Dva roky pátrání po Marii zavedly rodinu do Prahy: Stížnost na naši policii ženou až do OSN

Autor: dce - 
29. 6. 2017
05:10

Když se Ruska Marie Modelová (25) v říjnu 2015 ztratila, nikdo asi netušil, jak moc se případ zamotá. Půl roku po zmizení byla nalezena v České republice. Po výslechu na policii se ale její stopa opět ztrácí. A Mariina rodina se domnívá, že má česká policie podíl na jejím zmizení.

Ruska Marie Modelová žila se svým manželem Viktorem v Černé Hoře. Marie v říjnu 2015 pozvala svého otce na návštěvu, ale ten u nich doma narazil je na zamčené dveře. Pár se údajně přestěhoval do Srbska, odsud ale zmizel přibližně 25. října 2015. Pak už mohli být kdekoliv v Schengenu...

Vyděšení rodiče začali po celé jihovýchodní Evropě pátrat po svých zmizelých dětech. Najednou se jejich stopa objevila v České republice. V květnu 2016 přišla zpráva, že se Viktor Model dostavil v prosinci 2015 na ruský konzulát v Praze, kvůli ztracenému cestovnímu pasu. Měl ovšem občanský průkaz, a tak se mohl vrátit domů. Podle zprávy z Prahy sem přišel sám, do Ruska ale už nepřijel.

Mariini rodiče se později dostali k Viktorovu emailu, kde všechny stopy vedou k tomu, že se zapletl s drogami! V jedné z teorií Viktor pašoval drogy z Kosova a v Česku byl zavražděn. Ruský konzulát Mariiunu otci ukázal loni v květnu i Viktorovu fotografii - byl to on, ale byl hodně strhaný, v očích měl strach.

Minulý rok 15. června měla být objevena i zmizelá Marie. Bez pasu, bez víza. Policie ji údajně zadržela a převezla na služebnu v Kladně. Zde její stopa opět končí - prý byla vyslechnuta a vyfotografována. Nebyla ani zajištěna ani vyhoštěna do země původu.

Mariini rodiče se obrátili na českou policii, dokonce i na policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Ale vše patrně bez výsledku. Nakonec se rodiče obrátili na Výbor OSN pro násilná zmizení s podnětem k prošetření postupu Policie ČR. Domnívají se totiž, že pokud nedošlo k pouhému pochybení či nedorozumění, dopouštějí se policisté trestného činu.

"Lze se domnívat, že se zaměstnanci Vašeho rezortu dopustili protiprávního jednání spočívajícího v omezení osobní svobody, únosu osoby nebo jiného protiprávního jednání vůči cizinci, který pobývá na území ČR bez platného povolení k pobytu, zadrženému a nacházejícímu se pod kontrolou státních orgánů bez možnosti efektivně uplatňovat a hájit svá práva," stojí v dopise pro Tuhého.

Jenže česká policie vidí celou záležitost jinak. Podle vyjádření postupovali zcela podle zákona a dívka sama nechtěla, aby její rodiče věděli, kde je. "Pohřešovaná dívka v době vypátrání využila svého zákonného práva, a nedala souhlas policii sdělit místo jejího současného pobytu oznamovateli pohřešování," vysvětluje Ivana Nguyenová z policejního prezidia. 

A ani problém s doklady zřejmě nebyl dlouhodobého rázu a oba dva manželé pobývali v České republice legálně. "O tom, že by zde v době vypátrání pobývala nelegálně, nám není známo. Pokud by tomu tak bylo, místně a věcně příslušná policie by jistě postupovala v souladu s právní legislativou České republiky. Poté, co byly pohřešované osoby (žena a její manžel) vypátrány, byly po provedení nezbytných úkonů propuštěny. Policie ČR je dále nesledovala, neboť k tomu nebyl a není právní důvod. O vypátrání byl vyrozuměn Interpol Moskva," uzavírá Nguyenová.

Faktem zůstává, že Maria už se v současné době nenachází v databázi Interpolu a tedy není považována za mezinárodně zmizelou ani pohřešovanou. Sama dívka uvedla, že nechce prozrazovat, kde se zdržuje. Jestli však nejednala pod případným nátlakem jejího manžela, jak si myslí její rodina, není známo. 

Podívejte se i na jiný zmizelý pár:

Video Sára (16) a Matěj (17) beze stopy zmizeli. Zanechali po sobě dopis na rozloučenou - TV JOJ

dandova ( 29. června 2017 12:31 )

Postěžujte si Puťkovi, chci vidět, co na to řekne.

fromoutofnowhere ( 29. června 2017 07:52 )

ona bude na drogach a pred rodicmi sa hanbi, ako zije, je to smutne on teda uz nezije?

deep_ass_flsting ( 29. června 2017 07:48 )

 Tahle přičmoudlá ku.nda šlape v Dubí, podle ruského přízvuku by to mohla být ona.

jana999 ( 29. června 2017 07:40 )

to teda nechápu, pěkný hajzlové rodiče, se za nevychovanou dceru chtějí hojit na nás

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud