Šéf vytunelovaného H-Systemu Smetka je venku z vězení. Odseděl si 12 let

Autor: kal, ČTK - 
30. října 2016
10:05

Lidem sliboval rodinné domy za milion korun a vylákal od nich téměř miliardu. Někdejší zakladatel stavební firmy H-System Petr Smetka (57) skončil ve vězení na 12 let, v Praze na Pankráci si odpykával trest za podvod, poškozování věřitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Od soboty je na svobodě a vytunelování firmy dodnes nepřiznal. Má za to, že jen podnikatelsky neuspěl.

Smetka byl odsouzen také k zaplacení pohledávek poškozených klientů H-Systemu. Zaplatit mu podle senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který se v případu angažuje, zbývá zhruba tři čtvrtě miliardy korun. Čunek a Smetka to v neděli uvedli na společném setkání s novináři.

Po svém propuštění Smetka řekl, že poškozeným se už peníze mohly vrátit, pokud by byl konkurz prováděn řádně a majetek H-Systemu prodán v dražbě, nikoli přímým prodejem za ceny několikanásobně nižší než tržní. „Určitě se do toho zapojím,“ uvedl, zda se například připojí k Čunkovým trestním oznámením na konkurzní správce.

Čunek uvedl, že dluh mohl být umořen jen prodejem stavebního pozemku v Lichocevsi, který byl konkurzním správcem prodán za 17 milionů korun, zatímco po šesti letech byla jeho třetina prodána novým vlastníkem za 420 milionů korun.

Kritika na hlavu konkurzních správců

Konkurzní správci ale jakékoli pochybení odmítají a hájí se tím, že postupovali podle zákona. Naposledy konkurzní správkyně Iva Ištvánková Fialová před časem řekla, že při zpeněžování postupovala v souladu s právními předpisy a za dohledu konkurzního soudu a věřitelského výboru.

Původní profesí stavební inženýr pracoval ve vězení v kovovýrobě a už tam mu insolvenční správce krátil plat. Smetka nesmí podnikat, soud mu to zakázal na deset let od propuštění. Celkem šestkrát žádal o podmínečnou cestu na svobodu, i když mu ale vyhověl pražský obvodní soud, Městský soud v Praze se proti tomu vždy postavil.

Společnost H-System vznikla v roce 1993, aby čtyři roky poté zkrachovala. Dokončit ale stihla 34 rodinných domů, což má Smetka za argument, že nikoho podvést nechtěl.

Manažerům pomohl Klaus s amnestií

Smetka je jediný, kdo se kvůli kauze H-Systemu do vězení dostal. Někdejší tři manažery od cesty za mříže uchránila amnestie prezidenta Václava Klause z ledna 2013. Že Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma zůstanou volní, nakonec potvrdil i Nejvyšší soud, když zamítl odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Rozestavěné zůstaly po krachu H-Systemu v roce 1997 domy v Horoměřicích u Prahy, připomněl Český rozhlas. Původní konkurzní správce desítkám rodin dovolil, aby si je dostavěly. Současný konkurzní správce Josef Monsport s dostavbou ale nesouhlasí. Domy v Horoměřicích chce prodat a peníze rozdělit mezi všechny poškozené. Nejvyšší soud bude pak řešit případné vystěhování lidí v rámci dovolání.

V kauze stavební firmy H-System přišlo minimálně 1095 lidí, kteří měli zájem o byt či dům, o více než 980 milionů korun. Z prodeje majetku se podle Čunka podařilo zaplatit zatím kolem čtvrt miliardy korun.

Podívejte se, jak pracují vězni na Pankráci. V kovovýrobě tam přiložil ruku k dílu i Petr Smetka:

sekebo ( 24. července 2018 18:34 )

Znáte toho zmetka? Jmenuje se Smetka. Hej ty zmetku, Smetko, šmejde, ať tě radost brzy přejde.

joudajoudovy ( 31. října 2016 06:59 )

a nyni si fofrem uzit miliony....

nemok ( 30. října 2016 17:43 )

ještě nezčernal ještě ho tam měli chvíli nechat

pepen ( 30. října 2016 17:19 )

A takových zlodějů,tunelářů a podvodníků je v České republice hafo!!!!Neslyšel jsem,aby ti co si říkají VIP-vyzývali národ k nepokojům-kvůli tomu, že Česko bylo vytunelované a rozkradené!!!Ani nikdo ze senátorů,starostů a politiků -protože víc než 80% v tom má prsty a je jim jedno co s touto zemí bude!!!!Hlavní je, že si všichni nahrabou-po nás potopa!!!!

jajanene ( 30. října 2016 16:30 )

Pan Smetka to odnesl za ostatní a velice mu k tomu pomohl např. i Jiří Paroubek a jeho nohsledi, kteří mu úspešně bránili se hajit. Koneckonců by mohli vyprávět o jeho, tedy dříve jeho, pozemcích a pod., která mu šikovně ukradli. Poznal jsem ho osobně při zadávání práce pro věznici, kde vše vedl po odborné stránce on, stvěl se nad výkresem do pozoru, když procházeli bachaři a choval se podle jejich nařízení, až to bylo trapné. Od jiných, at i od zaměstnanců věznice se dalo dozvědět leccos a tak z toho byl smutný dojem. Přeji mu, aby alespoň v budoucnu měl více stěstí na ty okolo sebe, ale i na ty, kteří budou stát naproti.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud