Islámský stát mu dal cíl života: Psychologové promluvili o prvním českém teroristovi

Autor: ČTK - 
9. 2. 2017
10:35

Muž, který se podle obžaloby chtěl přidat k Islámskému státu, má podle znalců schizoidní poruchu osobnosti, duševní chorobou ale netrpí. Vypověděli to ve čtvrtek u Krajského soudu v Plzni znalci z oboru psychologie a psychiatrie. Dvaadvacetiletý Jan S. ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku kvůli tomu, že se chtěl loni přidat v Sýrii k teroristické organizaci Islámský stát.

Jan S. má svůj vnitřní svět, ve kterém žije, uvedli znalci. Není dostatečně schopen komunikovat s okolím. Popsali jej jako osobnost s nadprůměrným intelektem, ale s disharmonickým vývojem, která naplňuje znaky schizoidní osobnosti. Projevuje se chladem. "Takoví lidé jsou okolím často považováni za podivíny, velmi často se prezentují bizarním chováním, často se zabývají fantaziemi, bývají odtrženi od světa," uvedli znalci. Má také predispozice být objektem šikany, dodali.

Znalci navrhli u Jana S. ochranné ambulantní psychiatrické léčení. Úspěšnost léčby a resocializace je podle nich těžko odhadnutelná. Domnívají se ale, že díky terapii by bylo možné ho navést k tomu, aby navázal vztahy s okolím, aby jeho vnitřní sny byly do jisté míry realizovatelné. "Naprosto jednoznačně zásadním korektivním mechanismem je jeho rozhodnutí, schopnost přiznat vinu, pracovat na tom, aby došlo k nějaké změně," uvedl znalec.

Odborníci také odpověděli na dotazy senátu, proč mohl být pro Jana S. Islámský stát lákadlem. Podle znalců islám dává poměrně přesný návod, jak žít, co dělat. "On byl šikanován, frustrovaný a najednou islám mu dal smysl života a nějaký cíl. Islámský stát dává možnost jakéhosi vyventilování frustrace vůči okolí, zvýšení sebevědomí," domnívají se znalci. Předpokládají také, že právě na frustrované jedince, jako je Jan S., je také zaměřena propaganda Islámského státu.

Obžalovaný ve své výpovědi uvedl, že chtěl jet do Sýrie ne proto, aby tam zabíjel, ale aby byl zabit. V minulosti trpěl depresemi a pokusil se i o sebevraždu. Znalci považují toto jeho tvrzení za účelové. "Asi by byl ochoten tam i zemřít, i když si myslím, že by na místě možná propadl deziluzi," uvedl jeden ze znalců. Nevěří ale tomu, že by vzal zbraně a bojoval.

Vše, co se stalo za uplynulý rok, bylo podle znalce pro Jana S. velkým ponaučením. "On si dostatečně neuvědomoval následky toho, co provádí, co by mohlo nastat, kdyby se vrátil do republiky," řekl odborník.

Jan S. sedí v soudní síni se sklopenou hlavou. Pohled několikrát krátce zvedl, jen když se promítala jím stažená videa. Jsou na nich výbuchy, střelba a boje v Sýrii, záběry zajatců, poprav, mrtvých syrských vládních vojáků, výcviku vojáků IS a jeho bojovníků v kuklách. Jsou tam i záběry po teroristických útocích v Evropě a džihádisté s hlavou zabitých zajatců. Doprovázejí je nápisy a komentáře o tom, že vítězství boží je blízko, výhružky, poselství útočníků a podobně. Soudce po několika minutách přehrávání jednoho z videí s drastickými záběry zastavil.

Znalec z oboru kybernetiky, který zkoumal mobilní telefon Jana S., flashdisk, počítač a tablet ho označil za poučeného uživatele internetu. Používal programy pro anonymizaci IP adresy počítače při přístupu k internetu. Měl v počítači speciální prohlížeč Tor Browser, který slouží k připojení k takzvanému dark netu - běžnému uživateli nedostupné skryté oblasti internetu, kde nelze zpětně vysledovat servery, uživatele ani jím prohlížené soubory, stránky a podobně.

Soud jendá odročil na 24. února. Vyhověl tak žádosti obhájce o poskytnutí další lhůty k případnému doplnění obhajoby vzhledem k tomu, že soudce avizoval možné zpřísnění právní kvalifikace žalovaného trestného činu.

Dvaadvacetiletý Jan Silovský ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku kvůli tomu, že se chtěl loni přidat v Sýrii k teroristické organizaci Islámský stát, uvedl státní zástupce. Za žalovaný skutek mu hrozí 12 až 20 let, případně výjimečný trest, který zahrnuje i doživotní vězení. Soudce ale nevyloučil zpřísnění kvalifikace na přípravu zločinu teroru, kde hrozí rovněž až doživotní vězení, avšak nejnižší sazba začíná na 15 letech.

Doporučujeme
dietr ( 9. února 2017 12:01 )

On není zlej, jen chtěl jít do nebíčka a vzít si sebou co nejvíc nevinných obětí.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud