Svědkové tragické nehody Nikol B. (†21) a Nikoly V. z Teplic, kteří dívkám poskytovali první pomoc, sklidili obrovskou chválu od lidí na sociálních sítí. Blesk požádal také o názor odborníka. MUDr. Ondřej Franěk z pražské záchranky vycházel ze záznamu, jenž z místa činu přenášel mobilní telefon jedné z dívek, které si svou šílenou jízdu z nudy nahrávaly.
Nehoda dívek z šíleného videa: Někteří zachránci mohli dívkám ublížit!
1.ANO
2.ANO
Žena: „…pojďte mi pomoct, potřebujeme zvednout hlavu.“
Franěk: „Je-li podezření, že nedýchá, pak je správné hlavu mírně zaklonit bradou nahoru pro uvolnění dýchacích cest.“
3.NE
Muž: „Není to nic vážnýho, u týhle tý krve tady není tolik.“
Franěk: „To, že zraněný nekrvácí, neznamená, že jeho stav nemůže být vážný. Naopak krvácení dělá opticky mnohdy situaci horší, než ve skutečnosti je. Pokud ovšem krev nestříká nebo nevytéká z těla masivně.“
4.ANO I NE
5.NE
Muž: „Ta jedna by mohla vystoupit… Zvládnete se postavit?“
Franěk: „Nejlepší je poloha, kterou zraněný sám aktivně zaujímá. Pokud je relativně fixovaný, nevadí mu to a neohrožuje ho nic, je lepší nechat ho sedět. Je-li důvod, aby se postavil, něco ho tlačilo, skříplo, a je-li schopen to udělat, je to možné opatrně zkusit. Člověk neudělá sám pohyb, kterým by si ublížil. Je ale lepší ho nechat sedět a jen pomoci do polohy, v níž se mu uleví, např. narovnat nebo skrčit nohu, pootočit na bok.“
6.ANO I NE
Muž: „…já jí tady zmáčknu sanici, ona má stisknutý zuby…“
Franěk: „Je-li v křeči z jakéhokoliv důvodu, nemá smysl se se zraněným prát, každá křeč jednou povolí. Pro uvolnění dýchacích cest lze použít tzv. trojitý manévr, to je ale pro laika složitější. Nejde-li to volně, raději počkat, až křeč povolí nebo na odbornou pomoc. Velkou chybou by bylo použít nástroje a čelist páčit.“
7.ANO
Muž: „Ne, pít jí nedávej!“
Franěk: „Perfektní. Nikdy nedávat pít. Když už, aby mohla mluvit a dýchat, tak svlažit rty kapesníkem. Hodinku bez vody vydrží.“
8.CELKOVÉ HODNOCENÍ
9.DOPORUČENÍ
„Na místě nehody je hlavní chovat se bezpečně a nejednat zbrkle. Označit místo, vzít si reflexní vestu, postavit se za nehodu, abychom byli chráněni před tím, že do nás někdo další narazí, a vzít si rukavice. Půlminuta už neublíží ani nepomůže.“
10.SROVNÁNÍ PRIORIT
- Největší pozornost obvykle potřebuje člověk, který nekomunikuje a nedýchá. Platí pravidlo: Kdo křičí, je na tom lépe než ten, který mlčí. Zásadní je obnovit dýchání a srdeční akci.
- Mezi prvními potřebují také pomoc ti, kteří masivně krvácejí, např. z tepny.
- Zlomeniny ošetřovat nemusíte. Život neohrožují a záchranka přijede do 10 až 15 minut.
- Záchranářům přesně popište, jak se nehoda stala. Když vědí, jak silný byl náraz a z jaké strany přišel, pomůže jim to rychleji a lépe stanovit diagnózu.
Video Při nehodě na Mostecku zemřela jedenadvacetiletá řidička a její kamarádka se těžce zranila.Video se připravuje ...
Nejhorší na tom je, že takovýchto týpků jezdí po silnicích velké množství. Pokud zabijou sebe - je to OK, ale zpravidla to ještě odnášejí nevinní lidé.