Ptačí chřipka je v Česku!

27. března 2006
17:00

Ptačí chřipka dorazila i do České republiky. Odborníci nabádají k zachování klidu, riziko nákazy je podle nich minimální

Máme první případ ptačí chřipky. Prokázala se u uhynulé labutě na Vltavě poblíž Hluboké nad Vltavou. Jsme tak poslední zemí ve střední Evropě, kde byla nákaza virem ptačí chřipky potvrzena. Jsme na případnou pandemii připraveni? Máme dostatek léků? Dosud známým lékem je antivirotikum Tamiflu, které lze získat pouze na předpis. Česko má v současné době asi 600 tisíc balení tohoto léku. "Tyto zásoby Tamiflu jsou v souladu v normami bude další dávky objednávat," potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Kocová. Letos se plánuje nakoupit dalších asi 600 tisíc balení. Dalším případným lékem je i inhlační lék Relenza. Jak se ptačí chřipka projevuje? Aby lék Tamiflu "zabral" musel by se podat do dvou dnů od získání nákazy. Ta by ale musela být nejspíš potvrzena laboratorně, protože její příznaky jsou téměř stejné jako příznaky běžné sezónní chřipky. Virus napadá dýchací cesty a způsobuje kašel, teplotu, bolesti svalů. K neléčené infekci se pak přidávají další infekce. To způsobuje zápaly plic a další komplikace, které mohou být pro člověka smrtelné. Přenos z člověka na člověka dosud nebyl zaznamenán. Kdo by léky dostal jako první? Podle všeho lidé, kteří přišli do styku s drůbeží, nebo lidé tzv. důležití pro chod státu. Sem patří pracovníci ve zdravotnictví, v potravinářství apod. Spásou proti pandemii ptačí chřipky, která by byla přenosná z člověka na člověka, by byla vakcína. Problém je však v tom, že tu bude možné začít vyrábět až v okamžiku, kdy viru H5N1 zmutuje do podoby, která tento přenos dokáže.


Virus se objevil... * Ptačí chřipka byla poprvé potvrzena ve Skotsku v roce 1951. U člověka byl první případ znamenán v roce 1997 V Honkongu. Další vlna ptačí chřipky se objevila v roce 2003 v Asii. Dosud zemřelo již nejméně 105 lidí. *Virus H5N1 se přenáší krví a dalšími tělními tekutinami, nebo i zaschlým trusem, u kterého je nebezpečí vdechnutí Některé dosud popsané způsoby přenosu: * Děti si hrály s odříznutými hlavami drůbeže * Vysávání krve z hřebínků useknutých hlav *Vysáváni hlenů z nosních otvorů živých kohoutů při kohoutích zápasech
Španělská chřipka: Prý to byla ptačí! Virus H5N1, který způsobuje ptačí chřipku, pravděpodobně stojí za největší známou světovou pandemií v historii lidstva! K tomuto závěru došli vědci Armádního patologického institutu ve Washingtonu. Vědci se totiž domnívají, že virus H5N1 byl původním virem, z něhož zmutoval virus H1N1, který pandemii španělské chřipky způsobil. Došli k tomu zkoumáním tkání mrtvých vojáků, které byly po léta uchovávány ve formaldehydu a rozborem zmrzlých exhumovaných obětí pochovaných v polárním pásmu. Největší pandemie chřipky si přitom vyžádala 30 miliónů lidských životů, což je třikrát více obětí než I. světová válka. A co na to říkají čeští odborníci? "Všechny chřipkové viry typu A, jakým je i španělská chřipka, jsou prapůvodně ptačí viry. Tvrzení, že virus španělské chřipky H1N1 byl původně virem ptačí chřipky H5N1, který zmutoval, je nesprávné," míní hlavní hygienik ČR Michael Vít.
Prevence proti nákaze * Dodržování základních pravidel * Izolovat domácí zvířata od volně žijících ptáků * Poučit děti o tom, jak se chovat, pokud najdou mrtvého ptáka * Při nálezu mrtvého kusu uvědomit policii nebo veterinární stanici * Jíst drůbeží maso řádně tepelně upravené - virus H5N1 se ničí při teplotě 70 °C, která trvá minimálně jednu vteřinu.
Mládek: Drůbež jíst můžete "Není důvod k panice," uklidňoval včera ministr zemedělství Jan Mládek. "Ptačí chřipka je nepříjemná nemoc, která může přeskočit na člověka, ale přesto není žádný důvod nepokračovat v konzumaci drůbeže," dodal ministr S tím, že se lidé v České republice musí s ptačí chřipkou naučit žít stejně jako například s BSE a jinými chorobami. Mládek uvolnil z rozpočtu ministerstva finance na možné očkování pro chovatele místních vzácných chovů. "Kousek od místa, kde se nakažená labuť našla, je zoologická zahrada. Ta by měla vakcínu využít také," dodal Mládek. Vláda přislíbila, že bude velkochovatelům drůbeže za případné ztráty vyplácet náhrady. Navíc slíbila, že náhrady půjdou i drobným chovatelům. Podle mluvčího resortu zemědělství Tomáše Loskota se bude koncem dubna jednat i o pomoci z rozpočtu EU.
Odbyt i cena drůbežího klesá Drůbežárny zlevňují, lidé jsou rádi za nižší ceny. I takový je důsledek ptačí chřipky. Na polovinu poklesl odbyt výrobků firmě Vaigl a syn, jediné firmě v Ústeckém kraji, která dodává své výrobky do celé ČR a nejvíce do Prahy. "Denně jsme expedovali sedmnáct tun chlazených kuřat. Dnes polovinu," říká majitel firmy Roman Vaigl. Lidé se přitom zatím nákazy nebojí. "Ceny kuřat spadly. V některých supermarketech prodávají kilo kuřecích řízků jen za 109 korun. Aspoň ušetřím," řekla starší žena. Ani v restauracích kuřecí maso nevyřazují z jídelníčku. Asi nejvíce pociťují opatření související s ptačí chřipkou zaměstnanci v chovech. Například ve Velkém Malahově na Domažlicku musí podstoupit v podstatě stejnou očistu jako vojáci ve válce zasažení chemickými či biologickými zbraněmi. Svléknou se, vysprchují a obléknou nový pracovní oděv.
Mrtvá kachna v pitné vodě Přízrak ptačí chřipky obchází nyní obyvatele celé ČR. Na Žďársku a Třebíčsku vyděsila lidi zpráva o uhynulé divoké kachně, která se našla v neděli na hladině přehradní nádrže Mostiště u Velkého Meziříčí. Nádrž je přitom zdrojem pitné vody pro zhruba sto tisíc lidí na Vysočině. Veterináři nyní čekají na výsledky testů. "Lidé nemusejí mít žádné obavy. Voda v nádrži je denně testována. Provádějí se důslené chemické zkoušky, které by cokoliv odhalily," ujišťoval šéf bezpečnostní rady kraje Pavel Maslák.
Nebourejte hnízda! Ochranáři přírody se teď děsí, že lidé budou ve velkém likvidovat hnízda ptactva. "To, že budou nakaženi čápi nebo vlaštovky, je velmi malá pravděpodobnost. Tito ptáci k nám letí z velkých vzdáleností. Pokud by nějaký kus byl nemocný, s největší pravděpodobností by pošel již cestou. Představa, že nakažený pták doletí až na naše území a tam pak pojde, je velmi nereálná," vysvětluje mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání