodila jsem ve stejne nemocnici, na me, tehdy na prvorodicku znenadani skocila cca 120ti kilova starsi porodni asistentka, rodila jsem stejnou Kristell.metodou, na dvakrat za strasnych bolesti porodila cca 4 kilovou dceru, neplakala, z poslednich sil jsem kricela na manzela, ze dite nekrici a ma modre chodila. Dcera mela vyrazeny dech! Prirostlou placentu mi odlucovala stejna asistentka, mnohym bodanim take loktem do bricha a tahanim za pupecnik. Prase, by snad odrodila lepe! Siti pote, kdy uz ani nepůsobila anestetika nebolelo. A jeste kdyz jsem pri tom naskoku, pamatuji si dodnes presne jakem, leva ruka asistentky, jeji vnitrni strana a loket, "takove rupnuti", na bricho. Jeste rekla, at "zavre hubu!" A pri dovezeni na pokoj, pani rvala: "Do sprchy vycůrat a drepnout"! A na tom drepu trvala a dohlizela. Ano, citim s Blaťakovymi! Tady se setri na cisari. Nechaji deti skoro dusit, je to hazard s novym lidskym zivotem! Ve srovnani, stejna nemocnice, porodnik dite jemne vytlacoval rukama i pri komplikaci, kdyz jde o zivot, tak souhlasite s epiduralem a klestemi, sla spodem. Mela podvahu. Kazdy stah ve me dostavalo zabrat jeji srdicko, dite skoro mrtve, dle KTG vedeli, ze srdce mimina dostane jeste vic zabrat, ... ve zprave o novor., normal., spontal., porod. Dite zatuhlou celou levou ruku, zpozdeny vyvoj, v peci logopeda, potize s tlakem! FN Ol.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání