Středa 19. ledna 2022
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Oblačno 3°C

Vražda knihovnice Hanky: Horní Bříza zruší internet zdarma, vrah na něj chodil do knihovny

Autor: shp, ČTK - 
27. května 2015
18:12

Do knihovny v Horní Bříze chodil za internetem. Pak ale psychicky narušenému Vlastislavovi A. (29) přeskočilo a napadl knihovnici Hanku B. (†27). Přiložil jí kudlu ke krku a donutil ji zavolat do televize. Nakonec ji bodl do zad, žena zranění podlehla. Kvůli tragédii se město rozhodlo zrušit internet zdarma.

Čtyřapůltisícové město Horní Bříza, kde v pondělí ubodal muž z ubytovny mladou knihovnici, už nebude poskytovat veřejnosti internet zadarmo. Omezí také čtvrteční otevírací dobu knihovny, která je až do 19:00, což je v Plzeňském kraji neobvyklé. Prohlásil to starosta Vojtěch Šedivec.

Vrah devětadvacetileté ženy chodil dlouhodobě do místní knihovny kvůli bezplatnému internetu. Tuto službu využívaly i další problematické osoby z města a okolí, které se tak shromažďovaly kolem objektu, kde kromě knihovny jsou ještě ordinace lékařů a lékárna.

Internet zdarma poletí z okna ven a ten blbec, který si tyhle věci vymyslel, ten by se měl zodpovídat všem lidem, kteří v knihovnách tohoto typu dělají,“ uvedl. Podle Šedivce to působí problémy nejen v Horní Bříze, ale také v dalších menších městech regionu. Slušných lidí chodí na bezplatný internet jenom pár.

„Chodí tam hlavně nepřizpůsobiví za úplně jinými zájmy. A když jsou tam s nimi ženy samotné, tak z nich mají vítr,“ uvedl. Debatu s veřejností a zřizovateli knihoven o bezpečnosti v čítárnách a na dalších veřejných místech chce vyvolat i Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, sdělil jeho předseda Roman Giebisch.

„Služby veřejných knihoven byly, jsou a budou určeny všem lidem bez rozdílu, knihovny ale musí zároveň zůstat bezpečným místem,“ uvedl. Internet zdarma nebude v knihovně v Horní Bříze hned poté, co ji město znovu otevře. Šedivec nedokázal říct, kdy to bude. „Teď je uzavřená, kdo by tam taky šel dělat,“ uvedl. Také návštěvníci knihovny mají strach.

Internet zdarma musí mít podle starosty ze zákona města typu Horní Břízy, která spadají do státního systému knihoven. „To my už ale nebudeme podporovat, to bych byl blázen,“ řekl. Chce také omezit otevírací dobu knihovny.

„Někteří radní v dřívější době byli tak prozíraví, to myslím ironicky, že chtěli, aby jeden den byla otevřena do 19:00, byť tam od pěti skoro nikdo nepřišel a knihovnice měly strach,“ uvedl. Kvůli tomu tam hlídali od 17:00 strážníci, protože sousední obchod i ordinace zavřely. Dostatek strážníků na to, aby hlídali kolem knihovny či řešili situace v okolí dvou soukromých ubytoven, město podle Šedivce nemá.

an.manchester ( 30. května 2015 05:37 )

za toto opravdu muze spatne vyhodnoceni stavu toho chlapka a propusteni ho ven na svobodu, mel byt v ustavni peci trvale, ale nekdy to ani doktor nepozna..navic pece ustavni stoji penize, tak oni je nekdy radeji vypusti....k tomu bych mohla rici konkretne , pred lety tak chteli vypustit na ulici chlapce jeste nezletileho, ktery chtel take zabit nekoho nebo sebe.....rekli ze ho vypusti, nakonec si to nedovolili kvuli mozne zalobe u soudu....to oni tak delaji, kdyz se chteji zbavit pacientu co je ohrozuji nebo jsou moc problemovi, vypusti je..pak vidime nasledky...nerikam vzdy vsichni vsude..ale sem tam se to stava...neznam detaily tohoto pripadu...ale je mozne, ze byl problemovy az moc, tak sup s nim ven...no a sup uz ho maji zase zpatky,akorat to stalo zivot devcete ..dost smutne..

an.manchester ( 30. května 2015 05:31 )

myslim si, ze zase na nejakeho blazna doplati i ti co jsou chudi, melo by byt mozne si pozadat o vyjimku u tech, co si hledaji praci a chteji z techto duvodu vyuzit internet. Zde by melo byt vyhoveno. Vezmete si napr. ruzna mesta v Anglii, vsude je internet zdarma, ale jsou mesta, kde kazdy musi vyplnit udaje a data o sobe, pak dostane karticku a muze jit na dve hodiny na net, ale jsou zde jen stranky na praci a emaily , jinak se nikam nedostane vse je blokovane. Nektere knihovny umoznuji i web stranky a tak podobne. Z hlediska dostupnosti netu vsem socialnim skupinam jde udelat vyjimku tem, co opravdu potrebuji informace. A nedovolit asocialum vyuzivat tyto sluzby , pokud by mohli ohrozovat zamestnance zvlast. Je to tezke, x lidi nic neprovedlo a doplati na jednoho silence....

lepabrena ( 28. května 2015 09:19 )

Muž nebyl nepřizpůsobivý, ale byl to především feťák, který se přestal léčit. Kdo může za to, že přibývá feťáků, kdo v tomto státě tvrdí, že drogy nejsou nijak nebezpečné, když opak je pravdou a kdo drogy vyrábí a distribuuje? Proč v tomto státě zároveň stoupá spotřeba alkoholu, když lidé nakupují stále méně potravin a horší kvality kvůli nedostatku peněz? Proč v ministátě, který má jen 10 miliónů obyvatel- což je o 2 milióny méně, než má hlavní město Ruska Moskva- je stabilně více jak 600 000 lidí bez práce a tudíž sociálně slabých, přičemž pracovní agentury do minirepubliky verbují další a další cizozemce na práci? To, že psychiatři sami dlouhodobě užívali drogy právě v dobřanské psychiatrii, které tam distribuovala zdravotní sestra je jen třešnička na dortu.

labakan286 ( 27. května 2015 21:09 )

Pro popokatepetl.Blázen seš asi ty.Obec selhala když má dvě ubytovny?! Máš nějakej recept?Zakázat,zapálit,nebo co s tím uděláš?Leda ho... Pokud si článek četl,tak tam starosta řekl,že na internet zdarma chodí z 99 procent pouze a jenom podivná individua a sebranka z ubytoven.Což je naprostá pravda,takže k čemu je int.zdarma.Pro naše nepřizpůsobylé občany?To raději nic!!!

majojo ( 27. května 2015 20:10 )

Kterýho trotla pomatenýho napadla takováhle ptákovina? Nebo snad mají v Horní Bříze víc potenciálních vrahů, od kterých se to očekává?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání